hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hibás az M30-as? Így lehet javítani

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

A munkáltatóknak, kifizetőknek január 31-éig kellett a 2018. évben teljesített kifizetéseiről, juttatásairól összesített igazolást kiállítaniuk. Ha a munkáltató január 31-ét követő időpontban értesül róla, vagy tárja fel, hogy az előző hónapokra, esetleg évekre vonatkozóan nem a jogszabályi előírások alapján állapította meg és vallotta be a magánszemély adóját, adóelőlegét és állapította meg a járulékokat, a következő szabályokat figyelembe véve van lehetősége javítani a hibát.

A 18M30 jelű összesített igazolásnak tartalmaznia kell mindazokat az összevonás alá eső adóköteles bevételeket, amelyek kifizetésére 2018. évben – munkáltató esetében 2018-ra vonatkozóan legkésőbb 2019. január 10-éig – sor került. Az igazolásban foglaltaknak meg kell egyezniük a havi 08-as bevallásokban rögzített adatokkal.

Jellemzően az szja-előleg alapjának utólagos változásakor a társaságot terhelő adókötelezettség (szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulás) is változik, mely az önellenőrzésre vonatkozó előírások szerint helyesbíthető [adózás rendjéről szóló törvény (Art.) 54. §].

Míg adóéven belül a munkáltatónak, kifizetőnek lehetősége van az eredetileg tévesen bevallott adókat és járulékokat az önellenőrzés általános szabályai szerint helyesbíteni, addig adóéven túl a normál önellenőrzés a magánszemélytől levonandó szja-ra és járulékokra nem teljesen alkalmazható. Ez a szabály tulajdonképpen évek óta ismert, a korábbi évekhez képest 2018-tól csak annyiban történt változás, hogy a speciális önellenőrzés szabálya az Art.-ból átkerült az szja-törvény és a Tbj. rendelkezései közé. A speciális eljárást a korábbi években nem mindenki követte, a túlzott adminisztráció miatt inkább a bevallások hagyományos önellenőrzését választották.  

Az adóbevallási tervezet adóhatóság általi elkészítése azonban megköveteli az eljárási rend betartását, emiatt érdemes áttekinteni az ide vonatkozó összefüggéseket.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, milyen teendői vannak a munkáltatónak, ha helyesbítenie kell az igazolásokat.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink