261 találat a(z) adóelőleg cimkére

Rendelkezzen társasági adójáról, megéri! Cikk

2015-től új lehetőség nyílt a társasági adó mértékének csökkentésére. A konstrukció rendkívül kedvező, minimális (adminisztrációs) költséggel jár, és kockázatmentes is az adományozó részéről. A rendelkezés módja emellett igen egyszerű, minimális adminisztrációval jár, és adó-visszatérítés érhető el vele – hívja fel a figyelmet a Mazars.

Sokallja társaságiadó-előlegét? Így kérhet mérséklést a NAV-tól Cikk

Gyakran szembesülnek az adózók a társaságiadó-bevallás benyújtását követően azzal a kellemetlen ténnyel, hogy a bevallással érintett időszak adóteljesítménye alapján akár jelentős mértékben is megnövekedhet a továbbiakban fizetendő társaságiadó-előlegük összege, rontva a cég likviditási helyzetét. Az adózóknak azonban lehetőségük van arra, hogy az adóelőleg mérséklését kérjék az adóhatóságtól.

Építőipari tevékenység esetén állandó telephely bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy vállalkozás többféle tevékenységet folytat év közben, és előre nem látható, hogy az adóévben az építőipari tevékenységéből származó bevétele eléri-e a htv. 52. § 62. pontban meghatározott 75 százalékos mértéket, mikor jár el helyesen? a) Ha az önkormányzathoz bejelentkezik ideiglenes vagy állandó jellegű iparűzési tevékenységet végzőnek, és az ideiglenes adót, vagy állandó tevékenység esetén az előleget megfizeti, feltételezve, hogy 75 százalék felett lesz az építőipari tevékenységből származó bevétele. Ha így járt el, év végén a teljes nettó árbevétel és az adóév utolsó napján készletre vett befejezetlen termelés, félkész termék, késztermék értéke együttes összegének a 75 százalékát el nem érő építőipari tevékenység esetén az önkormányzattól visszaigényelheti-e a befizetett ideiglenes adót, illetve befizetett adóelőleget? Ha igen, milyen jogcímen igényelheti vissza, és mit kell ehhez benyújtania? b) Ha azt feltételezi, hogy nem éri el az építőipari tevékenységből származó bevétele a 75 százalékot, és nem jelenti be az önkormányzatnál ideiglenes vagy állandó jellegű iparűzési tevékenységét, de az adóév végi számítások alapján, december 20-a után mégis meghaladja a 75 százalékot, mit tud utólag tenni? A feltöltési kötelezettségének sem tudott így eleget tenni. Köszönöm válaszát!

Részvény-visszavásárlás Kérdés

A zrt. az MRP-n keresztül juttatott kedvezményes dolgozói részvényt (a névérték 0,6 százalékát fizettek a munkavállalók). Az MRP már megszűnt. 20 év után a zrt. visszavásárolna részvényeket, a névérték 22 százalékáért. Kérdés: a kifizetőt terheli adókötelezettség-levonás (szja, eho)? A munkaviszonyt megszüntető (kilépett, elhunyt) munkavállaló esetében mi a helyes eljárás?

Kész műalkotás vásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kifizető kész filmet vásárol egy magánszemélytől. A filmet nem a kifizető rendelte meg, az már készen van a vásárlás aktualizálásakor. A szerző a további felhasználás jogát átengedi a vevőnek. Mit kell fizetni a kifizetőnek, és mit kell levonni a magánszemélytől? Válaszát köszönöm.

Ipa előlege székhelyváltozás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás áttette a székhelyét 03. 02-án egy másik városba. Az iparűzési adóról (ipa) szóló törvény szerint befizeti az előleget "A" városban március 15-én, és kijelentkezik, bevallja az előző évet, majd kérvényezi, hogy a szeptemberi előleget ne kelljen befizetni. Viszont "B" városban be kell jelentkeznie 03. 02-ától. Nem teljesen világos, hogy itt az előleget mi szerint vallom be, kell fizetnie ugyanúgy március 15-én, szeptember 15-én és 2017. március 15-én. De milyen összeget? Az előző év bevallása alapján, amit "A" helyre beadtunk, vagy összeadom az előlegeket, és elosztom háromfelé, esetleg másképp? Segítségét előre is köszönöm. Üdvözlettel.

Családi kedvezmény érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy anyának van három kedvezményezett eltartottnak minősülő gyermeke. Két gyermek attól a férfitől van, akivel sok éve együtt él, de nem házasok, nincsenek az élettársak nyilvántartásában bejegyezve. 2015. évben az anya félállásban 850 072 forint jövedelmet szerzett, amelyből év közben nem vontak le tőle sem személyijövedelemadó-előleget, sem egészségbiztosítási járulékot, sem nyugdíjjárulékot, csak munkaerő-piaci járulékot vontak tőle. Az apa 2015-ben 1 794 000 forintot keresett, nála a személyijövedelemadó-előleg levonásánál figyelembe vették a két gyermekét, azaz havonta 125 000 forint adóalap kedvezményt, de még ezek után is maradt éves szinten 294 000 forint adóalapja, ami után személyijövedelemadó-előleget kellett fizetnie év közben. Kérdésem, hogy az apa most a 2015. évi bevallásban tud-e a fenti adatok tükrében pénzt visszakérni az adóhivataltól? Ha igen, akkor mennyit, milyen jogcímen? Nagyon sokat tanulmányoztam a kitöltési útmutatóját a 1553-nak, valamint a szakirodalmat, de egyszer meggyőződök, hogy nem igényelhet vissza, majd ennek ellenkezőjéről is, hogy az apánál megmaradt szja mértékéig és még a tőle levont járulékokból is visszakérhet. Kérem szépen számomra ezt megvilágítani, és a fenti adatok ismeretében levezetni az apa 1553-as bevallásának sorai szerint. Fáradozását nagyon köszönöm. Tisztelettel: Szendrei Dénes

Adószámos magánszemély támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély 20 milliós nagyságrendben könyv kiadásához támogatást kap. A támogatás 100 százalékban fedezi a kiadott könyv önköltségi árát, tehát eredmény nem képződik. A támogatást kifizető szerv adóelőleget szeretni vonni a támogatás összegéből. A mi álláspontunk, hogy a kiadások fedezetére adott támogatásból nem kell adóelőleget levonni. Kérném állásfoglalásukat ez ügyben. Köszönettel.

Azerbajdzsán – szja-egyezmény Kérdés

Tisztet Szakértő! Magyarországi székhelyű munkáltatóként magyar állampolgárságú, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező munkavállalónkat Azerbejdzsánba küldtük – kiküldetés keretében – munkavégzésre. A kiküldetés időtartam ebben a hónapban meg fogja haladni a 183 napot, de egy évnél nem lesz hosszabb. A munkajövedelmét továbbra is tőlünk kapja. Jól értelmezzük-e a jogszabályokat, miszerint mi itthon levonjuk az adóelőleget (15 %) a jövedelméből, majd ez az adóelőleg beszámít az azerbajdzsáni személyi jövedelemadójába?! Neki kell ott az azerbajdzsáni adóhatóságnál bejelentkezni, és a tőlünk kapott adóelőleg-igazoláson szereplő, Magyarországon levont adóelőleget az ott fizetendő adóba beszámítani?! Vagy létezik ott is olyan intézményrendszer, mint ami itthon, amely az INT végű 1041 és 08-as nyomtatványok beküldésével rendezi a külföldi kifizetők magyarországi dolgozóinak kérdését, és itthon nekünk már eleve az azerbajdzsáni mértékű szja-t kellene vonni?! Köszönjük előre is válaszukat!

Egyéni vállalkozók adóelőlege: ezekkel a tételekkel kell számolni Cikk

Bevétel, tárgyi eszköz beszerzése, elhatárolt veszteség, vállalkozói kivét, családi és más kedvezmények: ismertetjük, hogy az egyéni vállalkozóknak milyen tételeket kell figyelembe venniük adóelőlegük megállapításánál.

Figyelem, nyakunkon az adóelőleg-fizetési határidő! Már csak egy hét Cikk

Az önálló tevékenységet folytató magánszemélyeknek, így egyebek között a bérbeadóknak, óraadóknak, tervezőknek, szálláshely-szolgáltatást nyújtóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek és az egyéni vállalkozóknak április 12-éig negyedéves adóelőleget kell fizetniük. Cikkünkben először a magánszemélyekre vonatkozó rendelkezéseket vesszük sorra, s részletezzük a különféle adókedvezményekre vonatkozó szabályokat is.

Tao-módosítás: könnyítések a látványcsapatsport támogatásánál Cikk

Módosulnak a látványcsapatsport támogatására vonatkozó társaságiadó-szabályok, valamint a sporttörvény egyes rendelkezései a parlamenthez múlt héten benyújtott törvényjavaslat szerint.

Szja-előleg Kérdés

Megköszönném ha 02. 25-ig megkapnám a választ, mivel az adóbevallás leadásához nélkülözhetetlen! Kérem a Tisztelt Szakértő szakmai iránymutatását az alábbiakkal kapcsolatosan: Társaságunk napraforgót vásárolt fel 2015. 09. hónapban. Az elszámoláskor az eladó fordított áfás számlát állított ki részünkre. Az õstermelõi igazolványának értékesítési betétlapja nem volt a 2015-ös adóévre megújítva, érvényesítve, ezért társaságunk, mint kifizetõ nyilatkozatot kért az eladótól (adóelõleg-nyilatkozat a 2015. évben az adóelõleg meghatározása során figyelembe vehetõ költségekrõl), és a nyilatkozat alapján levontuk a személyijövedelemadó-elõleget, melyet a 1508-as bevalláson jelentettünk, és befizettük a NAV folyószámlájára, valamint kiadtuk a levont adóelõlegrõl az igazolást is. Ez több százezer forintot tesz ki. Az értékesítõ 2016. 02. hóban kifogással élt felénk arra hivatkozva, hogy õ családi gazdálkodó. Jogtalanul vontuk le az adóelõleget, mert az szja-törvény 46. § (4) bekezdése szerint a kifizetõnek nem kell adóelõleget megállapítani a) az õstermelõi tevékenységbõl származó bevételbõl, ha a magánszemély legkésõbb a kifizetéskor (a juttatáskor) bemutatja az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját, illetve, ha családi gazdálkodó (gazdálkodó családtagja), az e jogállását igazoló okiratát. Kérdésünk: 1. Az e jogállását igazoló okiratát kifejezés alatt a családi gazdaság nyilvántartásba vételét igazoló határozatot kell érteni? 2. A levont adóelõleget nekünk, mint kifizetõnek vissza kell fizetnünk?

Ingatlanbérlés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cég ingatlant bérel magánszemélytől, havonta fizet neki bérleti díjat, levonja, és befizeti az adóelőleget. A kérdésem az lenne, hogy a magánszemély nevére szóló adókötelezettségeket (például építményadó) elszámolhatja-e a cég, ha a szerződésben úgy állapodnak meg? Előre is köszönöm szépen a segítséget!

Adók befizetése Esemény

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed, gyes bölcsibe íratás esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink