1690 találat a(z) EU cimkére
Pénzmosás gyanújával mintegy 180 embert vettek őrizetbe
Cikk
Közel 180 embert vettek őrizetbe pénzmosás miatt egy előző heti nemzetközi akcióban Európa-szerte és az Egyesült Államokban – jelentette be az uniós igazságügyi együttműködési szervezet (Eurojust) kedden.
Határozott időre szóló számlázás EU-ba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk villamosszekrények összeszerelésével foglalkozik Németországban. A megrendelővel (EU-s adószámmal rendelkezik) havonta számolnak el utólag. Mivel időszak számlázásáról van szó, a teljesítés időpontja megegyezik a fizetési határidő napjával, de maximum az időszak utolsó napját követő 60. nap. Ha nincs számla, akkor például az augusztusi időszak a novemberi áfabevallásban szerepelne? (Havi bevalló, a teljesítés 60. napja október 30., a teljesítést követő hó 15-e pedig november 15. lesz.) Ha számlát kiállítja például szeptember 20-án október 05-ei fizetési határidővel (teljesítés október 5.), akkor pedig a szeptemberi áfabevallásban szerepel az összeg? Az áfabevallásban (MNB-árfolyamot alkalmaz, és be is van jelentve) a fenti esetekben a november 15-ei, illetve a szeptember 20-ai árfolyamokat alkalmazza? A könyvelésben viszont az augusztus 31-ei árfolyamon kell a követelést rögzíteni? Esetleg alkalmazható (ha a számviteli politikában rögzíti), hogy az áfateljesítés árfolyamát alkalmazza a számviteli teljesítés rögzítésekor? Ha több hónapot (például a 3. negyedévet) egyszerre számlázza ki október 15-én, október 30-ai fizetési határidővel, akkor a júliusi időszakra beáll a részteljesítés a 60. napon, szeptember 29-én, és a szeptemberi áfabevallásba kerül az összeg? Az augusztusi és szeptemberi időszak pedig október 15-ei teljesítéssel (a számla kelte alapján) az októberi áfabevallásba? Így egy számlát ketté kell bontani két különböző időszakú áfabevallásban? Köszönöm válaszát.
Magyar cég tevékenysége külföldön
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sporttáborok szervezésével foglalkozó magyarországi cég szeretné kiterjeszteni tevékenységét az első körben Angliában, Hollandiában, Franciaországban élő fiatalok számára. A magyar cég a know-how-t biztosítana (szakembereket), kint bérelne termet, terepet, cateringet. Adózási, számlázási, számlabefogadási szempontból milyen feladatai, kötelezettségei lesznek? A cég közösségi adószámmal rendelkezik. Hol fog adózni, áfát fizetni, hol történik a számlázás a résztvevők fele? Köszönettel.
Startup cégek áfája – hiába kedvencek, elbukhatnak az adózáson
Cikk
A kormány által minden kétséget kizáróan támogatott kategóriájú startup cégeknek is muszáj figyelniük adózásukra, kiváltságaik ugyanis őket sem mentik fel kötelezettségeik teljesítése alól.
8 milliárd forintos uniós támogatás két új magyar kutatási központnak
Cikk
Mintegy nyolcmilliárd forinttal (26 millió euró) támogatja az Európai Bizottság két új magyar kutatási konzorcium létrehozását a termelésinformatika és termelésirányítás, valamint a molekuláris orvostudományok területén – mondta el hétfőn Budapesten Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NFKI) Hivatal vezetője.
Felhívás a vám-árunyilatkozatokhoz
Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal vám főosztályának vezetője felhívást tett közzé a NAV honlapján az Uniós Vámkódex 177. cikke szerinti egyszerűsítésről.
Személygépkocsi közösségen belüli beszerzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék segítséget kérni: Szlovákiából vásárolt egy magyar társaság használt személygépkocsit, mindkét félnek van közösségi adószáma. A kinti fél számlájából nem derül ki, hogy használtautó-kereskedő (de kereskedés), áfa nélküli EUR-s számlát állítottak ki. A magyar vállalkozás tevékenységei között szerepel a személygépkocsi-értékesítés, de nem jelentkezett be a különbözet szerinti áfába, most ezt az autót értékesíteni szeretné, milyen áfakulcs alapján tudja ezt megtenni? Valamint a beszerzés után van-e áfafizetés? Segítségét előre is köszönöm.
Kínába szállítás, a megrendelő EU-tag
Kérdés
Tisztelt Szakértő! EU-s partnerünk (közösségi adószámmal rendelkezik) különféle terméket rendelne tőlünk. A megrendelt terméket az EU-s partnernek számláznánk és szállítanánk (EU-ba). Vevőnk ezt továbbértékesíti Kínába. Időnként előfordulna, hogy EU partnerünk kérésére a készterméket mi küldenék Kínába gyorspostával. Ilyenkor a fuvar megrendelését és a vámkezelést mi intéznénk az EU partnerünk megbízása, és az általa megadott vámérték alapján. Ilyenkor a fuvarköltséget - például késve teljesítés miatt - mi fizetnénk, ha a vevő küldte késve a megrendelést - akkor az EU vevő fizetné/továbbszámláznánk felé. A első esetben közösségen belüli termékértékesítésről beszélünk. A második esetben, milyen számlát kell kiállítanunk? A közösségi vevő részére, címére, de megjelölve, hogy az árut 3. országba szállították? Ilyen esetben ez adómentes export értékesítés? Ha a fuvardíjat továbbszámlázzuk, az áfatörvény hatályán kívüli szolgáltatás? Az áfabevallás mely sorában kell ezeket feltüntetni? Köszönöm válaszát
Reklámadó: elkezdődött a kardozás
Cikk
A kormány elkötelezett a reklámadó jelenlegi szabályainak megtartása mellett, és mindent elkövet azért, hogy megvédje azt az innovatív magyar kezdeményezést, amellyel a reklámtevékenységet végző világcégektől is beszedhető az állami költségvetést megillető adó – olvasható az NGM közleményében.
Ezek lehetnek az EU és Kanada közti megállapodás előnyei
Cikk
Az Európai Unió és Kanada között létrejött szabadkereskedelmi megállapodás a megszűnő vámok által kiterjeszti és hatékonyabbá teszi az együttműködést az unió tagországai és Kanada között – jelentette ki Cecilia Malmström, a kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos vasárnapi nyilatkozatában.
Számlázás áfa szerinti megítélése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk (gyártó cég), mely külföldre (EU-n belülre és kívülre is) értékesít. Most lenne egy magyarországi vevőnk (kereskedelmi cég), mely szintén külföldre értékesít. Amennyiben cégünk intézi közvetlenül a szállítást is a magyarországi vevőnk vevőjének (EU-n belülre), akkor milyen módon állítsunk ki számlát az új magyarországi vevőnk felé? És hogyan állítsuk ki, ha az EU-n kívülre történik ugyanez? Előre is köszönöm válaszát!
Magyar egyéni vállalkozó szolgáltatása az EU-ba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó asztalos külföldi (osztrák) ingatlanon asztalos munkát végzett (ablakokat készített és épített be. Azt nem tudjuk, hogy az osztrák fél magánszemély vagy adóalany-e. Mivel az egyéni vállalkozó megbízója magyar bt., ezért a számlát az egyéni vállalkozó a magyar bt. részére "áfa területi hatályán kívül" megjelöléssel állította ki a számlát. A magyar bt. sokat dolgozik EU-s tagállamon belül, Ausztriában is be van jelentkezve társasági adó alá, regisztrációs száma is van, de EU-s adószáma nincs. Ez a számla kiállítása helyes-e így? Nem kéne bejelentkezni a magyar bt.-nek az áfa hatálya alá Ausztriában? A magyar bt. állítja, hogy nagy építőipari vállalatok számláznak így be neki és eddig nem volt vele semmi probléma, ezért ő is így kéri az egyéni vállalkozótól a számlát!. Szerintem be kellene jelentkezni áfa alá Ausztriában, de ő és könyvelője is állítja, hogy nem, ez így helyes, de magyarázatot, hogy miért, nem kaptam rá. Véleményét előre is nagyon köszönöm! Varga Mónika
Számlázás webshopból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét az következőkben: "A" cég: jogi személy (kft.) magyarországi székhellyel, telephellyel, EU-s adószámmal (csak magyarországi) "B" cég: jogi személy (kft.) magyarországi székhellyel, telephellyel, EU-s adószámmal (csak magyarországi) "C" cég: jogi személy (kft.) szlovákiai székhellyel, telephellyel, EU-s adószámmal (csak szlovákiai) "A" cég telehelyén az áru, Budapesten. "C" cég üzemeltet egy webshop-ot "A" cég raktárkészlet információi alapján. "B" cég megrendel egy terméket a "C" cég által üzemeltetett webshop-ban, kifizeti. Az áru közvetlenül "A" cég telephelyéről kerül kiszállításra, Magyarország határait tehát nem lépi át. A számlázás viszont "A" → "C" → "B". A problémám az áfa. Milyen áfát számláz "A" → "C"-nek? Milyen áfát számláz "C" → "B"-nek? Válaszát előre is köszönöm!
Különbözeti áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő, köszönöm válaszát a lenti kérdésben: http://adozona.hu/kerdesek/2016_10_18_Kulonbozeti_afa_gvp Egy kérdést szeretnék pontosítani, hogyha az Ön által leírt feltételek adottak a különbözeti áfára, akkor megteheti a kereskedő, hogy az egyik értékesítésnél alkalmazza a különbözeti a áfát, a másiknál nem? Mindkettő EU-s beszerzés és fennállnak a törvényben szereplő feltételek is. Az egyik egy EU-s nem adóalany, a másik olyan EU-s adóalany, akinek (amelynek) termékértékesítése a 87. § szerint mentes az adó alól. Válaszát köszönöm!
Sztrájk bénítja Olaszországot
Cikk
Az olasz tömegközlekedésben és egészségügyben dolgozók, a pedagógusok és a köztisztviselők is csatlakoztak a pénteki általános sztrájkhoz, amelyet az olasz szakszervezetek a Matteo Renzi vezette kormány és az EU gazdaságpolitikája ellen hirdettek meg.