207 találat a(z) apport cimkére

Bevétel elhatárolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság kifejlesztett egy új gyártási eljárást és egy prototípust az új gyártási eljárással készült gépből. Mind a kifejlesztett gyártási eljárást, mind a prototípust kimutatja a társaság a könyveiben. A gyártási eljárást hasznosítani és értékesíteni is kívánja, úgy, hogy a gyártási eljárás tulajdonjogát megtartja, és csak a hasznosítás jogát adja át. Az értékesítés mellett apportálná a gyártási jogot egy újonnan alakuló társaságba a könyv szerinti értéknél magasabb apportértéken (az apportérték értékbecsléssel alátámasztott). Kérdésként merül fel, hogy a gyártási jog apportálása miatt kimutatott bevétel (mivel a gyártási jog nem kerül kivezetésre, így az apportérték bevételként csapódik le) esetében alkalmazható-e a számviteli törvény 45. § (5) bekezdésében rögzített halasztott bevételként történő elszámolás? Sztv. 45. § (5) A passzív időbeli elhatárolások között halasztott bevételként kell kimutatni a vállalkozó valamely befektetett eszköze tartós használati, üzemeltetési, kezelési jogának átengedéséért kapott bevételt. A halasztott bevételt az alapul szolgáló szerződésben, megállapodásban meghatározott időtartam alatt, határozatlan idejű szerződés esetén öt év vagy ennél hosszabb idő alatt lehet megszüntetni. Amennyiben a vállalkozó öt évnél hosszabb idő alatt szünteti meg a halasztott bevételt, azt a kiegészítő mellékletben indokolni kell. Köszönettel: Kendra Ágnes

Itt a határidő! Kérdések és válaszok a kötelező törzstőkeemelésről Cikk

Tavaly tavasszal, az utolsó pillanatban döntött arról az Országgyűlés, hogy 2017. március 15-éig még 1 év haladékot ad az olyan vállalkozásoknak, akiknek a törzstőkéje nem éri el a 3 millió forintot. Összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket a törzstőkeemeléssel kapcsolatban.

Őstermelő Kérdés

Őstermelőként meglévő készleteimet (termény, állat) gazdasági társaságba szeretném apportálni. Milyen adózási kötelezettség keletkezik e tranzakció következtében? GYL

Átalakulás – el lehet térni a véglegesnél a tervezettől? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. átalakult kft.-vé, a jegyzett tőkéjét emelte tagi kölcsön apportálásával, valamint a vagyonmérleg tervezetében további kétmillió forrintot tett a tagi kölcsönből a tőketartalékba. Kérdésem, hogy a tervezetthez képest többet szeretne az ügyfél tőketartalékra tenni a végleges vagyonmérlegben, mivel azóta tovább emelkedett a tagikölcsön-állománya. Lehetséges-e eltérni a vagyonmérleg-tervezettől ezeknél a mérlegelemeknél? Köszönettel.

Apport Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alakult egy kft. 5 millió forint törzstőkével, amelyből 700 ezer forint az apport értéke. Az apport árukészlet. Az apport értékét független könyvvizsgáló állapította meg. Aki az apportot nyújtotta, rendelkezik számlával a beszerzett áruról, melynek az értéke nettó 703 ezer forint. Hogyan kell könyvelnem ezt az apportot? Kell-e könyvelnem egyéb bevételt vagy ráfordítást? (Az eszköz könyv szerinti értéke és a cserébe kapott részesedés alapító okirat szerinti érték különbözetére gondolok.) Ha kell könyvelnem, hogyan állapítom meg az értékét, és hogyan jelenik meg a könyvelésemben? Könyveléstechnikailag hogyan kell kezelnem az apportot? A cégbírósági bejegyzéskor könyvelem a 2-es számlaosztályba, az áruk közé, majd átvezetem a 814-re, az ELÁBÉ számlára? Segítségét megköszönve várom a válaszát. B.K.

Saját ingatlan használati jogának apportja Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szakmai vitába keveredtem egy pénzügyi tanácsadóval, aki állítja, hogy saját ingatlan "használati joga" is apportálható. Társaságunk jelenleg egy 30 millió forintos könyv szerinti értékű ingatlannal rendelkezik. A tanácsadó javaslatára nem magát az ingatlant, hanem annak szakértő által felbecsült "használati értékét", mint immateriális javat apportálnánk egy másik társaságba. Önök szerint ezt meg lehet tenni? Egyáltalán ki tudom mutatni számvitelileg a saját ingatlanom használati jogát mint vagyoni értékű jogot? Hogyan, mivel szemben könyvelem le? Értékelési tartalékkal szemben? Kicsit furcsának tartom ezt. Köszönettel: KG.

Szerzői jogdíjat apportként szeretne vállalkozásba bevinni Kérdés

Az általam könyvelt zenei kft. tagjának szerzői jogdíj alá eső szerzeményei vannak. A probléma az, hogy nem itthonról van a besorolás, és nem is tudja, mi alapján kap pénzeket. Itthoni kft.-jébe szeretné bevinni, és a jogdíját megállapíttatni, mert apportként akarja szerepeltetni. Mivel a törzstőkét fel kell emelni, arra gondolt, ebből megoldhatná. Magyarországon hogyan lehet eszmei értéket megállapíttatni, és apportként be tudja-e vinni a vállalkozásba?

Telekvásárlás Kérdés

Tisztelt szakértő! A kérdésem az lenne, hogy ha veszünk egy telket és azt felparcellázzuk, aminek eredményeképpen 6 építési telket kapunk, majd ezen telkeket értékesítjük, hogyan járunk jobban, ha magánszemélyként, vagy társaságként tesszük mindezt? Az szja alapján, vagy társasági adó alapján, mármint az adózást tekintve járunk jobban? Az áfában mi vonatkozik az egyik, illetve a másik esetben? Valamint ha apportként bevisszük a társaságba ezen telket, akkor mi vonatkozik ránk? Mielőbbi válaszukat várom. Tisztelettel: Ildikó

Üzletrész apportálása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A magyar állam 100%-os tulajdonában van "A" és "B" Kft. is. A "B"-ben lévő 100%-os üzletrészét apportálja "A" Kft-be. Kérdés, hogy az apportálandó üzletrész "A" Kft.-ben a saját tőkében hova kerülhet: 1. csak jegyzett tőkébe 2. jegyzett tőkébe és tőketartalékba, például 10-90% arányban megosztva, annak ellenére, hogy az apportált üzletrész nem osztható, nem értelmezhető ilyen arányban? Úgyis feltehetném a kérdést, hogy tőkeemelés keretében – például egy autó apportálásakor – megoszthatom-e az apportértéket a jegyzett tőke és a tőketartalék között, ha az autó fizikailag egy darab tárgy? Köszönöm válaszát! M. Judit

A veszteséget, tőkehiányt pótbefizetéssel is orvosolhatja Cikk

A vállalkozások finanszírozását sokszor a tulajdonos saját zsebből kénytelen megoldani. Bármelyik vállalkozás működése során, de már az alapításánál is előfordulhat, hogy a további működéshez tőkepótlásra van szükség. De hogyan oldható meg a finanszírozás?

Apport Kérdés

Egyéni vállalkozás tulajdonában lévő teljes tárgyieszköz állományt szeretnék egy kft.-be törzstőkeként apportként bevinni. Az eszközök könyv szerinti értéke alacsonyabb, mint a társasági szerződésben szereplő apport érték, ez működhet így? Az említett esetben áfa, szja szempontjából milyen előírások vonatkoznak az egyéni vállalkozásra?

Személygépkocsi áfája eladáskor Kérdés

A vállalkozás apportként vitte be a gépkocsit a cég indulásakor. Utána pénzben megváltotta az apport értékét, és így tárgyi eszközként, de már nem apportként szerepel a nyilvántartásban. Értékesítése magánszemély részére történt, a kft. áfakörös. Kérdésem: kell-e áfát felszámítania? Köszönöm a választ. Üdv: Sné

Apport adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy magánszemély egymillió forintért vásárol egy ingatlant, amit a későbbiekben – könyvvizsgálói és ingatlanforgalmi szakértői vélemény alapján – hárommillió forint összegben apportál egy cégbe, akkor a magánszemélynek a különbözetre 15 százalék szja- és 27 százalék ehokötelezettsége származik? Ebben kérném egyrészt a megerősítésüket, illetve szeretném megkérdezni, hogy van-e olyan jogszabályhely, ami lehetőséget biztosít az adómentességre? Köszönöm.

Egyéni vállalkozó apportja Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: Áfakörös egyéni vállalkozó szeretne egy gazdasági tárasaságba belépni. Az üzletrészt a korábban a vállalkozásában beszerzett tárgyi eszközökkel szeretné megszerezni, melyet apportként bocsájtana a társaság rendelkezésére. A vállalkozásában a tárgyi eszközök helyett megjelenne az üzletrész mint értékpapír. Értelmezhető-e ez a gazdasági esemény a vállalkozás részéről, mivel a vállalkozó természetes személynek minősül? Mindezen ügylet , ha értelmezhető, akkor alkalmazható-e rá az áfatörvény 17. és 18. §-a , mert mindkét fél belföldön bejegyzett adóalany, szerzett jogok tekintetében jogutódként viselkedik és nincs elidegenítést korlátozó teher. Válaszát előre is köszönjük.

Kft.-t alapítana egyéni vállalkozás: így vihet át tárgyi eszközöket Cikk

Hogyan vihet be tárgyi eszközöket az egyéni vállalkozás egy újonnan alapítandó kft.-be? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Könyvvizsgáló megválasztása

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Taxi üzemanyag áfa

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink