255 találat a(z) adóelőleg cimkére

Itt az idő: fizetni kell az adóelőlegeket! Cikk

Két héten belül fizetni kell a helyiadó-előlegeket.

Román cég munkaerő-kölcsönzése magyarországi cégnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérném szíves segítségét. Román állampolgár Magyarországon dolgozik, román munkaerő-kölcsönző cég által. Itt tartózkodása a 183 napot meghaladja. A dolgozó bérét Romániában számfejtik, az ottani törvények szerint. Munkaszerződés a román cég és a román állampolgár között jött létre. A román munkavállalónak nincs magyar adóazonosítója. A román cég és a kölcsönbe vevő magyarországi cég között jött létre munkaerő-kölcsönzési szerződés. Milyen bejelentési és bevallási kötelezettsége van a román cégnek, illetve a román munkavállalónak Magyarországon? Kell-e román állampolgárnak magyarországi adóazonosítót kérnie? A Magyarországon szerzett jövedelme után milyen bevallást kell benyújtania nálunk, és mikor? Ezen jövedelem után milyen időszakonként kell adóelőleget fizetnie Magyarországon? Köszönettel: Könyvvitel 2001 Kft.

Bérleti jog eladása költségelszámolással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély a saját tulajdonában lévő ingatlan bérleti jogát értékesíti egy cégnek, mely összegből teljeskörűen felújítja az ingatlant. Ezen vagyoniértékűjog-bevétellel szemben van-e költségelszámolási lehetőség, levonhatja-e egy összegben a felújítási költséget? Kifizetői oldalról: a cég nem köteles adóelőleget levonni a vagyoniértékűjog-ellenértékből? Köszönettel.

Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk

Joggal tartanak az vállalkozások, magánszemélyek az adóellenőrzéstől, mert még azoknál is kedvezőtlen következményekkel járhat az eljárás, akik mindent megtesznek, hogy jogkövető módon teljesítsék adókötelezettségeiket. Tapasztalatok szerint sokan nincsenek tisztában a jogaikkal, s azzal, hogy mire kell különösen odafigyelniük észrevétel, fellebbezés, önellenőrzés, az adóhatósági határozattal szembeni bírósági eljárás során.

Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég bérel egy lakást adószámos magánszemélytől. A havi bérleti díj 120 ezer forint. A bérbeadó 10 százalékos költséghányad alkalmazását kérte, és a számlán feltüntette, hogy a 16 200 forint adóelőleg levonásra került. Kérdések: A számla fizetendő végösszegét 120 ezer forintban állapította meg, pedig feltüntetésre került a számlán, hogy a 16 200 forint adóelőleg levonásra került. Ilyenkor nem az adóelőleggel csökkentett összeg lesz a számla végösszege, hiszen az adóelőleget a cég, mint kifizető fizeti meg? – Véleményünk szerint, mivel évi 1 millió forint felett a szja és eho is levonásra kell, hogy kerüljön az összegből, így mi vonni szerettük volna azt is, azonban a bérbeadó határozottan elzárkózik ettől. Ha lenyilatkoztatom ehóra, és ott azt nyilatkozza, hogy a bérbeadásból származó jövedelme nem haladja meg az évi 1 millió forintot, akkor így megteheti a cég, hogy nem von ehót? Ha mégis kellene, akkor az eho összegét is levonhatjuk a bérleti díj összegéből? – A bérletidíj-számlán felül, ugyanazon napra kiállít egy másik számlát is a bérbeadó, amelyen havi 15 ezer forintot jelöl meg rezsiköltség címén. Ebben az esetben nem a tételes költségelszámolást kellene alkalmaznia? Ez a 15 ezer forint is beleszámít az évi 1 millió forintos adózási összeghatárba? Szabályos-e összességében a fenti eljárás? Mit kellene módosítani? Köszönöm!

Adóelőleg bérleti díj esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ad bérbe lakást magánszemélyek. Az áprilisi bérleti díj 2016. 03. 25-én kerül kiegyenlítésre. Az első negyedéves adóelőleg számításakor az áprilisi időarányos értékcsökkenés figyelembe vehető (hiszen a bevétel is márciusban, az első negyedévben kerül elszámolásra), vagy az csak a 2. negyedévben számolható el? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó adóelőlege: bevétel, költség, kedvezmény Cikk

Hogyan kell kiszámolni az egyéni vállalkozó adóelőlegét? Milyen költségek, kedvezmények vehetők figyelembe, és melyek nem? Milyen adókötezettséggel jár a vállalkozói kivét? Összefoglaltuk.

Bérbeadók, óraadók, tervezők: ezt kell tudni az adó- és az ehoelőlegről Cikk

Közeleg a magánszemélyek második negyedévi adóelőleg fizetési kötelezettsége. Ismertetjük, hogyan kell kiszámolni a bevételt, az adót és az ehót, miként vehető igénybe kedvezmény.

Jogdíj adója, ehója Kérdés

Egy kft. 2011-2013. években felhasználói szerződés keretében felhasználási díjat (royaltyt – jogdíjat) fizetett egy magánszemélynek. A vagyoni jog felhasználásának ellenértékeként kifizetett díjból (munkavégzés nem kapcsolódik hozzá) a kft. a felek között fennálló szerződés értelmében nem vont le személyi jövedelemadót, és nem fizetett utána egészségügyi hozzájárulást (a szerződés szerint az átadó kötelezett az szja, járulék, eho stb. fizetésére). A kérdéseim a következők lennének: – Helyesen járt-e el a kft., hogy nem vonta le az szja-előleget (a magánszemély nem nyilatkozott és nem adott számlát sem)? – A magánszemélynek ez esetben negyedévente kellett volna megállapítania, és megfizetnie az szja-előleget? – Ha a kft. a szerződés értelmében nem vont szja-előleget, akkor a jövedelmet szerző magánszemély köteles az ehót is fizetni? – Ha a kft. a szerződés értelmében – de nem a jogszabályok alapján – nem vont szja-előleget, akkor a magánszemélynek kellett volna az egészségügyi hozzájárulást is megállapítania, negyedévente megfizetnie, és az éves adóbevallásában bevallania? – Milyen adókötelezettség terheli az egyes adóévekben a kft.-t és a magánszemélyt? Köszönettel.

Rendelkezzen társasági adójáról, megéri! Cikk

2015-től új lehetőség nyílt a társasági adó mértékének csökkentésére. A konstrukció rendkívül kedvező, minimális (adminisztrációs) költséggel jár, és kockázatmentes is az adományozó részéről. A rendelkezés módja emellett igen egyszerű, minimális adminisztrációval jár, és adó-visszatérítés érhető el vele – hívja fel a figyelmet a Mazars.

Sokallja társaságiadó-előlegét? Így kérhet mérséklést a NAV-tól Cikk

Gyakran szembesülnek az adózók a társaságiadó-bevallás benyújtását követően azzal a kellemetlen ténnyel, hogy a bevallással érintett időszak adóteljesítménye alapján akár jelentős mértékben is megnövekedhet a továbbiakban fizetendő társaságiadó-előlegük összege, rontva a cég likviditási helyzetét. Az adózóknak azonban lehetőségük van arra, hogy az adóelőleg mérséklését kérjék az adóhatóságtól.

Építőipari tevékenység esetén állandó telephely bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy vállalkozás többféle tevékenységet folytat év közben, és előre nem látható, hogy az adóévben az építőipari tevékenységéből származó bevétele eléri-e a htv. 52. § 62. pontban meghatározott 75 százalékos mértéket, mikor jár el helyesen? a) Ha az önkormányzathoz bejelentkezik ideiglenes vagy állandó jellegű iparűzési tevékenységet végzőnek, és az ideiglenes adót, vagy állandó tevékenység esetén az előleget megfizeti, feltételezve, hogy 75 százalék felett lesz az építőipari tevékenységből származó bevétele. Ha így járt el, év végén a teljes nettó árbevétel és az adóév utolsó napján készletre vett befejezetlen termelés, félkész termék, késztermék értéke együttes összegének a 75 százalékát el nem érő építőipari tevékenység esetén az önkormányzattól visszaigényelheti-e a befizetett ideiglenes adót, illetve befizetett adóelőleget? Ha igen, milyen jogcímen igényelheti vissza, és mit kell ehhez benyújtania? b) Ha azt feltételezi, hogy nem éri el az építőipari tevékenységből származó bevétele a 75 százalékot, és nem jelenti be az önkormányzatnál ideiglenes vagy állandó jellegű iparűzési tevékenységét, de az adóév végi számítások alapján, december 20-a után mégis meghaladja a 75 százalékot, mit tud utólag tenni? A feltöltési kötelezettségének sem tudott így eleget tenni. Köszönöm válaszát!

Részvény-visszavásárlás Kérdés

A zrt. az MRP-n keresztül juttatott kedvezményes dolgozói részvényt (a névérték 0,6 százalékát fizettek a munkavállalók). Az MRP már megszűnt. 20 év után a zrt. visszavásárolna részvényeket, a névérték 22 százalékáért. Kérdés: a kifizetőt terheli adókötelezettség-levonás (szja, eho)? A munkaviszonyt megszüntető (kilépett, elhunyt) munkavállaló esetében mi a helyes eljárás?

Kész műalkotás vásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kifizető kész filmet vásárol egy magánszemélytől. A filmet nem a kifizető rendelte meg, az már készen van a vásárlás aktualizálásakor. A szerző a további felhasználás jogát átengedi a vevőnek. Mit kell fizetni a kifizetőnek, és mit kell levonni a magánszemélytől? Válaszát köszönöm.

Ipa előlege székhelyváltozás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás áttette a székhelyét 03. 02-án egy másik városba. Az iparűzési adóról (ipa) szóló törvény szerint befizeti az előleget "A" városban március 15-én, és kijelentkezik, bevallja az előző évet, majd kérvényezi, hogy a szeptemberi előleget ne kelljen befizetni. Viszont "B" városban be kell jelentkeznie 03. 02-ától. Nem teljesen világos, hogy itt az előleget mi szerint vallom be, kell fizetnie ugyanúgy március 15-én, szeptember 15-én és 2017. március 15-én. De milyen összeget? Az előző év bevallása alapján, amit "A" helyre beadtunk, vagy összeadom az előlegeket, és elosztom háromfelé, esetleg másképp? Segítségét előre is köszönöm. Üdvözlettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizás elhatárolás felodásakor alkalmazott árfolyam

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Kivitelezői nyilvántartás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Értékpapírok adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink