230 találat a(z) ajándékozás cimkére

Ajándékozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy ha az egyesület használt személygépkocsiját iskolának ajándékozza, keletkezik-e valamelyik félnek bármi adókötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2014-ben édesapja által ajándékozási szerződéssel egy ingatlan tulajdonosa lett. A szerzősében a forgalmi érték használati jog és állagértékben meg lett határozva. Az idén ezt az ajándékozással szerzett ingatlant értékesíteni kívánja. Mire kell az értesítés során odafigyelni, elsősorban az adózást illetően? Köszönöm segítségét. Fazekasné

Ajándékozási illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság számítógépeket szeretne ajándékozni egy iskolának. Terheli-e ezt a ügyletet ajándékozási illeték?

Ingatlan ajándékozása Kérdés

Kedves Hölgyem/Uram! Egy gazdasági társaság a saját tulajdonában lévő telket ajándékozza magánszemély tulajdonosa részére. Milyen adó-, illeték- és járulékkötelezettséggel kell számolni? Máshogy alakulnának-e az adókötelezettségek, ha egy független magánszemély lenne a megajándékozott? Köszönettel.

Ajándékba kapott ingatlan értékesítése Kérdés

Ajándékba kaptam szüleimtől egy 6 millió forintt érő ingatlant, melyet 1 év múlva eladtam 7 millió forintért. Az egymillió forint értéknövekedés után vagy a 7 millió forint után kell az adót megfizetnem? Válaszát előre is köszönöm.

Ajándékkönyv, ajándéktárgy adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Költségvetési szerv rendezvényszervezés keretében az előadó részére könyvet kíván ajándékba adni. A rendezvény (például író-olvasó találkozó) ingyenesen látogatható, az előadó felolvas vagy előadást tart, tiszteletdíjat részére nem fizetnek. A könyvet köszönetképpen kapja a részvételért. Kérdésem, hogy ebben az esetben milyen adófizetési kötelezettség terheli a magánszemélyt, illetve a kifizetőt? Másik eset, hogy születésnapra (kiemelkedő közéleti munkájáért) kortárs alkotó által készített ajándéktárgyat kap a megajándékozott. Ebben az esetben mi a helyes eljárás adózás szempontjából? Válaszát előre is köszönöm.

Ajándékozás illetéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízóm magánszemély, aki szeretne a közeli hozzátartozója részére nagyobb pénzösszeget ajándékozni. Mind a megbízóm, mind a megajándékozott (nagyapa az ajándékozó, unoka a megajándékozott) magyar állampolgár. Szeretném megkérdezni, hogy ez az ajándék illetékköteles-e – amennyiben készpénzben került átadásra? – amennyiben átutalással kerül átadásra? Abban az esetben, ha a nagyapa bankszámlája felett az unoka is meghatalmazottként rendelkezhet, és arról pénzt vesz fel, kell-e az unoka esetében bármiféle adó-, járulék- vagy illetékteherrel számolni? A nagyapa halála esetén a számlán lévő pénzösszeg után felmerül-e szja- vagy illetékfizetési kötelezettség? Iránymutatását megköszönöm. Tisztelettel: Borsosné Pál Ildikó

Kötelezettség-átvállalás illetéke Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Betéti társaságunk többségi tulajdonosa egy községi önkormányzat. Pénzügyi nehézségeink miatt tulajdonosunk hajlandó lenne rá, hogy egyfajta "helytállás" gyanánt kifizetné a szállítói tartozásaink egy részét, amely összeget visszafizetési kötelezettség nélkül bocsátaná ily módon a rendelkezésünkre. Kérdésünk arra irányul, hogy a leírt eset felvetheti-e részünkről az ajándékozási illeték fizetésének kötelezettségét? Válaszukat köszönjük!

Lakásvásárláshoz kapott összeg illetéke Kérdés

Nem vér szerinti rokon (keresztapa) nagyobb összeget ad lakásvásárlásra, bankszámlára utalja. Kell-e ezután illetéket fizetni?

Ajándékozott ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában kérem szakmai véleményét: Ügyfelünk magánszemélyként 2014. évben használt lakást vásárolt, amelyet saját munkával és baráti segítséggel azóta felújított. 2015. évben ezt a lakást a nagykorú lányának kívánja ajándékozni. – Az ajándékozási szerződésben a lakást már a "felújított" értéken kell szerepeltetni? – A szülőnek az ajándékozás során keletkezik-e jövedelme? – Ha a lánya az ajándékozással szerzett lakást később értékesíteni fogja, akkor a "szerzési érték" az ajándékozási szerződésben szereplő érték lesz-e? Köszönöm válaszát!

Nyaralás ajándékozása nyugdíjazáskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjazási ajándékként külföldi nyaralás került szóba. Adható-e a munkavállalónak és milyen feltételekkel, valamint mi a helyzet akkor, ha az út két személyről szól, ahol a másik személy a dolgozó hozzátartozója?

Ajándékozás szja-bevallás Kérdés

Ajándékozási szerződéssel 13 millió forintért lakást kaptam 2011-ben. Ezt a lakást 2014-ben értékesítettem 12,3 millió forintért. Kérdésem, hogy az szja-bevallásban hogyan kell szerepeltetnem az értékesítést?

Ajándékozás Kérdés

Ajándékozásnál mi számít szerzéskori értéknek?

Szja ajándék továbbajándékozása esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fiam egy lakást kapott ajándékba az apjától, amit egy éven belül továbbajándékozna a nagyszüleinek. Kérdés, hogy keletkezik-e szja-szempontból bevétele, és milyen költségek, adók, illetékek terhelik az ajándékozást? Válaszukat előre köszönöm.

Bérbeadás: így számolható el az ingatlan értékcsökkenése Cikk

Gyakori eset, hogy olyan magánszemély adja bérbe a lakását, aki azt örökléssel, ajándékozással szerezte. Utánajártunk, hogy ilyenkor elszámolható-e értékcsökkenési leírás címén költség a bevétellel szemben, különös tekintettel a 2014. évi bevallásra, illetve a leírási alap meghatározásának 2015. évi változására.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisvállalkozói minősítés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink