249 találat a(z) adóelőleg cimkére

Itt vannak a 2019. évi adóelőleg-nyilatkozatok Cikk

Közzétette honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a 2019. évi adóelőleg-nyilatkozatokat.

Módosultak az adózást érintő kormányrendeletek Cikk

December 27-én (a 213-as Magyar Közlönyben) kihirdették az adóeljárással kapcsolatos rendelkezéseket tartalmazó kormányrendeletet. Cikkünkben a módosítások közül néhány jelentős témát emeltünk ki.

Közeledik az adóelőleg-kiegészítés határideje Cikk

Azon adóalanyoknak, amelyek üzleti éve a naptári évvel megegyezik, a korábban megfizetett társasági adó, egyszerűsített vállalkozói adó, energiaellátók jövedelemadója, innovációs járulék és reklámadó előlegeket 2018. december 20. napjáig az adóévben várható fizetendő adó összegére ki kell egészíteniük – figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Kedvezmények sorrendje Kérdés

Tisztelt Adózóna, Az SZJA 2019: Ez lett a vége cikk végén a kedvezmények sorrendjéről írnak: "A kedvezmények sorrendje Új rendelkezés szerint az adóelőleg megállapításánál a kedvezményeket (családi kedvezmény, családi járulékkedvezmény, személyi kedvezmény stb.) elsőként a tevékenység ellenértékeként (munkabérként, megbízási díjként stb.) juttatott jövedelemmel, a jövedelmet terhelő adóelőleggel, járulékkal szemben kell érvényesíteni, és csak ezt követően lehet a tevékenység ellenértékének nem minősülő (de az összevont adóalapba tartozó) juttatásokkal szemben figyelembe venni [szja tv. 48. § (6) bekezdés]." A 48. §-hoz a T2931. számú törvényjavaslatban sem találok (6)-os bekezdést, ami ezt így leírná. Akkor ezt most, hogy kell érteni? Hónap közben úgy kell számfejteni az önkéntes pénztári juttatásokat, hogy nem érvényesít adó- és járulékkedvezményt, majd a hóvégi számfejtésnél (mivel a bérfizetés a tárgyhónapot követő 5-én történik) kell először a bére után érvényesíteni az adó- és járulékkedvezményt, és csak ezután lehet az önkéntes pénztári befizetés után érvényesíteni az adó- és járulékkedvezményt? Köszönöm a segítséget.

Őstermelők: itt a határidő Cikk

Az őstermelők számára is közeledik 2018-ban a III. negyedéves adóelőleg-fizetési kötelezettség megállapítása az őstermelésből származó jövedelem után, melynek határideje 2018. október 12.

Osztalékelőleg visszafizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy betéti társaság, amely 2017 decemberében osztalékelőleget fizetett tagjainak. Csakhogy az egyik tag 2018 februárjában kilépett a társaságtól, így májusban, amikor jóváhagytuk az osztalékot, már nem volt jogosult rá. A szóban forgó tag végül visszafizette az általa felvett nettó osztalékelőleget a társaságnak. Az osztalékot az új tagnak fizettük ki, és levontuk az adókat. Kérdés: hogyan kezelendő a decemberben levont, s végül visszafizetett osztalékelőleg levont adóelőlege? Ki és hogyan igényelheti azt vissza az adóhatóságtól? Esetleg önellenőrizni szükséges a decemberi 08-as bevallást? A tag bevallotta az osztalékelőleget a szja-bevallásban. Azt is módosítani kell? Köszönettel: KG

Óraadó, bérbeadó költségeinek beszámítása az adóelőlegnél Cikk

A harmadik negyedévi szja előleget 2018. október 12-éig kell a magánszemélyeknek befizetniük. Ez a határidő jellemzően azokat a magánszemélyeket érinti, akik egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatják az önálló (például óraadói, bérbeadói, tervezői) tevékenységüket, és nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja, vagy nem köteles levonni.

Egyéni vállalkozók, figyelem! Fontos adózási határidő közeleg Cikk

Október 12-éig ismét adóelőleget kell fizetniük az egyéni vállalkozóknak. Cikkünkben részletezzük a vállalkozói jövedelem, az átalányban megállapított jövedelem esetén alkalmazandó, valamint a vállalkozói kivét utáni adóelőleg-szabályokat, a fiatal gazdák támogatására vonatkozó tudnivalókat, illetve a 2019. évi változásokat.

Adószakértők kérték: adónemek csökkentése, adóelőleg eltörlése, gyakoribb ellenőrzés Cikk

Adótanácsadó cégek szakemberei, adózással napi szinten foglalkozó szakértők, nemzetközi szervezeteket és kkv-ket képviselők vettek részt pénteken a Pénzügyminisztérium adóügyi államtitkára, Izer Norbert meghívására azon a tanácskozáson, amely a tárca szándékai szerint első állomása lehet a minisztérium és az érintettek közötti, adóügyekről szóló folyamatos párbeszédnek.

A sérelemdíj adóterhe Kérdés

A társaság peren kívüli egyezséget kötött a munkaügyi vita végleges lezárása érdekében a felperessel. Kérdésem, hogy a peren kívüli megállapodásban meghatározott sérelemdíj adómentes juttatás-e a magánszemélynek, a kifizetőnek kell-e adóelőleget vonni? Válaszukat előre is köszönjük.

Tovább tanul a gyermek: teendők a családi pótlékkal, kedvezménnyel Cikk

A családi pótlékra, családi kedvezményre jogosultság szempontjából fordulópontot jelent, ha a gyermek befejezi a tanulmányait, illetve esetleg tovább tanul. Írásunkban összegezzük, mire figyeljenek az érintett szülők.

Baleseti járadék: ki kaphatja, meddig igényelhető? Cikk

Baleseti járadékra az a személy lehet jogosult, akinek üzemi baleset következtében tizenhárom százalékot meghaladó egészségkárosodása keletkezett, de a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai – rehabilitációs, rokkantsági ellátás – nem illetik meg. Összefoglaltuk az üzemiségről, az igénylési határidőkről és az ellátási összegekről kapcsolatos tudnivalókat.

Egyéni vállalkozók adóelőlege: itt a fizetési határidő Cikk

Az Szja tv. hatálya alá tartozó egyéni vállalkozóknak a 2018. II. negyedévre vonatkozóan 2018. július 12-éig kell megfizetniük az adóelőleg összegét a jövedelem után.

Közeleg a magánszemélyek adóelőleg-fizetési határideje Cikk

A második negyedévi szja-előleget 2018. július 12-éig kell befizetniük a magánszemélyeknek. Ez a határidő jellemzően azokat érinti, akik az egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatják önálló tevékenységüket (például óraadás, bérbeadás, tervezés) és nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja vagy nem köteles levonni.

Egyéni vállalkozótól adóelőleg levonása Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Az Szja tv. 46. § (4) b) bekezdése szerint a kifizetőnek nem kell adóelőleget megállapítania a vállalkozói bevételből, ha az egyéni vállalkozó az e bevételéről kiállított bizonylatán feltünteti az egyéni vállalkozói jogállását bizonyító közokirat számát. Álláspontunk szerint a fenti feltétel teljesül abban az esetben is, ha az egyéni vállalkozó (aki rendelkezik egyéni vállalkozói igazolvánnyal) az általa kiállított számlán kizárólag az egyéni vállalkozói igazolványa számát tünteti fel, a nyilvántartási számát nem. Ugyanis a 66/2009. IRM rendelet 2. § (1) bekezdése szerint az egyéni vállalkozói igazolvány közokirat, amely közhitelesen igazolja a kiállításának napján fennálló – egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő – adatokat. Megerősítenék legyenek szívesek, hogy a kifizetőnek nem kell adóelőleget levonnia abban az esetben sem az egyéni vállalkozótól, ha az a számlán kizárólag az egyéni vállalkozói igazolványa számát tünteti fel? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft.-tulajdonos lehet-e katás egyéni vállalkozó?

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Munkaügyi nyilvántartás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink