adozona.hu
Költséghatékony megoldás és járulékfizetés
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Koltseghatekony_megoldas_es_jarulekfizetes_GDUP97
Költséghatékony megoldás és járulékfizetés
Rokkantsági ellátásban részesülő tag járulékának utólagos bevallás, fősiskolás gyakorlati képzéséhez kapcsolódó tennivalók - az Adózóna tb-szakértői válaszolnak.
A kérdésben vázolt megoldás (tehát részmunkaidős munkaviszony, illetve az erre vonatkozó önellenőrzés) „járható” és mindenképpen a legolcsóbb. Némi akadálya legfeljebb az lehet, ha egyetlen beltagos bt-ről van szó, hiszen ebben az esetben a társasági szerződésnek is lehetővé kell tenni a munkaviszonyban történő alkalmazást.
Nappali tagozatos főiskolás gyakorlati képzése egy kft-nél valósulna meg, a felsőoktatási intézmény és a kft együttműködési megállapodást kötött. Ha a tanuló juttatása a minimálbér alatt van, kell-e a juttatásából szja-t, járulékot vonni? Be kell-e jelenteni a hallgatót a 12T1041 nyomtatványon?A másik kérdésem, hogy kötelező-e adni neki egyáltalán juttatást?
Amennyiben az Ön által említett nappali tagozatos főiskolás hallgató, 2011. évi CCIV. törvényben szabályozott hallgatói munkaszerződés alapján végez munkát a gyakorlati képzésen, akkor a jogviszonya az alábbiak szerint alakul:
Jogviszony:
A hallgatói munkaszerződés alapján munkát végző hallgató foglalkoztatására a munka törvénykönyvének a rendelkezéseit kell alkalmazni.
Díjazás:
1.) Ha a hallgató a képzési program keretében, illetve a képzés részeként megszervezett szakmai gyakorlat vagy gyakorlati képzés során az intézményben, az intézmény által alapított gazdálkodó szervezetben vagy külső gyakorlóhelyen végzi a munkáját hallgató szerződés alapján, akkor ha ennek időtartama
- hat hétnél kevesebb díjazás adható,
- hat hét időtartamot elérő egybefüggő gyakorlat esetén díjazást kötelező adni, melynek mértéke legalább hetente a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) tizenöt százaléka.
A díjat - eltérő megállapodás hiányában - a szakmai gyakorlóhely fizeti ki.
2.) Másként alakul a díjazás akkor, ha a képzési programhoz közvetlenül nem kapcsolódóan a felsőoktatási intézményben vagy a felsőoktatási intézmény által létrehozott gazdálkodó szervezetben végzi a hallgatói a hallgatói munkaszerződés alapján a munkáját. Ez esetben a felek megállapodása szerinti díjazás illeti meg a hallgatót, melynek ellenében a hallgató által e jogviszonyban létrehozott dolgok tulajdonjoga, illetve a szellemi alkotásokhoz fűződő vagyoni jogok - eltérő megállapodás hiányában - a felsőoktatási intézményre, illetve az általa létrehozott gazdálkodó szervezetre az átadással átszállnak.
Közteher fizetés:
Ha a hallgató díjazásban részesül, akkor szja és járulék és szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettség is keletkezik. A hallgatói munkadíj a múlt évtől adóköteles bérjövedelmének számít, így személyi jövedelemadót kell utána fizetni. A hallgatói munkadíj járulékalapnak minősül, így 10% nyugdíjjárulék és 8,5% egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot is meg kell fizetni. A munkáltató köteles befizetni a bruttó bér után a szociális hozzájárulási adót, ami 27%-os mértékű. A biztosítási jogviszonyt be kell jelenteni a 12T1041 nyomtatványon.
Hozzászólások (0)