238 találat a(z) ajándékozás cimkére
Illetékmentesség külföldi alapítványok számára is 2020-tól
Cikk
2020. január 1-jétől illetékmentességet élvezhetnek a belföldi alapítványok és a más EGT-államban nyilvántartásba vett alapítványok is, mind a visszterhes vagyonátruházási illeték, mind pedig az ingyenes ügyletek, az ajándékozás és az öröklés esetén a nemrégiben benyújtott nyári adócsomag szerint.
Szárító ajándékozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kilenctagú családi gazdaság, melynek vezetője az édesapa. A családi gazdaság 2013-ban épített egy szárítót, mely után a családi gazdaságban értékcsökkenést számolnak el. A NAV-nál bejelentett számlabefogadó és számlakiállító kizárólag az édesapa, a családi gazdaság vezetője. Az édesapa szeretné a szárítót a fiának ajándékozni, aki szintén tagja a gazdaságnak. Kérdésem az lenne, hogy ennek adózási szempontból van-e valamilyen vonzata (vagyonkivonás), vagy mivel a szárító, mint ingatlan továbbra is a családi gazdaság használatában maradna, az értékcsökkenés tovább folytatható mindenféle egyéb adókövetkezmény nélkül? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Ingatlaneladás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély fiának ajándékozta az ingatlanát 2016-ban, aki (a fia) rá egy hónapra a feleségének ajándékozta az ingatlan 1/2-ed részét. Az ajándékozási szerződésben 23 millió forint szerepel a teljes ingatlanra. A házaspár értékesítette az ingatlant 48 millió forint értékben 2018-ban. A pár Amerikában él, nem tervezik se más ingatlan, se egyéb felhasználását a pénznek. Kérdésem az lenne, hogy az ajándékozásnál hogyan alakul a jövedelem kiszámítása? Kell-e adót fizetnie a házaspárnak?
Vadásztársaság adókötelezettsége tag részére ingyenes juttatás esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vadásztársaság az egyik tagjának jó munkájáért cserébe szeretne egy bikát ajándékozni. Érdeklődni szeretnék, hogy ezen ajándékozás milyen áfa- és egyéb adófizetési kötelezettséggel jár a társaság számára? Válaszukat előre is köszönve, tisztelettel: Rajnicsné
Ingatlanértékesítés utáni adózás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyek édesapjuktól ajándékozás címén jutottak 2010-ben különböző besorolású (út, ipartelep, erdő) ingatlanokhoz, amelyeket 2019-ben értékesíteni szeretnének. Keletkezik-e adófizetési kötelezettségük? Válaszát köszönöm. Tisztelettel: Kálmánné
Illetékmentesség
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Házastársak közötti illetékmentesség témában szeretném véleményüket kérni: Adott egy házaspár, a férj jelenleg egy munka miatt életvitelszerűen Németországban tartózkodik. A feleség itthon él és dolgozik Magyarországon. A férj tőzsdén jegyzett értékpapírt adna ajándékozással a feleségnek. Kérdésünk, az ajándékozás Németországban jelent adózási eseményt, vagy Magyarországon. esik illetéktörvény hatálya alá? Segítségüket előre is köszönjük!
Az egyenesági rokonnak készpénz-ajándékozás II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az azonos című kérdésre korábban adott válaszában jól értelmezem, hogy az apa által eladott ingatlan értékesítéséből származó ellenérték (készpénz) gyermekeinek történő átadása adó- és illetékmentes? Válaszát előre is köszönöm!
Saját üzletrész ajándékozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egyik tagjától, aki ki akar lépni, visszavásárolja az üzletrészét, majd azt később a kft. odaajándékozza egy másik tagnak. Az lenne a kérdésem, hogy az ajándékozás után keletkezik-e szja- és illetékfizetési kötelezettsége a magánszemélynek az ajándékozással egyidőben, ha igen, akkor milyen összegben? Változik-e az illetékfizetés feltétele abban az esetben, ha a kft. olyan cég, amelyben belföldi ingatlantulajdon van? Az ajándékozás tárgya az üzletrész 10 százaléka. Köszönöm, tisztelettel: VA
Ajándékozás
Kérdés
Kedves Szakértő! 2016-ban egyik gyermekem ajándékba adott részemre egy lakást. Most 2018-ban szeretném a másik gyerekem részére átadni szintén ajándékként. Van-e valamilyen adózási, -bevallási, adófizetési kötelezettségem ezzel kapcsolatban? Köszönöm a választ.
Saját részvény ajándékozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy zrt. saját részvényeit elajándékozná a többi részvényesnek (magánszemélyek). Kérdésem, hogy a részvények ajándékozásának milyen adó- illetve illetékvonzata van a zrt. és a magánszemélyek részéről? Köszönöm!
Ajándékozási illeték
Kérdés
Magánszemély szeretne hozzájárulni nem egyenesági rokona esküvőjének költségeihez, megállapodás szerint 500 ezer forinttal, és szeretné illetékmentesen nyújtani azt. Megoldás-e, ha 5 különböző napon utal 150 ezer forintot el nem érő összeget a kedvezményezett számára? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel: CsK
Egyesület által magánszemélynek átadott eszköz
Kérdés
Nem közhasznú egyesület pályázatból vásárolt (több milliós értékű) gépet ajándékozhat-e egy magánszemélynek? Van-e adóvonzata az egyesületnél, illetve magánszemélynél? (az egyesület főtevékenysége: egyéb közösségi, társadalmi tevékenység)
Személyi jövedelemadó földértékesitésnél.
Kérdés
T. Szakértő! Ügyfeleim mezőgazdasági őstermelők, akik 2017.09.04-én azokat a termőföldterületeket, melyek jelenleg- haszonélvezeti joguk alapján-mezőgazdsági őstermelést folytatnak, gyermekeiknek ajándékozták. Az ingatlanok 1995-ben kerültek az ajándékozók tulajdonába. 2018. évben az ajándékozási szerződést közös megegyezéssel felkívánják bontani, az ajándékozás előtti állapotot vissza kívánják állitani. Az ügyvéd szerint jogilag erre van lehetőség. Az ingatlanok az eredeti állapot visszaállitása után várhatóan értékesitésre kerülnek. Amenyiben a földingatlanra vonatkozó állapot visszaáll, és az –1995. évben szerzett ingatlanok visszakerülnek az ajándékozók tulajdonába, és rövid időn belül értékesítésre kerülnek – keletkezik-e utána személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség? Ajándékozási szerződés felbontása után ügyfelemet az ügyvéd úgy tájékoztattta, hogy az eredeti állapot visszaállitása azt jelenti, mintha nem történt volna ajándékozás, tehát eredeti időponttal kerül visszajegyzésre a szerzési időpont. Kérdésem az lenne, hogy egy várható rövid időn belüli (2018, 2019. évi) értékesités esetén kell-e személyi jövedelemadó fizetni az értékesítés után? Várom megtisztelő válaszát!
Illetékek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Illeték témában a következő kérdéseim lennének: a fiam eladta a vidéki házát, és budapesti lakást tervez venni a pénzből. Mennyi ideje van arra, hogy illetékmentes legyen a beszerzés, és mennyi ideig kell megtartania további költségek nélkül? Az egyenesági rokonok közötti ajándékozás, úgy tudom, illetékmentes ingatlan esetében is. Ez mindkét irányban igaz? A gyermek is ajándékozhat a szülőnek egy lakást? A beszerzéstől számítva mennyi időnek kell eltelnie az illetékmentességhez? Köszönettel: Zsók Sándor
Telek ajándékozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi gazdasági társaság a nála munkaviszonyban álló magánszemélynek ajándékozott egy építési telket (felépítmény nélküli, üres telek) 2016-ban. A NAV az illeték kiszabásánál helybenhagyta a szerződéses értéket, és ez alapján vetette ki az illetéket, melyet a magánszemély befizetett. A telek vásárlása 2006-ban történt, a beszerzéshez kapcsolódóan a cég levonásba helyezte az áfát. 1.) Kapcsolódik-e áfa az ajándékozáshoz? Ha igen, akkor a szerződéses értéket kell bruttó értéknek tekinteni? 2.) Jól gondoljuk-e, hogy az említett ajándékozás a tao-törvény 3. számú mellékletének B/3 pontja értelmében személyi jellegű egyéb kifizetésként elszámolt összeg, mely a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek minősül, és így nem növeli a társasági adó alapját? 3.) Felmerül-e bármilyen adókötelezettsége (szja, járulék, szocho) a magánszemélynek? Ha igen, akkor a szerződéses összeget kell bruttó összegnek tekinteni? 4.) Az illetékekről szóló törvény 17. § (1) bekezdésének c) pontja szerint az olyan ajándék megszerzése, amely után a megajándékozottat szja-, szociálishozzájárulásiadó- vagy ehofizetési kötelezettség terheli, mentes az ajándékozási illeték alól. Viszont, ha a 3. pontban feltett kérdésre igen a válasz, van-e bármilyen lehetősége a magánszemélynek, hogy a 2016-ban befizetett illetéket visszakérje? Köszönettel.