255 találat a(z) adóelőleg cimkére
Családi kedvezmény érvényesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy anyának van három kedvezményezett eltartottnak minősülő gyermeke. Két gyermek attól a férfitől van, akivel sok éve együtt él, de nem házasok, nincsenek az élettársak nyilvántartásában bejegyezve. 2015. évben az anya félállásban 850 072 forint jövedelmet szerzett, amelyből év közben nem vontak le tőle sem személyijövedelemadó-előleget, sem egészségbiztosítási járulékot, sem nyugdíjjárulékot, csak munkaerő-piaci járulékot vontak tőle. Az apa 2015-ben 1 794 000 forintot keresett, nála a személyijövedelemadó-előleg levonásánál figyelembe vették a két gyermekét, azaz havonta 125 000 forint adóalap kedvezményt, de még ezek után is maradt éves szinten 294 000 forint adóalapja, ami után személyijövedelemadó-előleget kellett fizetnie év közben. Kérdésem, hogy az apa most a 2015. évi bevallásban tud-e a fenti adatok tükrében pénzt visszakérni az adóhivataltól? Ha igen, akkor mennyit, milyen jogcímen? Nagyon sokat tanulmányoztam a kitöltési útmutatóját a 1553-nak, valamint a szakirodalmat, de egyszer meggyőződök, hogy nem igényelhet vissza, majd ennek ellenkezőjéről is, hogy az apánál megmaradt szja mértékéig és még a tőle levont járulékokból is visszakérhet. Kérem szépen számomra ezt megvilágítani, és a fenti adatok ismeretében levezetni az apa 1553-as bevallásának sorai szerint. Fáradozását nagyon köszönöm. Tisztelettel: Szendrei Dénes
Adószámos magánszemély támogatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély 20 milliós nagyságrendben könyv kiadásához támogatást kap. A támogatás 100 százalékban fedezi a kiadott könyv önköltségi árát, tehát eredmény nem képződik. A támogatást kifizető szerv adóelőleget szeretni vonni a támogatás összegéből. A mi álláspontunk, hogy a kiadások fedezetére adott támogatásból nem kell adóelőleget levonni. Kérném állásfoglalásukat ez ügyben. Köszönettel.
Azerbajdzsán – szja-egyezmény Kérdés
Tisztet Szakértő! Magyarországi székhelyű munkáltatóként magyar állampolgárságú, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező munkavállalónkat Azerbejdzsánba küldtük – kiküldetés keretében – munkavégzésre. A kiküldetés időtartam ebben a hónapban meg fogja haladni a 183 napot, de egy évnél nem lesz hosszabb. A munkajövedelmét továbbra is tőlünk kapja. Jól értelmezzük-e a jogszabályokat, miszerint mi itthon levonjuk az adóelőleget (15 %) a jövedelméből, majd ez az adóelőleg beszámít az azerbajdzsáni személyi jövedelemadójába?! Neki kell ott az azerbajdzsáni adóhatóságnál bejelentkezni, és a tőlünk kapott adóelőleg-igazoláson szereplő, Magyarországon levont adóelőleget az ott fizetendő adóba beszámítani?! Vagy létezik ott is olyan intézményrendszer, mint ami itthon, amely az INT végű 1041 és 08-as nyomtatványok beküldésével rendezi a külföldi kifizetők magyarországi dolgozóinak kérdését, és itthon nekünk már eleve az azerbajdzsáni mértékű szja-t kellene vonni?! Köszönjük előre is válaszukat!
Egyéni vállalkozók adóelőlege: ezekkel a tételekkel kell számolni Cikk
Bevétel, tárgyi eszköz beszerzése, elhatárolt veszteség, vállalkozói kivét, családi és más kedvezmények: ismertetjük, hogy az egyéni vállalkozóknak milyen tételeket kell figyelembe venniük adóelőlegük megállapításánál.
Figyelem, nyakunkon az adóelőleg-fizetési határidő! Már csak egy hét Cikk
Az önálló tevékenységet folytató magánszemélyeknek, így egyebek között a bérbeadóknak, óraadóknak, tervezőknek, szálláshely-szolgáltatást nyújtóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek és az egyéni vállalkozóknak április 12-éig negyedéves adóelőleget kell fizetniük. Cikkünkben először a magánszemélyekre vonatkozó rendelkezéseket vesszük sorra, s részletezzük a különféle adókedvezményekre vonatkozó szabályokat is.
Tao-módosítás: könnyítések a látványcsapatsport támogatásánál Cikk
Módosulnak a látványcsapatsport támogatására vonatkozó társaságiadó-szabályok, valamint a sporttörvény egyes rendelkezései a parlamenthez múlt héten benyújtott törvényjavaslat szerint.
Szja-előleg Kérdés
Megköszönném ha 02. 25-ig megkapnám a választ, mivel az adóbevallás leadásához nélkülözhetetlen! Kérem a Tisztelt Szakértő szakmai iránymutatását az alábbiakkal kapcsolatosan: Társaságunk napraforgót vásárolt fel 2015. 09. hónapban. Az elszámoláskor az eladó fordított áfás számlát állított ki részünkre. Az õstermelõi igazolványának értékesítési betétlapja nem volt a 2015-ös adóévre megújítva, érvényesítve, ezért társaságunk, mint kifizetõ nyilatkozatot kért az eladótól (adóelõleg-nyilatkozat a 2015. évben az adóelõleg meghatározása során figyelembe vehetõ költségekrõl), és a nyilatkozat alapján levontuk a személyijövedelemadó-elõleget, melyet a 1508-as bevalláson jelentettünk, és befizettük a NAV folyószámlájára, valamint kiadtuk a levont adóelõlegrõl az igazolást is. Ez több százezer forintot tesz ki. Az értékesítõ 2016. 02. hóban kifogással élt felénk arra hivatkozva, hogy õ családi gazdálkodó. Jogtalanul vontuk le az adóelõleget, mert az szja-törvény 46. § (4) bekezdése szerint a kifizetõnek nem kell adóelõleget megállapítani a) az õstermelõi tevékenységbõl származó bevételbõl, ha a magánszemély legkésõbb a kifizetéskor (a juttatáskor) bemutatja az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját, illetve, ha családi gazdálkodó (gazdálkodó családtagja), az e jogállását igazoló okiratát. Kérdésünk: 1. Az e jogállását igazoló okiratát kifejezés alatt a családi gazdaság nyilvántartásba vételét igazoló határozatot kell érteni? 2. A levont adóelõleget nekünk, mint kifizetõnek vissza kell fizetnünk?
Ingatlanbérlés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cég ingatlant bérel magánszemélytől, havonta fizet neki bérleti díjat, levonja, és befizeti az adóelőleget. A kérdésem az lenne, hogy a magánszemély nevére szóló adókötelezettségeket (például építményadó) elszámolhatja-e a cég, ha a szerződésben úgy állapodnak meg? Előre is köszönöm szépen a segítséget!
Adók befizetése Esemény
Adóelőleg-nyilatkozat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalóink munkába járáshoz gépkocsi-költségtérítésben részesülnek (20 Ft/km), ezt az szja-törvény szerint 9 forintig kapják adómentesen. Kérdésem: hogyan kell kitöltetni velük adóelőleg-nyilatkozatot adóelőleg meghatározása során figyelembe vehető költségekről? Ugyanez a kérdésem külföldi napidíj fizetésével kapcsolatban is, ennél a juttatásnál is a törvény szerinti 30 százalékos maximum 15 eurónak megfelelő összeget kapják adómentesen? Válaszát ezúton is köszönöm.
Foglaló, mint jövedelem Kérdés
Cégünk ingatlanvétel kapcsán magánszemélynek foglalót adott, majd elállt később a szerződéstől. A magánszemélynél maradt foglaló. Véleményünk szerint ez az ő egyéb jövedelme, ami után neki kell adózni és ehót is fizetni. Szja = foglaló x 78 százalék x 16 százalék és foglaló x 78 százalék x 27 százalék. Jól gondoljuk? Kell ezt nekünk a 08-ason szerepeltetni? Szerintünk nem, mert nem kifizetői minőségben adtuk a foglalót (adásvétel kapcsán), így az csak később vált nála jövedelemmé, és így nincs adóelőleg-megállapítási kötelezettségünk. Válaszukat előre is köszönjük!
Lehet egy kicsit kevesebb? Így napolhatja későbbre adóját Cikk
Több cég halaszthatja adójának megfizetését a növekedési adóhitel jóvoltából, mint ahogy első látásra tűnt. Példákkal mutatjuk, hogyan.
Külföldről származó jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi magánszemély rendelkezik egy itthon levédett márkanévvel, amelyet Romániában vásárolnának meg tőle. Azt az értesítést kaptuk tőlük, hogy levonnának 10 százalék szja-t. Kérdésem: helyes-e ez így, és milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségei keletkeznek ebből a jövedelemből a magánszemélynek? Válaszát előre is köszönöm.
Magánszemély ingatlan bérbeadása Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Az lenne a kérdésem, hogy negyedévet követő hó 12-éig kell bevallani az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet, de melyik nyomtatványon? Előtte nyilatkoznom kell egy másik nyomtatványon, hogy milyen költségelszámolási módot választok? A cikk sokat segített köszönöm, csak a gyakorlati megvalósítása okoz némi gondot. Válaszát előre is köszönöm! Takács Henrietta
Osztalék adózása Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Osztalékfizetés témakörben szeretnék segítséget kérni. Magyarországi székhelyű kft., melynek 100 százalékban ukrán külföldi vállalat a tulajdonosa, a 2014. évi beszámolójának elfogadásakor osztalékot hagyott jóvá, adózás utáni eredményéből. 2015. évben szeretné kifizetni ukrán külföldi (vállalat) tulajdonosának a osztalékot. 1. Kell-e az osztalék után adót fizetnie Magyarországon az osztalékkifizetőnek, az osztalék jogosultjának? 2. Ha kell adót fizetni, azt milyen adónemre kell bevallani, illetve milyen bevalláson? Tisztelettel: Kaiser Erika Eco-Design Kft