211 találat a(z) apport cimkére
Apport tárgyi eszköz értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét annak a kérdésnek az eldöntésében, hogy kell-e áfát fizetni az apportba behozott, ezért áfamentesen a cégbe bekerülő teherautó után, ha azt a cég értékesíteni szeretné? A cég természetesen áfa alá bejelentkezett adóalany. Más jellegű kérdésem: végelszámolás alatt, év végén lehet-e a következő naptári évre választani áfa alanyi mentességet? Köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Papné Galba Márta
Apport kivétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. jegyzett tőkéje 6 millió forint, melyből az apport értéke 2 millió, ami egy telek. A telek a kft. alapításakor került apportként a társas vállalkozásba 1998-ban. A társaság tagja a telket ki szeretné venni a társaságból. Erre milyen lehetősége van, és ez milyen adókötelezettséggel járna a részére, és milyen adókötelezettség állna fenn a társaság oldaláról?Válaszukat megköszönve, tisztelettel.
Apport tőketartalékba helyezéssel Kérdés
„X” kft a tulajdonában lévő 350 M Ft könyv szerinti értékű ingatlant 350 M Ft apport értéken tőkeemeléssel „Y” cégbe apportál, úgy, hogy 1 M Ft a jegyzett tőkét növeli, 349 M Ft a tőketartalékba kerül. Sztv. 86. § (3) és (69) bekezdés szerint az apportot átadó tagnál az apportba adásakor az ingatlan 350 M Ft könyv szerinti értéke rendkívüli ráfordítás, az ingatlan társasági szerződés szerinti értéke rendkívüli bevétel. Kérdésem: mennyi az apportot nyújtó tagnál a részesedés értéke: – csak a jegyzett tőke értéke: 1 M Ft vagy – az apportáló részesedésére jutó saját tőke értéke: 1 M Ft a jegyzett tőkében és 349 M Ft a tőketartalékban, azaz összesen 350 M Ft, ezen az értéken kerül be a tagnál a részesedés a könyvekben. Könyvelése: T 8. Rendkívüli ráfordítások - K 1. Ingatlanok könyv szerinti érték: 350 M Ft T 3. Egyéb követelés - K 9. Rendkívüli bevételek 1+349 M Ft, összesen 350 M Ft Cégbírósági bejegyzés után: T 1. Tartós részesedés - K 3. Egyéb követelés 350 M Ft VAGY T 8. Rendkívüli ráfordítások - K 1. Ingatlanok könyv szerinti érték: 350 M Ft T 3. Egyéb követelés - K 9. Rendkívüli bevételek 1 M Ft Cégbírósági bejegyzés után: T 1. Tartós részesedés - K 3. Egyéb követelés 1M Ft
Követelésapport – szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik vállalkozásunknál a tulajdonosok, akik belföldi természetes személyek, jegyzett tőkét emelnének. A tőke emelését az egyik tulajdonos az édesapjától ajándékba kapott követeléssel teljesítené. Ez a követelés ettől a vállalkozástól független cégben lévő kölcsön. Kérdéseink: – az ajándékba kapott követelés apportjának milyen szja-vonzata van a magánszemélyre nézve, – a követelés ajándékozását be kell-e jelenteni a NAV-nak? Köszönettel.
Követelés apport két cég között Kérdés
Tisztelt Adózóna Számviteli Szakértői! Állásfoglalásukat kérnénk az alábbi számvitelt érintő ügyben: "A" cég tulajdonosa követelését "B"cégre mint követelés-apport apportálta("B"cég tulajdonosa is ugyanaz a személy), ezzel egyidejűleg ezzel az összeggel jegyzett tőkéjét megemelte, (cégbírósági bejegyzés dátumának időpontjában történt a könyvelés). Az apportot átadó "A" céget időközben felszámolási eljárás során felszámolták, majd törlésre került a Cégnyilvántartás rendszeréből. A kérdésünk az lenne, hogy ebben az estben az apportot fogadó "B"cégnek(akinek a jegyzett tőkéje lett megemelve), van-e könyvelési, illetve számviteli teendője a törlés esetén? Kérdésként merült fel az is, hogy "B" cégben az apportot milyen könyvelési lépésekkel lehet helyesen könyvelni, hogy megfeleljen a jogszabályi helyeknek? Válaszukat nagyon várva az éves zárás miatt, kérnénk kiemelten kezelni, hogy a törvényi jogszabályoknak megfelelően tudjunk eljárni. Köszönettel, könyvelő Budapest, 2015.05.06.
Tőkeemelés tagi kölcsönből (apportálás) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az utóbbi időben ellentmondó értelmezéseket olvasni arra vonatkozóan, hogy a címben jelzett tranzakció keletkeztet-e ajándékozási illetékfizetési kötelezettséget, ezért kérem a véleményüket. Az illetéktörvény szerint ajándékozási illetéket akkor kell fizetni, ha vagyoni értékkel bíró jogról valaki ingyenesen lemond. A tagi kölcsön apportálása esetén fennáll az ingyenesség? Van különbség a tekintetben, hogy a tagi kölcsön apportálására a negatív tőke rendezése érdekében kerül sor vagy nem negatív a tőke és így történik az apportálás? Köszönöm.
Védjegy felértékelése, apportálása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában van egy védjegy, melyet apportként bevinne abba a kft.-be, ahol ő az ügyvezető és a tulajdonos is egyben. Megteheti-e ezt, és jól gondolom-e, hogy ezután már a cég tulajdona lesz a védjegy, nem pedig a magánszemélyé? Mi módon értékelhető fel ez a védjegy, hogy a tényleges értékével kerüljön be a cég vagyonába, és mi minden kell ahhoz, hogy ez számvitelileg és jogilag is korrekt legyen? (Szabadalmi hivatal jegyzi be, egy apportálással átkerülhet valóban egy kft. tulajdonába?) Ha ez megvalósult, a kft. vagyoni értékű jogai között szerepel már, a magánszemély visszaveheti-e bármikor a későbbiekben ezt a védjegyet, és mi módon (például a cég eladhatja-e neki), illetve mi történik például, ha évek múltán a cég véletlenül felszámolás alá kerül, mi lesz a védjegy sorsa? (Elveszhet?) Előre is köszönöm segítségüket.
Tőkeemelés apportból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosai tőkét emelnek, mivel a saját tőke a jegyzett tőke alá ment. Ingatlan apportálása történik, társasági szerződés módosítás 2014. december 20. (a birtokba vétel is). Cégbírósági bejegyzés 2015. január 20. Beszámoló a mai napig nem készült. Kérdés: a 2014. évi beszámolóban szerepelhet-e az apport?
Know-how apportja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély know-how-t apportál egy kft.-be. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek terhelik a magánszemélyt? Tisztelettel: Pópity István
2006. évi szja-visszaigénylés Kérdés
Magánszemély építési telket apportált 20 millió forint értékben 2006. évben egy kft.-be, és ezzel üzletrészt szerzett. A ingatlan-értékesítés után az apportáló 2006-ra bevallást adott, a 25 százalék szja-t 2007-ben megfizette. Az üzletrészét még 2006. évben "előszerződéssel" eladta 20 millió forintért a társaság másik két tagjának. Végleges szerződés nem készült, a vevő tagok a 20 millió forintot nem fizették meg az eladónak, mondva, hogy színlelt volt az előszerződés. 2011. óta per volt folyamatban. 2015-ben az ítélőtábla (helybenhagyva a törvényszék ítéletét) az üzletrész adásvételi szerződést "megkötötte", de az apport 2006-os értékét 13 500 000 forintra csökkentette, szakértői vélemény alapján és kötelezte az üzletrész vevőit a 13 500 000 forint megfizetésére. A vélhető csalásra tekintettel van-e valamilyen lehetősége a a magánszemélynek a 6 500 000 forint apportérték-különbözet szja-vonzatának visszaigénylésére?
Eszközátadás Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kérem, szíveskedjenek választ adni arra, hogy egy egyéni vállalkozó milyen formában, és hogyan tudja átadni az eszközeit egy kft. részére a legkevesebb adókötelezettség nélkül? Apportálás az egyéni vállalkozó részéről a kft.-be lehetséges-e?
Feltőkésítés apporttal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. a kötelező tőkeemelést apporttal kívánja megoldani, ehhez a közeljövőben kisteherautó beszerzésére kerül sor. Helyes-e az elgondolásom, miszerint a tulajdonjog átruházásának akkor kell megtörténnie, amikor a jegyzett tőke felemelése is történik, tehát első lépésben a tulajdonos megveszi azt a saját nevére, majd a tőkeemeléskor bocsátja a kft. rendelkezésére? Ha ez így megoldható, akkor mi a teendője a másik tulajdonosnak? Az ő tőkerészét is kötelező változtatni? Köszönöm megtisztelő válaszát! P-L. G.
Szoftverfejlesztők és -használók! Minden az adókedvezményekről Cikk
A szoftverfejlesztők és -használók számos kedvezményt érvényesíthetnek a társasági adóban, a helyi adóban és az innovációs járulékban. A közelgő adóbevallási határidő miatt nem árt ezeket minél előbb áttekinteni.
Cégautó kft.-ben Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kötelező tőkemelés (kft.-k esetében 3 millió forint) miatt az egyik kft. tagja a saját autóját szeretné bevinni tőkeemelésre apportba. A kérdése az lenne, hogy továbbra is el tud számolni üzemanyagnorma szerinti költségáltalányt, ahogyan azt eddig a kiküldetési rendelvény alapján tette, vagy ez már nem lehetséges, ha bevitte az autót apportba?Előre is köszönöm a választ: Kamarásné Judit
Telek Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kicsit összetett a kérdés. Valakinek (magánszemély) 3 éve van a tulajdonában egy belterületnek minősített telek. 1. Milyen adó terheli, ha magánemberként értékesíti ezt a telket? 2. Hogyan lehetséges egy olyan értékesités, ha összefog egy vállalkozóval, aki felépit rajta egy lakóházat (nyilván szerződésben rögzitik a feltételeket), majd az értékesitésnél megkapja a telek után járó arányos vételárat? 3. Mi történik akkor, ha apportként beviszi a tulajdonában lévő kft.-be a telket (ezzel akár a saját tőke kötelező emelését is teljesíteni tudja)? Milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik mint magánszemélynek? 4. a másik oldalról nézve, milyen adófizetési kötelezettsége történik az idegen cégnek, aki beruházás miatt megvásárolja ezt a telket? 5. Milyen illetékkedvezmények vannak jelen pillanatban (új építésű, 35 év alatti)? 6. Mi minősül 'új épitésű'-nek (az illeték miatt is)? Nagyon köszönöm, előre is.