828 találat a(z) TB cimkére

Rehabilitációs járadékos nyugdíjas Kérdés

Az alábbi kérdésekben várnám szíves válaszukat: 1. Ügyfelem, egy betéti társaság beltagja, akinek 2001.12.20-tól 2009. 02.28-ig rokkantsági nyugdíjat, majd 2009.03.01-től rehabilitációs járadékot folyósítottak. A rehabilitációs járadék folyósítását 2012. április 30-ig meghosszabbították. A betéti társaság beltagja 2012. április 30-ig, mint kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó megfizette a havi 6390 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot, mivel a Tbj törvény 4. § f.pontja szerint saját jogú nyugdíjasnak minősült, hivatkozva a Tbj. 14. § (3)/c.pontra, mely szerint nyugdíjbiztosítási ellátásnak minősül a rehabilitációs járadék. Ezt az állításomat ügyfelem megkérdőjelezte, és írásos állásfoglalást kér, hogy valóban jogosan volt-e kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó? 2. 2012. május 1-től, mivel megszűnt a rehabilitációs járadékra való jogosultsága, bejelentettem főállású társas vállalkozónak. 2012. május 2-án betegállományba került, egészen 2012. szeptember 30-ig. Csak utólag tudtam meg, hogy mivel az előző időszakban nem szerzett pénzbeli ellátásra jogosultságot, így táppénzt nem kaphat, vagyis járulékfizetésre kötelezetté vált. Emiatt a havi járulékbevallásokat önellenőriztem, és utólag kell megfizetnie a minimálbér alapján a járulékokat. Ezzel kapcsolatos a kérdés, hogy helyes-e ez az eljárás?

Januártól az ONYF kezelheti az egyéni nyugdíjszámlákat Cikk

Január elsejével az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) igazgatási szervét, a Központi Nyugdíjnyilvántartó és Informatikai Igazgatóságot jelölné ki a kormány a társadalombiztosítási egyéni számla vezetésére.

Ekho a gyakorlatban: feltételek, összeghatár, nyilatkozat Cikk

Az ekho általános szabályai ismertek, hiszen 2006 óta hatályosak. Ugyanakkor a tapasztalatok szerint sokan nincsenek tisztában a részletszabályokkal, a „finomságokkal”, s előfordul, hogy csak adóbevallásuk hibáival történő szembesülés után döbbenek rá arra: mégsem alkalmazták helyesen az ekhós szabályokat. Cikksorozatunk első két részében a gyakorlatban felmerült problémák alapján e részletszabályokra hívjuk fel a figyelmet, a folytatásban pedig a szabályokat konkrét példákon keresztül mutatjuk be.

Ügyvezető bejelentése Kérdés

Magyar cég ügyvezetője román állampolgár, Romániában él,ott biztosított. Magyarországon TAJ száma, adószáma nincs, juttatást nem vesz fel a cégben. Be kell-e jelenteni? Ha igen, akkor hogyan?

Plafon nélküli nyugdíjjárulék = magasabb nyugellátás? Cikk

Matolcsy György bejelentette, hogy a nyugdíjjárulék-alap plafonját eltörlik. Kommentárunkból kiderül, hogy ez valóban több nyugdíjat jelent-e majd a magasabb jövedelemmel rendelkezőknek.

Ügyvezető járuléka Kérdés

Van egy magánszemély, aki egy kft tagja és ügyvezetője. Ő ott tagi jogviszonyosként vesz ki tagi kivétet minden hónapban. Emellett van egy másik kft, ahol ugyanez a magánszemély csak ügyvezető és nem tag. Ebben a cégben kötelezően kell valamilyen járulékot fizetnie? Be kell vallani a 08-as bevallásban? Be kell jelenteni kötelezően a 1041-es nyomtatványon?

Csapdahelyzetek: a volt társas vállalkozó szolgálati ideje Cikk

Noha a társadalombiztosítási jogszabályok alkalmazásában nincs „erősebb” és „gyengébb” biztosítás, a munkaviszonyban álló dolgozók ellátásaik elbírálása során kedvezőbb helyzetben vannak, mint a társas vagy egyéni vállalkozók.

Vállalkozók hozzájárulási adókedvezménye Cikk

Amennyiben sorra vesszük a 2012. június 30-án hatályos foglalkoztatással kapcsolatos járulék – illetve ez évtől már szociális hozzájárulási adó – kedvezményeket, akkor ezek két jellemezőjét mindenképpen ki kell emelnünk. Cikkünkből kiderül, melyek ezek.

Az egészségbiztosítási plafont tervezgeti a kormány Cikk

A nyugdíjbiztosítási járulékhoz hasonlóan az egészségbiztosítási járulékfizetésre is plafont állítana be a kormány, bár a terv még nem végleges, így nem tudni, hol húznák meg a határt - írta a Népszabadság csütörtökön.

A tb-n túl: mennyit kell fizetnie a kórházak plusz szolgáltatásaiért? Cikk

Bárkivel előfordulhat, hogy kórházi kezelésre szorul. Ez esetben azonban fontos, hogy tudjuk, milyen úgynevezett többletszolgáltatást nyújthatnak a kórházak és az sem mellékes, hogy mennyibe kerül ez a betegnek. Az alábbi cikkben ezekről a szolgáltatásokról és térítési díjakról adunk tájékoztatást.

Korkedvezményes járulék Kérdés

A korkedvezményes járulékkal kapcsolatos 1997.évi LXXX.tv.-ben jelenleg az áll, hogy 2013. január 1-vel hatályát veszti az ezzel kapcsolatos járulék fizetés.. Van-e ezzel kapcsolatban törvényjavaslat? Az ezzel kapcsolatos kormány rendelet ami a korkedvezményre jogosító munkaköröket tartalmazza annak a hatálya is 2012. december 31. Mi várható 2013-ra erre a tervezéshez lenne szükség, hogy mivel számolhatunk?Üdvözlettel: Vida Istvánné Válaszát előre is köszönöm.

KFT ügyvezetője munkaviszonyban Kérdés

Érdeklődni szeretnék, hogy ha induló többszemélyes KFT egyedüli ügyvezetője munkaviszonyban -pl. heti 5 órában látja el a feladatát, és ezen munkaviszony mellett nem rendelkezik más jogviszonnyal, elegendő-e a heti 5 órás óraszám után megfizetni a járulékokat, vagy az ügyvezetőkre érvényes minimum járulékalap (93000Ft) után kell megfizetni a járulékokat, tehát nem lehet részmunkaidő.Továbbá érdeklődnék, hogy működhet-e a többszemélyes KFT. ezzel az egyetlen bejelentett ügyvezetővel, ha nincs más személyesen közreműködő személy (pl. munkaválallaló) bejelentve a KFT.-be?Az ügyvezető a tevékenység ellátásához az összes szakképesítéssel rendelkezik.És nagyon megköszönném, ha azt is megírná, hogy várható-e a jövőben a fentiekkel kapcsolatos jogszabályváltozás?Köszönöm szépen szíves válaszát és tájékoztatását!

Jarulék minimalizálása Kérdés

Kedves Cím!Alakuló cégünk utazásszervezéssel kíván foglalkozni, és ehhez kritérium egy idegenforgalmi végzettségű ember foglalkoztatása.Költségeink minimalizálása érdekében keressük a hatékony utat a járulékok befizetésekor. Erre tudomásunk szerint két járható út van, ha a cégen belül tulajdonrésszel rendelkezik: 1. egy másik munkáltató ahol heti 36 órát dolgozik fizeti helyettünk a járulékokat 2. hallgatói jogviszonya van. Ha bármilyen más költséghatékony megoldás létezik ezeken kívül, kérem válaszában írja meg.

Költséghatékony megoldás és járulékfizetés Cikk

Rokkantsági ellátásban részesülő tag járulékának utólagos bevallás, fősiskolás gyakorlati képzéséhez kapcsolódó tennivalók - az Adózóna tb-szakértői válaszolnak.

Így kell a táppénz összegét kiszámolni Cikk

Olvasói kérdések, hozzászólások alapján úgy tűnik, sokak számára a januári hatálybalépés óta eltelt több hónap ellenére még sok olyan részletszabály van, amit nem ismernek. Annak érdekében, hogy segítsük az állampolgárok számára fontos ellátási szabályok megismerését, jelen cikkünkben részletesen bemutatjuk a táppénz, illetve a gyermekgondozási díj számítás szabályait. Különösen a többes jogviszonnyal kapcsolatos változásokat, valamint az úgynevezett irányadó időszak, a folyamatos biztosítási idő fogalmait részletezzük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kedvezményezett beolvadás?

Pölöskei Pálné

adószakértő

Végkielégítés és felmondási idő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Bizalmi vagyonkezelő – kölcsön

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink