1690 találat a(z) EU cimkére

Személygépkocsi beszerzése az unióból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. Belgiumban vásárolt használt személygépkocsit, melyet továbbértékesítési céllal tett. A kapott számlán áfa nem lett feltüntetve, mivel uniós adószámmal rendelkezik mindkét fél, de jelezték a különbözeti áfa miatti levonási tilalmat. Ebben az esetben a magyar félnek meg kell fizetni a 27% áfát? A vevő is bejelentkezett a különbözeti adózás alá, mikor jár el helyesen a számla kiállításánál? Felszámítja a 27% áfát és jelzi a különbözet szerinti adózás tényét? Vagy áfamentesen állítja ki a számlát? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel. Ugrai Zoltánné

Különbözeti áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő, a kérdésem az lenne, hogyha egy használtautó-kereskedő magyar és EU-s magánszemélyektől és az EU-ból cégektől áfamentesen szerez be gépkocsikat, akkor köteles-e a különbözeti áfa szabályainak megfelelően értékesíti azokat? Megteheti-e, hogy csak egyes beszerzéseire jár el a különbözeti áfa szabályai szerint? Például a magánszemélyes vásárlásainál igen, de az EU-s cégektől áfamentesen beszerzett beszerzéseire nem alkalmazza a különbözeti áfa szabályait. Válaszát köszönöm!

Használtjármű-kereskedelem Kérdés

Magyarországi használtgépjármű-kereskedelemmel foglalkozó adóalany az Európai Unió területén élő (például német) magánszemélytől használt gépjárművet szerez be továbbértékesítési céllal. A termék értékesítője megfelel az áfatörvény 216. § a) bekezdésben foglaltaknak. A jármű azonban svájci okmányokkal rendelkezik. A jármű honosítása Magyarországon történik, itt fizeti meg a regisztrációs adót a magyar adóalany. Az eladó uniós magánszemély, a jármű union kívüli. Kérdés: alkalmazható-e az áfatörvény 217. §-a szerinti különbözeti áfa a jármű értékesítésekor? Álláspontom szerint az áfatörvény 216. §-a kizárólag az értékesítőre határoz meg kritériumokat, az értékesített használt cikkre vonatkozóan nem. Válaszukat köszönve!

Láncügylet, melyben az egyik tagország EU-n kívüli Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szerződést kötött egy horvát (közösségen belüli) céggel, termékvásárlás tekintetében. Viszont az áru Szerbiából (közösségen kívülről) érkezik közvetlenül Magyarországra. A fuvarozást a mi cégünk (magyar) rendelte és szervezi meg. Cégünk levámoltatja az árut, importként kezeli, viszont a horvát EU-n belüli cégtől kapunk egy közösségi adószámos számlát. A horvát cég azt mondja, ezt más cégekkel is így csinálják, azt egyelőre nem sikerült kideríteni, hogy az áru kinek a tulajdonát képezi. Kérdésem az lenne, hogy ezt az áfabevallásban és számvitelileg hogyan kezelhetem? Van egy áru, melyet levámoltat cégünk, kifizetjük az áfát, kapunk vámhatározatot és van egy közösségen belüli számlám! Előre is köszönöm a válaszukat! Üdvözlettel: Metszőssy Klára

Nem csalás: 5,5 milliárd euró szabálytalan költés uniós pénzekből Cikk

Tavaly nagyjából 5,5 milliárd eurót költöttek el szabálytalanul az uniós költségvetésből a tagországok – derült ki az Európai Számvevőszék friss jelentéséből.

Nő a papírmunka, hatalmas lehet a bírság EU-n belüli kiküldetéssel kapcsolatos jogsértés esetén Cikk

Az Európai Unió 16 országában, köztük Magyarországon is hatályba lépett egy olyan szabályozási rendszer, amely jelentős mértékben megnöveli a külföldi munkavégzésekhez kapcsolódó adminisztratív terheket és kötelezővé teszi a foglalkoztatás helyén irányadó egyes munkajogi normák alkalmazását. Azon cégek, amelyek nem tesznek eleget az előírt kötelezettségeknek, akár 500 ezer eurós bírsággal is számolhatnak.

Közösségi szolgáltatás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes katás egyéni vállalkozó előadó művészeti tevékenységet folytat (zenész). Uniós országban lép fel. A megrendelő rendelkezik közösségi adószámmal. A fellépésről az egyéni vállalkozó managere állít ki számlát, majd szerződésük értelmében az egyéni vállalkozó állít ki számlát a teljesítményéről a managere részére. A szerződésükből kiderül, hogy ez a teljesítés például Szlovákiában ment végbe. A manager magyar cég, akinek van közösségi adószáma, magyar adóalany. Az egyéni vállalkozó nem rendelkezik közösségi adószámmal. Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozónak kell-e kérnie közösségi adószámot, milyen módon kell a számláját kiállítania? Magyar, vagy közösségi szolgáltatásnyújtásnak minősül? Köszönöm!

Nagyon meg lenne lőve Magyarország az EU pénze nélkül Cikk

Egyetlen EU-tagországban sem ért el olyan magas szintet (57 százalékot) az állami beruházásokra fordított kiadásokhoz képest az uniós finanszírozás aránya, mint Magyarországon – olvasható a 2007 és 2013 közötti forrásfelhasználásról készült független jelentésben. A hétéves időszakban évente minden magyar állampolgárra átlagosan 304 euró felzárkóztatási forrás jutott – írja a BruxInfo.

Termékértékesítés EU-n belül harmadik országbeli partnernek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy szingapúri megrendelőnek gyárt le kiállítási installációt (fából készült stand és pavilon), amelyet ügyfelünk egy párizsi kiállításon használ fel, azaz nem hagyja el az unió területét a termék. Lehet-e a termék értékesítését áfamentesen számlázni? Illetve milyen egyéb körülmények figyelembevétele szükséges ahhoz, hogy az áfakérdést (mentes vagy áfaköteles-e az értékesítés) eldönthessük:

Akár a nyugdíjjogosultságát is elveszítheti az „adminisztratív hiba” miatt Cikk

Az Európai Bizottság etikai vizsgálatot indított Neelie Kroes egykori uniós biztos ügyében, aki kiszivárgott iratok szerint a hivatali ideje alatt is vezető tisztséget töltött be egy bahamai offshore cégben – erősítette meg csütörtökön a brüsszeli testület egyik szóvivője.

Nagy baj jöhet, elzárhatják az uniós pénzcsapokat Cikk

Több területen is jelentős problémákat lát az Európai Bizottság a magyarországi EU-támogatási rendszerben, amelyekről rövidesen elkészül egy jelentés, és ha ez súlyos megállapításokat tartalmaz, akkor az összes uniós támogatás kifizetését automatikusan felfüggeszti Magyarország felé – tudta meg a Portfolio brüsszeli forrásból.

Uniós szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk uniós országból vett igénybe üzletviteli tanácsadást (mint teljesitési segédet), de a szolgáltató cég nem igényelt uniós adószámot, igy nem rendelkezik vele. Kérdés, hogy a befogadott számla után az import szolgáltatás áfáját ugyanúgy be kell állitani fizetendőbe és visszaigénylésbe is, mintha rendelkezne uniós adószámmal, és a 16A60-ban az adószámához írok egy nullát? (Cégünk adóköteles tevékenységet végez.) Tisztelettel várom válaszukat.

Külföldi rendezvény áfavonzata Kérdés

Nemzetközi tudományos konferenciát szervez cégünk (magyar cég, külföldön sehol nincs adószáma és telephelyes sem), amelynek a a helyszíne Horvátországban lesz. A szolgáltatás az áfatörvény 42. paragrafusa szerinti tudományos rendezvényre való belépést biztosítja (és az ehhez járulékosan kapcsolódó szolgáltatások). Teljesítés helye: Horvátország Résztvevők köre: EU adóalanyok és 3. országbeli adóalanyok EU nem és 3. országbeli adóalanyok Bevétel: regisztrációs díjak Kiadások: a.) Horvátországban felmerülő költségek (étkezések, terembérlet, turisztika stb.) b.) a rendezvény előkészítésével kapcsolatos és Magyarországon felmerülő költségek (például postaköltség, nyomdaköltség, irodaszerek stb.) Kérdések: 1.) a fenti esetben a regisztrációs díjak áfakulcsa hány százalék? 2.) a fenti esetben a beérkezett számlák áfa-visszaigénylése hogyan történik? Kiadások: a.) Horvátországban felmerülő költségek (étkezések, terembérlet, turisztika stb.) b.) a rendezvény előkészítésével kapcsolatos és Magyarországon felmerülő költségek (például postaköltség, nyomdaköltség, irodaszerek stb.) Szükséges-e cégünknek Horvátországban adószámot igényelni, illetve a rendezényre való belépést biztosító szolgáltatás számlázása áfávaal vagy áfa nélkül történik a fent felsorolt esetekben? Előre is köszönöm

Pályázat a fiatalok vállalkozóvá válásának támogatására Cikk

Mától nyújtható be támogatási kérelem a Fiatalok vállalkozóvá válása - vállalkozásindítási költségeinek támogatása pályázati felhívásra a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében – tájékoztatott Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára.

Közösségi értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: Egy tagállambeli cég rendel tőlem papír dobozokat, amelyeket nekem Magyarországra kell kiszállítanom, mert ott tölti meg egy másik cég a saját termékével. A töltés után az áru (doboz+töltelék) elhagyja Magyarország területét. Ebben az esetben számlázhatok-e a megrendelő tagállambeli cégnek áfamentesen? Abban az esetben, ha nem szállítom ki a dobozokat a másik céghez, hanem CMR kíséretében átadom a vevőnek, aki a későbbiek során visszajuttatja nekem a lepecsételt CMR okmányt, valamint ad egy nyilatkozatot arról, hogy a dobozokat külföldre betárolta, számlázhatok áfa mentesen? Köszönöm a válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink