hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Üzletág-értékesítés vagy apport – ügylet áfa nélkül

  • Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group adótanácsadási üzletágának igazgatója
1

Ahogy az ókori görög filozófus, Herakleitosz mondta: „Az egyetlen állandó, a változás maga.” Ahogy az élet sok más területére, igaz ez az üzleti életben is. Gyakran megesik, hogy a cégek elkezdenek egy tevékenységet, akár sikerre is viszik, majd valamilyen üzleti megfontolás miatt szeretnének – lehetőség szerint minél kedvezőbb áron, de minél kisebb áfakötelezettséggel – megválni tőle. Nézzük: hogyan kerülhető el ekkor az áfakötelezettség?

A Tanács 2006/112/EK Irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadott értékadó rendszerről (HÉA irányelv) 19. cikkében úgy rendelkezik, hogy „A vállalkozás vagyonának egészben vagy részben történő átruházását – akár ellenérték fejében, akár ingyenesen, akár apportként történő bevitellel – a tagállamok úgy tekinthetik, mintha nem történt volna termékértékesítés és az átruházás kedvezményezettjét az átruházó jogutódjának tekintik.”

E rendelkezés lehetőséget biztosít a tagállamoknak arra, hogy bár az áfa rendszerében főszabályként az ellenérték fejében teljesített ügylet áfaköteles, ha az üzletág-átruházás megfelel az előírt feltételeknek, akkor azt mégse kezeljék adóköteles ügyletként.

2013-tól Magyarország is élt azzal az uniós lehetőséggel, hogy az adóalany teljes vagyonának, vagyonrészének vagy vagyoni értékű jogának az adott feltételek szerinti átruházását, értékesítését egy egységként kezelve mentesítse az áfafizetési kötelezettség alól. A vonatkozó rendelkezések az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 17–18. §-aiban találhatóak. E rendelkezések szerint annak érdekében, hogy az üzletág átruházása áfakörön kívüli ügyletnek minősüljön, a következő feltételeknek kell együttesen teljesülniük.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mi az üzletág és az apport fogalma, hogyan úszható meg az áfakötelezettség?

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Kiváló, hiánypótló cikk.

Az adóhatóság a gyakorlatában - a törvényes kellékek fennállása esetén - gyakran hajlik arra, hogy az ügylet egyenes áfázása esetén adóhiányt állapít meg az üzletág átadásáról szóló számlát befogadónál. Mindegyik ilyen esetben az adóhatóság vezetőinél el tudtam érni, hogy az adóbírságot nulla forintban állapítsák meg. A számlakibocsátó aztán sztornózta a számláját és visszakérte a feleslegesen felszámított áfát. Világbéke.

A NAV azért jár el így, mert az üzletág nem "mentesség", így az nem esik bizonyítási teher alá (Air. 98.§ (3)), csupán a cikkben is alaposan körbejárt törvényi kellékek jelenléte elegendő az áfa kikapcsolásához.

Ezért egy komplex adásvétel esetében már célszerű vizsgálódni, nehogy az egyenes áfával kárt okozzunk a kedves vevőnek.

Hajrá üzletágeladás, hajrá befektetők!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink