833 találat a(z) TB cimkére
Hogyan kaphatunk nyugdíjat egy másik EU-s tagállamban?
Cikk
Napjainkban nem ritka, hogy munkavállalás, megélhetés miatt családok, gyermekeink, unokáink költöznek át egy másik Európai Uniós országba. Felmerülhet a kérdés, hogy a nyugdíjas korú szülő, nagyszülő, aki szeretne együtt maradni az áttelepülő családjával, milyen társadalombiztosítási ellátást kaphat az Európai Unió másik tagállamában, ha ő is áttelepül?
Mennyit kell fizetnünk, ha beutaló nélkül megyünk kórházba?
Cikk
Összeszedtük, milyen költségekkel kell számolnunk, ha anélkül megyünk kórházba, hogy beutalót kapnánk.
Korhatár előttiek öregségi nyugdíja: példák, számítások
Cikk
A törvény biztosítja, hogy aki korhatár előtti öregségi nyugdíj mellett 2012. január 1-je előtt saját jogú nyugdíjasként történő foglalkoztatása címén nyugdíjnövelésre jogot szerzett, ezt a jogát korhatár előtti ellátás esetén is érvényesítheti – azaz a korhatár előtti ellátást – kérelemre növelni kell. Ki, mikor, mennyi ellátásra és nyugdíjra jogosult? Példák, számítások.
Öregségi nyugdíj: kinek jár és milyen feltételekkel?
Cikk
Az elmúlt időszakban ismét előtérbe kerültek a társadalombiztosítási öregségi nyugdíjat, korhatárt, foglalkoztatást érintő kérdések. Cikkünkben összefoglaljuk a – hatályos szabályozásnak megfelelően – a jogosultsági előírásokat.
Lesz egyéni számla, de mikor?
Cikk
Nyitott kapukat döngetnek a sajtóban az egyéni számlával kapcsolatban nyilatkozók – reagált a hvg.hu-nak az Emberi Erőforrások Minisztériuma arra a hírre, hogy a kormány letett az új nyugdíjrendszerről. A szaktárca ugyanis hét elején a Világgazdaságnak arra a kérdésre, hogy mikor és milyen változtatásokat tervez a nyugdíjrendszerben a kormány a választásokig, azt válaszolta, hogy „nem változik a nyugdíjrendszer. A nyugdíj-jogosultsági és kiszámítási szabályok is a jelenlegiek maradnak”.
Gyermekkorú tulajdonos járulékfizetése
Kérdés
A kft tulajdonosa át kívánja adni a cég tulajdonjogát gyermekeinek. Az egyikük 12 éves, gyermekkorú, a többi munkavállaló. Év elejétől ha a tulajdonos nem áll munkaviszonyban, a minimálbér megfelelő százalékai után kell megfizetnie a járulékokat. Igaz ez a gyermekre is? Ha igaz, hogyan lehetne alkalmazott? Alkalmazásához milyen engedélyekre van szükség?Válaszukat köszönömÁrvainé
Mit takar a foglalkoztató fogalma tb-szempontból?
Cikk
A társadalombiztosítási rendszeren belül a kötelezettségek jelentős részét a foglalkoztató viseli, éppen ezért fontos, hogy valamennyi élethelyzetben rá tudjunk mutatni a foglalkoztató személyére. Ez egy „átlagos” munkaviszony esetében egyértelmű, de léteznek olyan jogviszonyok is, melyek esetében már nehezebb feladat a foglalkoztató megnevezése.
Külföldi mellékállás: milyen csapdahelyzetbe keveredhetünk?
Cikk
Külföldi kiküldetés során adódhat olyan lehetőség, hogy a kiküldött – idehaza biztosított – magyar munkavállaló további jogviszonyt létesít a kiküldetés helye szerinti országban. E jogviszonya alapján – feltéve, hogy EGT államról van szó – a biztosítási kötelezettség ugyancsak Magyarországon terheli és a külföldi munkáltatónak itt kellene járulékfizetési kötelezettséget teljesítenie. De mi történik, ha mégsem teszi?
Egészségbiztosítási járulék fizetés
Kérdés
Az iránt érdeklődöm, hogy többes jogviszony esetében (főállással , (heti 40 óra) rendelkező és saját bt-ben, ahol beltag 4 órás munkaviszonnyal is rendelkező személy után a 4 órás munkaviszonyra tekintettel kell-e fizetni pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. Ha igen, akkor itt is jár neki a táppénz? Válaszukat köszönöm.
Tag járulékfizetése eltérő járulékalapra
Kérdés
A Kft. tagja a cég veszteséges helyzete miatt nem tudja kivenni a személyes közreműködés miatti jövedelmét. A garantált bérminimum után fizeti meg az egészségbiztosítási járulékokat és a munkaerő-piaci járulékot,(150% alapra). A nyugdíjjárulékát és a szociális hozzájárulást, és a szakképzési hozzájárulás, ugyanakkor 147.000 forint után fizeti. Lehetséges eljárás, hogy eltérő két TB alap után fizet? A magasabb nyugdíj miatt fontos a 147.000 HUF.Köszönöm a választ. Tisztelettel Kakuk Lászlókakuk1@t-online.hu
Választott tisztségviselő: járulék, jövedelem, biztosítás
Szakértői Kommentár
A törvényi szabályozás szerint a választott tisztségviselők biztosítási kötelezettségét a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyra vonatkozó szabályok szerint kell elbírálni. De kik is tartoznak a választott tisztviselők körébe?
Az egészségügy labirintusa: beutaló és szakellátás
Cikk
A beutalás kettős szerepet tölt be. Egyrészt a beutaló orvos további vizsgálatokat tart indokoltnak és a megfelelő szakterületre utalja tovább a beteget. Másrészt a beteg nem „bolyong” az egészségügy bonyolult, sokszor átláthatatlan rendszerében.
Fizetés nélküli szabadságon az egyszemélyes kft tagja
Kérdés
Egyszemélyes kft tagja rendelkezik heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal, ahol elmegy fizetés nélküli szabadságra. Ebben az esetben van-e járulékfizetési kötelezettsége a kft-ben?
Magánnyugdíj: mi jár, kinek, mikor?
Cikk
Összefoglaló cikkünkben áttekintjük, hogyan alakul, alakult a társadalombiztosítási nyugellátás a magánnyugdíjpénztári tagság esetén.
Szándék és valóság: EU-s tagállamban dolgozók és a TAJ kártya
Cikk
2009. április 1-je óta – vagyis több mint 3 éve -- él az a törvényi szabályozás, hogy az a magyar állampolgár, aki EGT tagállamban rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, Magyarországon köteles ezt bejelenti az egészségbiztosítási igazgatási szervnek, s egyidejűleg TAJ kártyáját is bevonják. Ez azonban a valóságban nem mindig történik így, s igen sokszor alakul ki az a helyzet, hogy valaki az EGT tagállamban, az ott fennálló biztosítási jogviszonya, Magyarországon, pedig a TAJ kártyája alapján vesz igénybe egészségügyi ellátást. Ez azért lehetséges, mert az egyes igazgatási szervek közötti adatszolgáltatás még mindig akadozik.