207 találat a(z) apport cimkére

Követelés apport két cég között Kérdés

Tisztelt Adózóna Számviteli Szakértői! Állásfoglalásukat kérnénk az alábbi számvitelt érintő ügyben: "A" cég tulajdonosa követelését "B"cégre mint követelés-apport apportálta("B"cég tulajdonosa is ugyanaz a személy), ezzel egyidejűleg ezzel az összeggel jegyzett tőkéjét megemelte, (cégbírósági bejegyzés dátumának időpontjában történt a könyvelés). Az apportot átadó "A" céget időközben felszámolási eljárás során felszámolták, majd törlésre került a Cégnyilvántartás rendszeréből. A kérdésünk az lenne, hogy ebben az estben az apportot fogadó "B"cégnek(akinek a jegyzett tőkéje lett megemelve), van-e könyvelési, illetve számviteli teendője a törlés esetén? Kérdésként merült fel az is, hogy "B" cégben az apportot milyen könyvelési lépésekkel lehet helyesen könyvelni, hogy megfeleljen a jogszabályi helyeknek? Válaszukat nagyon várva az éves zárás miatt, kérnénk kiemelten kezelni, hogy a törvényi jogszabályoknak megfelelően tudjunk eljárni. Köszönettel, könyvelő Budapest, 2015.05.06.

Tőkeemelés tagi kölcsönből (apportálás) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az utóbbi időben ellentmondó értelmezéseket olvasni arra vonatkozóan, hogy a címben jelzett tranzakció keletkeztet-e ajándékozási illetékfizetési kötelezettséget, ezért kérem a véleményüket. Az illetéktörvény szerint ajándékozási illetéket akkor kell fizetni, ha vagyoni értékkel bíró jogról valaki ingyenesen lemond. A tagi kölcsön apportálása esetén fennáll az ingyenesség? Van különbség a tekintetben, hogy a tagi kölcsön apportálására a negatív tőke rendezése érdekében kerül sor vagy nem negatív a tőke és így történik az apportálás? Köszönöm.

Védjegy felértékelése, apportálása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában van egy védjegy, melyet apportként bevinne abba a kft.-be, ahol ő az ügyvezető és a tulajdonos is egyben. Megteheti-e ezt, és jól gondolom-e, hogy ezután már a cég tulajdona lesz a védjegy, nem pedig a magánszemélyé? Mi módon értékelhető fel ez a védjegy, hogy a tényleges értékével kerüljön be a cég vagyonába, és mi minden kell ahhoz, hogy ez számvitelileg és jogilag is korrekt legyen? (Szabadalmi hivatal jegyzi be, egy apportálással átkerülhet valóban egy kft. tulajdonába?) Ha ez megvalósult, a kft. vagyoni értékű jogai között szerepel már, a magánszemély visszaveheti-e bármikor a későbbiekben ezt a védjegyet, és mi módon (például a cég eladhatja-e neki), illetve mi történik például, ha évek múltán a cég véletlenül felszámolás alá kerül, mi lesz a védjegy sorsa? (Elveszhet?) Előre is köszönöm segítségüket.

Tőkeemelés apportból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosai tőkét emelnek, mivel a saját tőke a jegyzett tőke alá ment. Ingatlan apportálása történik, társasági szerződés módosítás 2014. december 20. (a birtokba vétel is). Cégbírósági bejegyzés 2015. január 20. Beszámoló a mai napig nem készült. Kérdés: a 2014. évi beszámolóban szerepelhet-e az apport?

Know-how apportja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély know-how-t apportál egy kft.-be. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek terhelik a magánszemélyt? Tisztelettel: Pópity István

2006. évi szja-visszaigénylés Kérdés

Magánszemély építési telket apportált 20 millió forint értékben 2006. évben egy kft.-be, és ezzel üzletrészt szerzett. A ingatlan-értékesítés után az apportáló 2006-ra bevallást adott, a 25 százalék szja-t 2007-ben megfizette. Az üzletrészét még 2006. évben "előszerződéssel" eladta 20 millió forintért a társaság másik két tagjának. Végleges szerződés nem készült, a vevő tagok a 20 millió forintot nem fizették meg az eladónak, mondva, hogy színlelt volt az előszerződés. 2011. óta per volt folyamatban. 2015-ben az ítélőtábla (helybenhagyva a törvényszék ítéletét) az üzletrész adásvételi szerződést "megkötötte", de az apport 2006-os értékét 13 500 000 forintra csökkentette, szakértői vélemény alapján és kötelezte az üzletrész vevőit a 13 500 000 forint megfizetésére. A vélhető csalásra tekintettel van-e valamilyen lehetősége a a magánszemélynek a 6 500 000 forint apportérték-különbözet szja-vonzatának visszaigénylésére?

Eszközátadás Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Kérem, szíveskedjenek választ adni arra, hogy egy egyéni vállalkozó milyen formában, és hogyan tudja átadni az eszközeit egy kft. részére a legkevesebb adókötelezettség nélkül? Apportálás az egyéni vállalkozó részéről a kft.-be lehetséges-e?

Feltőkésítés apporttal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. a kötelező tőkeemelést apporttal kívánja megoldani, ehhez a közeljövőben kisteherautó beszerzésére kerül sor. Helyes-e az elgondolásom, miszerint a tulajdonjog átruházásának akkor kell megtörténnie, amikor a jegyzett tőke felemelése is történik, tehát első lépésben a tulajdonos megveszi azt a saját nevére, majd a tőkeemeléskor bocsátja a kft. rendelkezésére? Ha ez így megoldható, akkor mi a teendője a másik tulajdonosnak? Az ő tőkerészét is kötelező változtatni? Köszönöm megtisztelő válaszát! P-L. G.

Szoftverfejlesztők és -használók! Minden az adókedvezményekről Cikk

A szoftverfejlesztők és -használók számos kedvezményt érvényesíthetnek a társasági adóban, a helyi adóban és az innovációs járulékban. A közelgő adóbevallási határidő miatt nem árt ezeket minél előbb áttekinteni.

Cégautó kft.-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kötelező tőkemelés (kft.-k esetében 3 millió forint) miatt az egyik kft. tagja a saját autóját szeretné bevinni tőkeemelésre apportba. A kérdése az lenne, hogy továbbra is el tud számolni üzemanyagnorma szerinti költségáltalányt, ahogyan azt eddig a kiküldetési rendelvény alapján tette, vagy ez már nem lehetséges, ha bevitte az autót apportba?Előre is köszönöm a választ: Kamarásné Judit

Telek Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kicsit összetett a kérdés. Valakinek (magánszemély) 3 éve van a tulajdonában egy belterületnek minősített telek. 1. Milyen adó terheli, ha magánemberként értékesíti ezt a telket? 2. Hogyan lehetséges egy olyan értékesités, ha összefog egy vállalkozóval, aki felépit rajta egy lakóházat (nyilván szerződésben rögzitik a feltételeket), majd az értékesitésnél megkapja a telek után járó arányos vételárat? 3. Mi történik akkor, ha apportként beviszi a tulajdonában lévő kft.-be a telket (ezzel akár a saját tőke kötelező emelését is teljesíteni tudja)? Milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik mint magánszemélynek? 4. a másik oldalról nézve, milyen adófizetési kötelezettsége történik az idegen cégnek, aki beruházás miatt megvásárolja ezt a telket? 5. Milyen illetékkedvezmények vannak jelen pillanatban (új építésű, 35 év alatti)? 6. Mi minősül 'új épitésű'-nek (az illeték miatt is)? Nagyon köszönöm, előre is.

Készletapport Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alakult kft. tulajdonosának korábban már volt egy cége, ami megszűnt évekkel ezelőtt. A régi cégből maradt meg árukészlet. A most alakuló kft.-ben ezt értékesíteni tudná. Hogyan lehet a régi cég készletét bevinni az új kft.-be? Apportként történő bevitelre van lehetőség? Ha igen, akkor hogyan kell ezt könyvelni? Milyen bizonylatok szükségesek a könyveléshez? Helyes-e, ha az árut a jelenlegi piaci értéken értékelik fel? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Kovács László

Jegyzett tőke leszállítása Kérdés

„A” társaság 1995-ben kiegészült új tulajdonossal, aki 18.900.000,- Ft értékű kárpótlási jegy apportba adásával lépett be. Az apport értékét könyvvizsgáló állapította meg, mely alatta volt az állami tulajdon vásárlási értékének. Később az új tulajdonos üzletrészét az egyik korábbi tag megvásárolta. Tehát a jegyzett tőke jelenlegi állása: 1.tag 500.000,- Ft pénzbeli betét 2.tag 500.000,- pénzbeli betét + 18.900.000,- Ft apport. A társaság időközben a kárpótlási jegyeket értékesítette. Most a társaság tőkekivonással járó tőkeleszállítást kíván végrehajtani. A saját tőke részei: Saját tőke: 19.859.544,- Ft, ebből törzstőke 19.900.000,- Ft eredménytartalék: -40.456,- Ft A társaság - taggyűlési határozat alapján - a 2. tag 7.000.000,- Ft tőke kivonásával a társaság a törzstőkéjét csökkenteni kívánja. Mivel a megmaradó 12.859.544,- Ft felette van a kötelező 3 millió forintos jegyzett tőkének, valószínűsíthető, hogy a tőke leszállításnak akadálya nincs. A tőkekivonás részben készpénz kifizetéssel, részben eszköz átadásával fog történni. Kérdés: Helyes-e, hogy a 2. tagnak adófizetési kötelezettsége nincs, mivel a tőkekivonás az eredménytartalékot nem érinti, mert a (-) eredménytartalék miatt a jegyzett tőke csak 19.859.544,- Ft értékkel vehető figyelembe? Mivel a társaságban a tulajdonos részaránya a tőkekivonás miatt megváltozik, az (-)eredménytartalék nyilvántartásában és a könyvelésben van-e a társaságnak tennivalója? Mir

Apport áfája Kérdés

Tisztelt Szakértők! Két orosz állampolgár alapított Magyarországon egy kft.-t 500 ezer forint tőrzstőkével 2012-ben. 2013-ban felemelték a törzstőkét 3 millió forintra, mégpedig úgy, hogy 2,5 millió forint értékben árut bocsátottak a cég rendelkezésére apportként. Kell-e áfát fizetni a kft.-nek az apport után? Köszönettel.

Szellemi termék apport Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. tagjai kifejlesztettek egy szoftvert. A fejlesztés nem a társaság fejlesztése, hanem a magánszemélyeké. A szoftvert, mint szellemi terméket apportálnák a kft.-be. Ezzel kapcsolatosan a következő kérdések merültek fel: - Ezzel a tőkeemelési módszerrel eleget tehetünk a 3 millió forintra történő kötelező tőkeemelési kötelezettségnek? (Jelenleg a jegyzett tőke 500 ezer forint.) - Az apport értékét hogyan lehet meghatározni, és ki határozza azt meg? - Milyen adó- és járulékvonzata van az apportnak a magánszemély szempontjából? - Van-e a szellemi termékekhez kapcsolódó adókedvezmény?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Közhatalmi tevékenység díjának továbbhárítása – Áfa 2

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Fővárosi ipa-mentesség

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink