hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így kell a táppénz összegét kiszámolni

  • Szikszainé dr. Bérces Anikó
1

Olvasói kérdések, hozzászólások alapján úgy tűnik, sokak számára a januári hatálybalépés óta eltelt több hónap ellenére még sok olyan részletszabály van, amit nem ismernek. Annak érdekében, hogy segítsük az állampolgárok számára fontos ellátási szabályok megismerését, jelen cikkünkben részletesen bemutatjuk a táppénz, illetve a gyermekgondozási díj számítás szabályait. Különösen a többes jogviszonnyal kapcsolatos változásokat, valamint az úgynevezett irányadó időszak, a folyamatos biztosítási idő fogalmait részletezzük.

1. Többes jogviszony utáni pénzbeli egészségbiztosítási járulékfizetés-ellátás

2012. január 1-jétől lépett hatályba az a szabály, hogy a foglalkoztatott – függetlenül a munkavégzés időtartamától – valamennyi biztosítási jogviszonya után köteles megfizetni a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot (lásd 1997. évi LXXX. törvény 24.§ (1) bekezdésében).

A 2011. december 31-éig hatályos rendelkezések szerint a foglalkoztatott csak akkor volt köteles valamennyi biztosítási jogviszonya után megfizetni a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, ha munkaviszonyának időtartama nem érte el a heti 36 órát.

Így az elmúlt év végéig a többes jogviszonyok után általában nem kellett pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetni, de ebből adódóan a további jogviszonyok után nem is járt táppénz.

A járulékfizetési szabályok változása természetesen együtt járt a táppénz szabályok módosulásával.

Részletesebben is tájékozódhat a témában az Adózóna legújabb kiadványából, amely segítséget nyújt a többes jogviszony egyes eseteinek értelmezéséhez, a jogszabályi előírásoknak való megfelelés megkönnyítéséhez.

Rendelje meg most a 2018. októberben megjelent "Többes jogviszony a gyakorlatban" című kiadványt! → MEGRENDELEM

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Adóbubus

Tisztelt Szikszainé dr. Bérces Anikó!

Hiába diktorált valamiből, a fogalmazása azt sugallja, hogy bukásra állt magyarból!

Olyan förtelmes a fogalmazása, hogy ezt csak egy általános iskolát végzettember is szégyellhetné, de egy diplomás elbújhatna a szégyentől! A fontoskodó szövegéből a lényeget csak nehezen lehet kihámozni, mert éppen arról nem ír semmit, amit a cikk címe sugall!

Fusson neki ismét és írja le, hogy miként kell a táppénzt kiszámítani - ha tudja egyáltalán! Pedig erre biztosan kíváncsiak az olvasók!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Kezelt vagyon kifizetői státusza

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink