hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hat milliárd forintos mentőcsomag a tejágazatnak

  • BruxInfo

Újabb fél milliárd euró összegű támogatási csomagot jelentett be hétfőn Phil Hogan agrárpolitikai biztos a mostoha piaci viszonyok által sújtott európai tejtermelők megsegítésére. A nemzeti kiegészítéssel együtt 6 milliárd forint pénzügyi mentőövet kaphat a magyar tejágazat – közölte az agrárminiszterek ülését követően Czerván György, a tárca államtitkára.

A tavaly szeptemberi 500 millió euró után hétfőn újabb 500 millió euró összegű támogatási csomagot jelentett be Phil Hogan, uniós agrárbiztos, amiből ezúttal szinte kizárólag a kereslet és kínálati viszonyok közötti egyensúly megbomlása miatt nehéz helyzetbe került európai tejszektor profitálhat.

A legújabb piaci válságkezelési csomag 30 százalékát, 150 millió eurót csak önkéntes termeléscsökkentésre, illetve annak fejében fizetik majd ki a tagállamoknak, úgy, hogy az utolsó negyedév termelési szintjét összehasonlítják a tavalyi év hasonló időszakával.

A támogatási csomag 70 százalékát, 350 millió eurót pénzügyi borítékok formájában osztják majd szét a tagállamok között. Magyarországra, amely már a tavaly szeptemberi csomagból is az 1,1 százalékos tejpiaci részesedésén felül, 2,3 százalékkal részesedett a kiosztott pénzből, a legújabb támogatási keret 2,7 százaléka juthat – jelentette ki újságíróknak a mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárca államtitkára. Czerván György szerint hazánk 9,5 millió euróhoz (nagyjából 3 milliárd forinthoz) juthat a 350 milliós keretből. A 100 százalékos nemzeti kiegészítési lehetőséggel (top up) számolva a hazai tejtermelők összesen 6 milliárd forint pótlólagos támogatáshoz juthatnak hozzá a szektort sújtó válság enyhítésére.

A magyar államtitkár rámutatott, hogy a kivetítés alapján csak a három balti államra és Magyarországra jutó részarány nő majd az új válságkezelési csomagból az egy évvel ezelőttihez képest. Ezt részben a piaci árak csökkenésével, részben pedig azzal magyarázta, hogy tavaly a sertéságazat is jelentős hányadot szakított ki magának az akkor megszavazott 500 millióból, s ez a nagy sertéshús termelő országok „kvótájának” kedvezett.

Az államtitkár reméli, hogy a hazai szektor legkésőbb a jövő év elején hozzájuthat a most elfogadott támogatáshoz. Nagyjából ennyi idő, hat hónap volt ugyanis a tavalyi támogatási csomag kifizetésekor is az átfutási idő. Magyarország akkor 2016 márciusban az utolsó fillérig folyósította a gazdáknak az akkori csomagból rendelkezésre álló 2,9 milliárd forintos támogatást.

EU-szinten ugyanakkor júniusig csak a tavalyi támogatási keret körülbelül a felét folyósították eddig a termelőknek.

Czerván György hangsúlyozta, hogy az eddigi intézkedések elégtelensége miatt volt szükség egy második támogatási csomagra, amit mindenekelőtt a piaci kereslet és kínálat közötti egyensúly felborulása okozott. Miközben ugyanis az Egyesült Államokban és a tejkvóták tavaly tavaszi kivezetése óta az EU-n belül is jelentősen felfutott a tejtermelés (hazánkban is előbb több, mint 7, majd 2015-ben az előző évhez képest több mint 3 százalékkal), addig Kínában visszaesett a kereslet és az orosz agrárembargó is sújtotta az európai tejágazatot.

Az államtitkár azt is jelezte, hogy a pénzügyi támogatáson túl más intézkedésekről is megállapodtak az agrárminiszterek. Így lehetősége lesz a közvetlen jövedelemtámogatások 70 százalékának előlegként történő kifizetésére idén ősszel, és a területalapú támogatások 85 százalékát is előlegként lehet majd folyósítani.

Magyarország ezenkívül a csekély összegű (de minimis) támogatások megduplázásának lehetőségét is szorgalmazza. Ez azt jelentené, hogy a gazdálkodók fejenként minden három évben 30 ezer euró támogatást kaphatnának külön jóváhagyás nélkül. Az államtitkár azt is jelezte, hogy a kormány külön hitelkonstrukciót is be kíván vezetni a válság által sújtott ágazatoknak, amiből költségmentesen juthatnak hitelhez a kedvezményezettek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink