220 találat a(z) apport cimkére

Ingatlan apportálása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosa tőkeemelést hajtana végre, ingatlant apportál. Ezt az ingatlant mint bérlő most is a kft. használja, 2017-ben nagyértékű (teljeskörű) felújítást történt, melynek értékét aktiválta a tárgyi eszközei közé és 6 százalék értékcsökkenést számol el. Az apport értékének meghatározásához értékbecslőt kérnek fel, aki megállapítja a piaci értéket, de ez az érték tartalmazza a felújítás miatti értéknövekedést. Amennyiben ezt az értékbecslést egy évvel korábban készítették volna el, az értéke jelentősen kevesebb lenne. Kérdésem, hogy milyen értéken történik az apportálás, mivel így a felújítás költsége kétszer is szerepel/szerepelhet a befektetett eszközök értékében? Össze kell-e vezetni majd az ingatlanaktiválás értékét és a felújítás korábban aktivált értékét? Jövőben egy tárgyi eszköz szerepel könyveiben? Esetleg terven felüli értékcsökkenést kell elszámolni a felújítás értékére? Mi a helyes számviteli, adózási elszámolás? Válaszát előre is köszönöm!

Nyereség ingatlanapportból – társasági adó Kérdés

Egyik magyar cég egy másik magyar cégbe ingatlant apportált. Az apportáló cégnél egymillió forint nyereség keletkezett az apport miatt. Ez után a nyereség után kell-e az apportáló cégnél társasági adót fizetni?

Illeték és adó ingatlan apportjánál Cikk

Ingatlant apportálna saját résztulajdonában álló cégébe egy magánszemély, az ingatlan egy részét egy másik (szintén résztulajdonában lévő társaság bérelné). Milyen kötelezettségekkel jár az ügylet? Olvasói kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.

Őstermelő apportja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő 7 évvel ezelőtt nullára írt tárgyi eszközeit apportként viszi be újonnan alakuló kft.-jébe, melynek 50 százalékban lesz a tulajdonosa. Az eszközök értéke 3 millió forint. Kérdésem, hogy ezt az összeget az őstermelőnek az egyszeres könyvelésében egyéb bevételként kell elszámolnia, mivel a tárgyi eszközeit elidegenítette? Az szja-bevallásban ezt az egyéb jogcímen folyósított támogatások között kell szerepeltetni? Válaszát köszönöm!

Apportba kapott ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2013. év folyamán a kft. tulajdonosa beapportált egy ingatlant a cégbe, ami által a jegyzett tőke megnövekedett (társasági szerződés módosítás, cégbírósági bejegyzés, ingatlan-nyilvántartás, könyvvizsgálói vélemény, minden megvolt). Az ingatlant nyilvántartásba vettük, értékcsökkenés alá vontuk. Az ingatlan értékesítésre került a későbbiekben. A kérdésem az, hogy kellett volna társasági szerződést módosítani emiatt? Az ingatlant kevesebbért tudtuk eladni, mint a könyv szerinti értéke. Az ügyvéd szerint igen, mert kevesebbet kaptunk érte, mint amilyen értéken apportálásra került. Mivel forgalomképes eszközt kaptunk apportként, ami a mi tulajdonunkba került, mi szabadon rendelkezünk/tünk felette, ezáltal szabadon értékesíthettük is. Illetve az apporttal a tulajdonosnak megnövekedett az üzletrésze Ft-ban. Nem értem, hogy miért is kellene az apport értékesítése miatt (hiába volt veszteséges az eladás) társasági szerződést módosítani. Válaszát, észrevételét előre is köszönöm.

Bt. átalakulása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Betéti társaság átalakulhat-e zrt.-vé? 2. Zrt. alaptőkéje 5 millió forint lehet, aminek 30%-ának legalább készpénznek kell lennie. A fennmaradó 70%-ot apportálhatja-e? Az ügyfél kis repülőgépek gyártásával fog foglalkozni, jelen esetben csak a prototípus van meg, és ezt szeretnék beapportálni. Ki állapítja meg ennek az értékét, amivel be lehet vinni a zrt. alaptőkéjébe, és hogyan kell ezt elvégezni? Köszönöm a választ. Polyák Márta

Know-how apport Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" Kft. egy magánszeméllyel 50-50%-os tagsággal megalapította "B" Kft.-t. A törzstőke egy részét pénzbeli, egy részét know-how apportálás formájában nyújtják. Ahhoz, hogy "A" Kft. ezt átadhassa, először birtokosa kell legyen. Kérdésem a következő: "A" Kft. megvásárolhatja ezt az ügyvezetőjétől? Ezt követően pedig átadhatja apportnként "B" Kft.-nek? Amennyiben igen, a vételár kifizetésére 3 hónapot határoznának meg. Szja-fizetési kötelezettség csak a kifizetés után keletkezne? Válaszát előre is köszönöm!

Követelés apportálása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A saját cégemben van pénzeszközátadásból eredő elismert követelés kimutatva a 3-as számlaosztályban. Ezt a másik fél által nem vitatott kölcsönt – melyet jelenleg nem tud visszafizetni – fordíthatom-e a saját cégemben törzstőkeemelésre? A saját tőke a jegyzett tőke alatt van és bank ennek a rendezéséhez köti a hitelfolyósítást. Ha van mód ennek a rendezésére, akkor kérem szíveskedjen a kapcsolódó könyvelési tételeket is csatolni. Segítségét előre is köszönöm!

Szellemi termék apportja Kérdés

Ajánlott-e, és ha igen, hogyan és mi a menete, ha jegyzett tőkét szeretnénk tanulmány mint immateriális javak apportálásával emelni? Milyen az erre megfelelő tanulmány? A tanulmány lehet a kft. tagjai által készített tanulmány is, amelynek forgalmi értekét a könyvvizsgáló határozza meg?

Apportból származó bevétel társasági adója Kérdés

"A" társaság folyamatban lévő beruházást apportál "B" társaságba, a könyv szerinti értéknél magasabb összegben fogadják el az apport értékét. Mi a teendő "A" társaság adóalapjának számításánál, mivel nem valósul meg bevételszerzés, csak üzletrészt kap helyette? Véleményem szerint ebből nem lehet adóalap, csak akkor, ha az üzletrészt elidegenítik. Milyen jogszabályi paragrafusokra kell hivatkozni? Hogyan lehetne ez utólag bejelentett részesedés szerzése?

Telekapport Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tagja apportként vinne be telket a kft.-be. A telekre autószerelő műhelyt szeretne építeni. Hogyan kell kezelni a könyvekben majd a telket és a rá megépülő műhelyt? Kérem részletes válaszát! Tisztelettel.

Tőkeemelés szellemi termék apportjából Kérdés

Ajánlott-e és ha igen, hogyan és mi a menete, ha jegyzett tőkét szeretnénk tanulmány mint immaterialis javak apportálásaval emelni? Milyen az erre megfelelő tanulmány? A tanulmány lehet-e a kft. tagjai által készített tanulmány is, amelynek forgalmi értékét a könyvvizsgáló közreműködésével határoznánk meg?

Egyéni vállalkozásból kft.-vé alakulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szeretne egyszemélyes kft.-vé átalakulni, és ezzel kapcsolatosan a következő kérdések merültek fel: 1. Az egyéni vállalkozó egyéni céget alapít. Az alapítás során az egyéni céget lehet-e jogi értelemben jogutódnak tekinteni, vagyis a működéséhez kapcsolódó engedélyeket automatikusan örökli-e az egyéni cég? Amennyiben igen, azokat csak a magyar jogrendre való tekintettel vagy az EU-ra vonatkozólag globálisan? Ha az egyéni cég örökli a jogokat, akkor azt a kft. mint általános jogutód is örökli? (Az egyéni vállalkozó Ausztriában dolgozik, a nevére szóló engedéllyel rendelkezik és osztrák áfaalany is az ottani értékesítései tekintetében.) 2. Az egyéni cég alapításakor kell illetéket fizetnie az apportként megjelölt ingatlanok és gépjárművek után? 3. Keletkezik-e illetékfizetési kötelezettség az egyéni cég kft.-vé való átalakulása során? 4. Jól tudom-e , hogy az áfatörvény szerint sem az egyéni cégbe való apportáláskor, sem pedig az egyéni cég kft.-vé való átalakulásakor nem keletkezik áfafizetési kötelezettség a 17-18. § alapján (a törvényben felsorolt feltételeknek megfelel). 5. Az egyéni cégbe nem vihet be kötelezettségeket, azonban az egyéni vállalkozóra kiállított szállítói számlákat az egyéni cég kifizetheti (és a nem szállítói egyéb kötelezettségeket is). Ezek a kifizetések, egyéb ráfordításnak könyvelendőek a kettős könyvvitel rendszerében (nyitó kötelezettség hiányában)? Ha igen, akkor ez tao-alap növelő tétel lesz-e?

Apport Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. törzstőkeként tárgyi eszközt vitt be. Az eszköz egy része nullára íródott, vagy a gép javíthatatlanná vált. Mi a teendő? A törzstőke ezzel csökkent? A gép helyett újat szerzett be a cég, hogyan kell elszámolni? Válaszát köszönöm.

Magánszemély által nyújtott apport Kérdés

Kétszemélyes kft. esetén az egyik cég a törzstőkerészét apportban (készletet ad át) teljesíti. Erre a egyéni vállalkozásából áfás számlát akar kiállítani és azt szeretné, hogy helyezzem levonásba az áfát. Szerintem az apportot magánszemélyként adja és így áfalevonásra nincs lehetőség. Jól gondolom? Előre is köszönöm a válaszát

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink