1658 találat a(z) EU cimkére
EU-n belüli termékértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi telephellyel rendelkező kft. B Németországból hoz be terméket A-tól, melyet egy másik, C németországi cég felé értékesít. Az áru nem hagyja el Németország területét, mivel az A közvetlenül a C-nek szállítja, B csak közvetítő szerepet tölt be. A 19 százalékos áfával terhelt számlát állított ki B felé. Kérdésem, hogy B-nek milyen számlát kell kiállítani C felé, kell-e áfát feltüntetni, továbbá az áfabevallásban hogyan kell szerepeltetni a fenti eseményt, elég, ha az összesítő nyilatkozatban szerepeltetem az ügyletet, megjelölve, hogy abban közbenső vevőként jártam el. További kérdésem, hogy be kell-e jelentkezni Németországban adóalanyként? Köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Ilona
Fordított áfa: rábólintott az EU Cikk
Az Európai Unió Tanácsa 2015. december 10-én elfogadta a 2015/2349 számú végrehajtási határozatot, amely engedélyezi Magyarország számára a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv rendelkezéseitől eltérve a fordított áfa alkalmazását a munkaerő-kölcsönzési szolgáltatások esetében. A Tanács az eltérésre 2017. december 31-éig biztosít lehetőséget Magyarország számára – közölte a NAV.
Romló növekedési kilátások Cikk
A magyar gazdaság növekedési üteme 2015. IV. negyedévben átmenetileg ismét felgyorsult, s több mint 1 százalékponttal haladta meg az EU átlagát. A régióban azonban a szlovák, a román, a lengyel, a cseh és a bolgár fejlődés így is gyorsabb volt. Éves átlagban idén a lassulás folytatódása várható, a 2014. évi 3,7 százalék és a tavalyi 2,9 százalék után 2016-ban 2,3 százalék körüli dinamika valószínű – olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb prognózisában.
Így korlátoznák a külföldi munkavállalók jogait. Brit, német és osztrák tervek Cikk
Az uniós munkavállalók jogainak csorbítása lehet az ára annak, hogy a britek bent maradjanak az EU-ban. A múlt heti alku az integráció bomlásának kezdete lehet – írja a HVG hetilap legfrissebb száma.
Gépjármű-kereskedő cég EU-s beszerzései Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Cégünk személygépjármű-márkakereskedés, használt személygépkocsik értékesítésével is foglalkozunk. Főleg az új autót vásároló ügyfeleink beszámított autóit értékesítjük, de előfordul EU-ból beszerzett autók továbbértékesítése is. A használt személygépkocsik értékesítésére a különbözeti (árrés utáni) adózási módot választottuk. Kérdésem az, hogy helyesen járunk-e el az alábbi esetekben: • Az EU-ból cégtől (közösségi adóalanytól – viszonteladótól) továbbértékesítési céllal vásárolt személygépkocsit különbözeti áfásan értékesítsük-e? Az eladó normál közösségi adóalany, de viszonteladó. A számlán feltünteti ennek tényét. (§ 25a UStG.) A közösségi adóalany áfa feltüntetése nélkül számlázza az autót tehát felénk. Ebben az esetben cégünknek az A60-as nyomtatványon (összesítő nyilatkozat) a beszerzést nem kell feltüntetni a 02-es lapon, mint közösségi termékbeszerzést. • Ugyanakkor, ha EU-ból cégtől (közösségi adóalanytól) vásárolunk továbbértékesítési céllal személygépkocsit, azt Magyarországon áfásan fogjuk értékesíteni. Az eladó normál közösségi adóalany, de nem viszonteladó. Ez egy normál közösségen belüli termékbeszerzés. A közösségi adóalany áfa nélkül számlázza az autót, cégünk beszerzéskor ennek áfáját a 65-ös áfabevallásba beállítja fizetendő és levonható áfaként (az összesítő nyilatkozatban szerepeltetjük az EU-s beszerzésünket). Ugyanakkor 27 százalékos áfakulccsal értékesítjük itt belföldön a személygépkocsit. • EU-ból magánszemélytől (nem adóalany) vásárolunk továbbértékesítési céllal használt személygépkocsit, azt Magyarországon különbözeti áfásan fogjuk értékesíteni (szintén nem szerepeltjük az A60-as nyomtatványon, mint közösségi termékbeszerzést. Válaszukat várva.
Új EU-irányelv jön! Itt a javaslat az adókikerülés elleni szabályokról Cikk
Jelentős hatással bír a jövőben a magyarországi társaságiadó-szabályokra az Európai Unió Tanácsának a belső piac működését közvetlenül érintő adókikerülési gyakorlatok elleni szabályok megállapításáról szóló irányelv szövegére vonatkozó javaslata. A dokumentumot január 28-án tett közzé az Európai Bizottság.
Sallert kapott a kormány az EU bíróságától Cikk
Az Európai Unió Bírósága szerint nem egyeztethetők össze az uniós joggal a SZÉP-kártya rendszer és az "Erzsébet étkezési utalvány" rendszer egyes elemei.
EU-n belüli szolgáltatásnyújtás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két eset lenne, melyben kérném a segítségét a helyes eljáráshoz: 1. alanyi mentes egyéni vállalkozó szolgáltatást vesz igénybe, egy másik, közösségen belüli tagállambeli vállalkozótól, akinek van EU-adószáma. A magyar egyéni vállalkozónak eddig nem volt közösségi adószáma. A 2. eset, amikor egy Angliában bejegyzett társaság számláz egy magyar székhelyű, közösségi adószámmal nem rendelkező áfaalanynak üzletviteli tanácsadást, úgy, hogy az angol cégnek sincs közösségi adószáma, a számlán áfát nem tüntet fel (0 %). Mi a teendő, kérni kell-e a közösségi adószám megállapítását, milyen bevalláson történik az elszámolás, illetve keletkezik-e áfafizetési kötelezettség, érvényesíthető-e levonási jog? Válaszát köszönöm!
Helyi adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésben kérem a segítségét, hogy 2016-ban a külföldön megfizetett útdíj 7,5 százaléka is levonható az iparűzési adó megfizetésekor. A külföldön belül pontosan mit is ért a törvény? Ügyfelem Németországba és Svájcba egyaránt fuvaroz, és bár Svájcban másként nevezik, de mindkettő a cég nevére szóló számla. A levonásnak feltétele az EU? Köszönettel.
Korlátoznák a készpénzt – fékeznék a terrorizmust Cikk
Az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) tegnapi brüsszeli ülésén a terrorizmus finanszírozásának kérdésében a tanácskozás egyik központi témája volt az 500 eurós bankjegy visszavonásának lehetősége.
Közös fellépés az adóelkerülések ellen – mi még hezitálunk Cikk
Az adóelkerülés elleni szabályokat tartalmazó, illetve a kötelező és automatikus információcsere újabb formáját előíró irányelvekről folytattak elsőkörös vitát az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) február 12-i brüsszeli ülésén.
Használtautó-beszerzés EU-ból, előlegszámla, áfa könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy futárszolgálati tevékenységet végző kft. EU-ból vásárol használt autókat. A gépkocsik beszerzéséről előlegszámla került kiállításra. Az előleget a cég elutalta, azonban a gépjárművek csak 4 hónap múlva érkeznek meg. Az időközben esedékes áfabevallásban a beszerzéshez kapcsolódó áfakötelezettséget bevallottuk. Első kérdésem: ez helyesen történt-e? Mivel a személygépkocsi áfáját nem vonhatjuk le, ezért be is fizettük. A számla mint szállítói előleg került könyvelésre a szállító számlával szemben. Másik kérdésem, hogy amennyiben helyes volt a fizetendő áf beállítása, hogyan kell ezt a kötelezettséget lekönyvelni? Esetleg egy függő számlára könyvelem, majd a járművek megérkezésekor innen vezetem át a beruházási számlára? Köszönöm válaszát!
Multik az EU célkeresztjében Cikk
Vizsgálatot indítana az Európai Unió egyes nemzetközi nagyvállalatok és uniós tagállamok között létrejött adózási megállapodások kiderítése érdekében – közölte Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős biztos hétfőn Brüsszelben, a globális versenyjogi központ (GLCL) kétnapos rendezvényén újságírói kérdésre válaszolva.
Import, vagy EU-s áfa Kérdés
T. Adózóna! A segítségüket szeretném kérni az alábbi ügyben. Adott egy kft., amely kereskedelmi célra árut vásárol. Az áruról a számlát egy Új-Zéland-i cég állította ki. Viszont az árut ennek az Új-Zéland-i cégnek az angol raktárából kaptuk. Az árut vámoltatnunk nem kellett. tehát maga az áru EU-ból jött, viszont hozzá a számla EU-n kívüli. A partner cégtől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy ők vámolták le Angliában, mielőtt feladták nekünk az árut. Kérdéseim: ezt áfa szempontból miként kell kezelnünk? EU-s beszerzésként, de ebben az esetben nincs EU adószámunk. Vagy 3. országos beszerzésként, de nincs vámhatározatunk. Ebben az esetben az Új-Zéland-i cég angol raktárának lennie kell EU adószámának? Ha igen, akkor annak rajta kellene lennie a kapott számlán? Válaszukat előre köszönöm.
Ezermilliárdos kifizetések még az idén Cikk
Az idén 2048 milliárd forint európai uniós forrást kell kifizetni Magyarországon – ismertette az erről szóló kormánydöntést Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője csütörtöki sajtótájékoztatóján, az idei első kormányinfón.