1345 találat a(z) áfabevallás cimkére
Negyedéves elszámolás folyamatos termékértékesítés esetén
Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! "A" cég konszignációs raktárból értékesít "B" cégnek terméket. "A" cég havi áfabevallásra kötelezett. A két cég negyedéves elszámolásban egyezett meg (háromhavonta egy számlát állít ki a többszöri értékesítésről). Megfelel-e a jogszabályoknak az áfatörvény szerint a fenti eljárás? Főleg annak tükrében, hogy A cég havi áfabevalló, és a 164. paragrafus ez esetben havi elszámolást engedélyez, viszont az 58. paragrafusban megadja a lehetőséget rá. Válaszát előre is köszönöm.
Fordított áfás számla kiállítása
Kérdés
Annak ellenére, hogy nonprofit szervezet, és a tevékenysége kizárólag áfamentes, be kell vallania, és megfizetnie a fordított áfás számlában rá áthárított áfát?
Közösségi beszerzés áfaalap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elvesztem a jogszabályok és a NAV-os segítség között. Milyen árfolyamon kell számolnom az közösségi beszerzésnél a számla értékét az alanyi mentes egyéni vállalkozó áfabevallási és befizetési kötelezettségénél? Válaszát előre is köszönöm!
Exportszolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy a harmadik ország felé nyújtott üzletviteli szolgáltatást, illetve management fee-t az áfabevallás mely sorában kell bevallani? Köszönettel.
Áfabevallás javítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! AZ áfabevallásomban jelöltem X-szel a Nyilatkozat az Art. 37. paragrafus (4a) bekezdése szerint a rövidebb kiutalási határidőt. Időközben rájöttem, hogy egy számla félreértések miatt mégsincs kifizetve. Kérdésem, hogyan tudom ezt javítani (önellenőrizni). Az ANYK ellenőrzése azt mondja, hogy javításkor, önellenőrzéskor pénzforgalmi rendelkezési lehetőség nincs. Köszönettel: Vné
Adószámmal nem rendelkező angol cég számlájának könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámmal nem rendelkező angol cég fuvarozást végez magyar adóalanynak. Az angol cég most alakult, nem kapott adószámot, így VAT számot sem. Azt írta, hogy náluk ez helyes. Kérdezem, hogy a számlát mentesen lekönyvelhetem? Az áfabevallásban a 18., illetve a 67. sorban szerepeltethetem? A 16A60-as bevallásban hogyan szerepeltethetem? Üdvözlettel: Bruzsa Katalin
Áfa-visszaigénylés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérjük segítségét, hogy milyen módja van áfa-visszaigénylésnek (kiutalási kérelemnek), ha sajnálatos módon a vonatkozó bevallásban nem kértünk kiutalást? A konkrét eset lényege, hogy a vállalkozó március havi áfabevallását beadta április 20-án (havi bevalló), abban nem kért kiutalást, egy nappal később viszont úgy döntött, mégis kérne kiutalást. Tudomásunk szerint önellenőrzés keretében nem lehet máshogy rendelkezni az adóról (kiutalást kérni). Van ilyenkor lehetőség 17-es nyomtatványt külön beadni, és abban visszakérni az áfát? Milyen határidők vonatkoznak, mikor lehet (ha egyáltalán) beadni 17-es nyomtatványt, és abban kiutalást kérni, és milyen határidővel utal ki az adóhatóság? Alapvetően mi a legegyszerűbb és leggyorsabb módja annak, hogy máshogy rendelkezzünk az áfáról, és visszakérjük, illetve visszakapjuk azt, ha a bevallásban eredetileg nem kértünk kiutalást? Időközben felmerült, hogy a vállalkozó faktoráltatná az áfát pénzintézettel, erre lenne is lehetősége, viszont ebben az esetben a faktor számlaszámát, illetve a faktort, mint kedvezményezettet kellett volna megjelölni a bevallásban, és kiutalást kérni vélhetően. Segítségét előre is nagyon köszönjük! Üdvözlettel: Molnár Tibor
Harmadik országból tárgyieszköz-beszerzés
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Cégünk Svájcból tervez termelő gépeket beszerezni. A beszerzésnek milyen könyvelési tételei, áfavonzatai vannak, illetve az áfabevallás mely soraiban kell azt megjeleníteni? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Őstermelés áfa-visszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Általános áfa hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó őstermelői tevékenységet is végez. Az őstermelői fordított áfa miatt a könyvelés azt a módot választotta, hogy a fizetendő áfát a teljesítéshez kapcsolódóan vallja be, mert egyébként szinte képtelenség lekövetni a bevallások helyességét. Nem alkalmazzuk a pénzforgalmi szemléletre vonatkozó 61. paragrafust. (Például van olyan, hogy az őstermeléshez vásárolt fordított áfás hibrid vetőmag árát és az egyenes áfás vegyszer, pétisó árát csak 1 év múlva, a termék árából kell fizetni a termelői csoportnak.) Mivel a számlán nincs feltüntetve az, hogy a számla kiegyenlítéséig a tulajdonjog fenntartásra kerül, ezért úgy gondolom, hogy jogszerű, hogy a teljesítés időpontjában az áfa levonásra kerül, illetve a fordított áfa felszámításra és levonásra is kerül, valamint megtörténik az adatszolgáltatás az eladóról és a vásárolt termékről a NAV felé. A kérdés önellenőrzésre vonatkozik: 2016. I negyedévre a könyvelés határidő előtt beadta a bevallást, melyben nem volt annyi áfa, hogy az a visszaigénylésre jogot adott volna. Aztán még érkezett erre a negyedévre április 20-a előtt kettő számla. Egy vetőmagvásárlásról, fordított áfával és egy műtrágyaszámla olyan áfatartalommal, hogy azzal már az áfa visszaigényelhetővé válna. Jogszerű lesz-e az áfa önellenőrzéssel történő visszaigénylése, vagy csak a következő negyedévben lehet beállítani és visszaigényelni az áfát? Köszönettel.
Adószámos magánszemély – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy kizárólag ingatlan-bérbeadási tevékenységet végző adószámos magánszemély eléri egy évben a 6 millió forintos éves jövedelmet a bérbeadásból, akkor rá is vonatkozik, hogy általános áfaalannyá válik, és áfabevallásra kötelezett lesz? Köszönöm válaszukat!
Használt cikk áfabevallás
Kérdés
Franciaországból beszerzett bontottgépjármű-alkatrészek értékesítésével foglalkozik a vállalkozás. A francia törvények szerint a beérkező számlán 10 százalékos áfa van felszámolva, és a számlán fel van tüntetve, hogy használt, és, hogy az áfa benne van az árban és nem igényelhető vissza. Mivel EU-s beszerzés, ezt hogy kell jól jelentem az áfabevallásban és az A60-asban? A számlák többségén rajta van az EU-s adószám, ezeket – mint árubeszerzést – jelentjük, és értékesítéskor megfizetjük a 27 százalékos áfát. Vagy mivel, hogy használt cikkről van szó, csak különbözeti áfát kell felszámolni? De akkor nem jelenthetem árubeszerzésként, és nem számíthatom fel és vonhatom le az áfát. De vannak, akiknek nincs EU-s adószámuk és használtcikk-kereskedők, és ugyanúgy benne van az árban a 10 százalékos áfa. Az ezektől beszerzett árut hol kell jelentem? Az ilyen termék – mint viszonteladótól beszerzett – árrésadózással kerül értékesítésre. Megfelelő így? (De sajnos többnyire 27 százalékos áfával is került kiszámlázásra, mert nehezen követhető a beszerzés.) Általános szabályok szerint van bejelentkezve az áfakörben. Viszonteladóként mindenképpen be kell jelentkeznie, ha a különbözeti adózással számol el? Ha a fentiek szerint beszerzett terméket továbbértékesítjük EU-s tagállamba, akkor megállapítom az árrésre eső áfát, és az áfabevallás 9. sorába beállítom. De, ha a 02. sorba is beállítom, mint EU-s értékesítést, és a A60-asba is, akkor az áfabevallásban az árbevétel duplán jelentkezik.
Alanyi áfamentes EU-s termékbeszerzése, szolgáltatás igénybevétele
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfa alanyi mentes adóalanyként szeretnék Angliából számítástechnikai vállalkozásomhoz alkatrészt, illetve ügyfélkapcsolat-kezelési szoftvert beszerzeni, valamint időnként tanácsadási szolgáltatást igénybe venni. Kell-e közösségi adószámmal rendelkeznem, vagy anélkül is bonyolíthatom ezeket az ügyleteket? Kell-e, és ha igen, mikor áfabevallást tennem, milyen adattartalommal, kell-e és mely esetben áfát fizetnem? Válaszát előre is köszönöm.
Az EKÁER átlát a szitán, lebuktatta az adócsaló kereskedőt
Cikk
Három kamionnyi ruházati terméket foglaltak le a NAV munkatársai 117 millió forint értékben. Az áfabevallásai és az EKÁER-bejelentései között mutatkozó eltérések tették gyanússá a válllakozást – olvasható a NAV közleményében.
Kötelező áfabevallás alanyi mentes időszakban: kinek, és mikor kell?
Cikk
Nem dőlhetnek hátra az alanyi adómentességet választó vállalkozások, gondolván, hogy semmi teendőjük nincs az áfával, számos esetben ugyanis számolniuk kell vele. Sőt, bevallást is kell készíteniük, és adót is kell fizetniük, s tisztában kell lenniük azzal is, mikor vonhatják le az áfát, és mikor nem.
Alanyi mentesség kontra tárgyi mentesség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy tavaly alakult cég, amelynek a főtevékenysége alapkezelés, egyéb tevékenysége pedig egyéb pénzügyi kiegészítő tevékenység alakulásakor alanyi mentességet választott. Többször felhívtam az ügyvezetés figyelmét, hogy szerintem maga a tevékenység tárgyi adómentes, tehát rosszul választották meg az áfa típusát, de változás nem történt. Idén márciusban a cég kiszámlázott bevétele meghaladta a 6 millió forintot, amivel átlépte az alanyi adómentesség határát, de mivel csak harmadik országbeli alanyoknak nyújt szolgáltatást, ezért áfa felszámítására, áfa fizetésére nem került sor. Kérdésem a fentiekkel kapcsolatban a következő: tekintettel arra, hogy a társaság túllépte az alanyi adómentesség határát, ezt a tényt be kell jelentenie 15 napon belül az adóhatóságna, és áfabevallást kell tennie. Milyen gyakoriságú ilyenkor az áfabevallás? Nem keletkezik sem 1 millió forint, sem 250 ezer forin fizetendő adója, mert belföldi adóalanynak nem értékesít, és nem nyújt szolgáltatást. Amennyiben nyújtana is szolgáltatást belföldön, szerintem akkor sem terhelné áfa a szolgáltatást, mert tárgyi adómentes a tevékenysége. Milyen módon lehetne rendezni ezt az abszurd helyzetet? Válaszát előre is köszönöm.