1345 találat a(z) áfabevallás cimkére

Fordított adózás mezőgazdasági vállalkozónál Kérdés

Mezőgazdasági tevékenységet folytató (sajtelőállítás saját állatok tejéből) egyéni vállalkozó olyan terméket szerzett be, amely a fordított adózás hatálya alá tartozik. Saját felhasználásra vásárolta. Visszaigényelheti az így beszerzett termény áfáját? Az áfa bevallás 29. sorában a fizetendő áfát felszámítja, mint vevő, és a 66. sorban pedig beírhatom visszaigényelhető áfaként? Emellett még a 01-05. lap 101-es sorát is ki kell tölteni? Még ilyen vállalkozásnak nem könyveltem eddig, ezért szeretnék tájékoztatást kapni.

Nem áfaalany EU-s szervezetnek nyújtott szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogyan kell számláznia egy magyar áfaalanynak, ha egy Szlovákiában nem áfalany szervezetnek számláz szolgáltatást? Áfát kell-e felszámítania, vagy mentes lesz az adó alól? Kell-e az A60-ason jelenteni, illetve az áfabevallás melyik sorába kerül be az ügylet értéke? Válaszukat előre is köszönöm.

Közvetett vámjogi képviselő által megfizetett importáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A könyvelt cég közvetett vámjogi képviselőt vesz igénybe, aki minden importáfával kapcsolatos ügyletet intéz a cég helyett (megfizetés, visszaigénylés). Kell-e a cégnek az áfabevallásában adatot szolgáltatni ezen importáfa vonatkozásában, és ha igen, mely sorokban? Kell-e az importáfa megfizetéséről nyilatkozatot bekérni a közvetett vámjogi képviselőtől? Nagyon köszönöm a válaszát!

Koncertjegyek és külföldi fellépések áfája Kérdés

Előadó-művészeti tevékenységgel és ezzel kapcsolatos jegyforgalmazással foglalkozó céggel kapcsolatosak a kérdéseim. Ha külföldi koncertjegyeket vesz a cég eladásra, és azokat értékesíti belföldi, illetve külföldi magánszemélyek és cégek felé, hogyan kell helyesen számlázni? Fentiek áfa területi hatályon kívüliek? Áfabevallásban hol kell szerepeltetni? Másik fele a kérdésemnek, ha előadóművészi tevékenységet végez a cég külföldön, akkor milyen számlát állít ki, ha a megrendelő külföldi cég, illetve magánszemély? Áfabevallásban hol szerepelteti? Van-e jelentősége, hogy a megrendelő EU-tagállambeli vagy sem?

Mikor lehet önrevíziózni az áfát, ha nem teljesül egy ügylet? Cikk

Ha egy 2014-ben kiállított számláról kiderül, hogy az nem teljesült, akkor melyik időszakban kell az áfát módosítani? Az eredeti teljesítés vagy a számlakiállítás időszakában? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin, okleveles adószakértő válaszolt.

Uniós beszerzés előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudomásom szerint unioó országból történő áruvásárláskor gyakran kérnek előleget, és ezt a havi bevalláson nem kell szerepeltetni, sem a 65-ösön, sem az A-60-on, csak a végszámlát. Kérek egy megerősítést, ha így van.

Áfa önrevízió Kérdés

Ha egy 2014-ben kiállított számláról kiderül, hogy az nem teljesült, akkor melyik időszakban kell az áfát módosítani? Az eredeti teljesítés vagy a számlakiállítás időszakában? A számla kiállítója vagyunk, és szeretnénk korrigálni az áfabevallást. Kell-e bizonyítani, hogy a másik félnél (a számla befogadójánál) a kézbesítés megtörtént? Sajnos a cég nem elérhető, már rendőrségi ügy is van belőle. A székhelyen a cég nem található. Előre is köszönöm.

Áfabevallásban közösségi szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mikor kell szerepeltetni az áfabevallásban az alábbit? Negyedéves áfabevallóról van szó. Kiállított egy számlát 2015. 05. 04-ei keltezéssel, 2015. 05. 04-ei teljesítési időponttal, 2015. 05. 12-ei fizetési határidővel. A számla fordított áfás, Ausztriában végzett felújítás van rajta. A számlát nem fizették ki 2015. 06. 30-ig, sem a mai napig, és előreláthatólag 07. 20-ig sem fogják. Ezt az összeget a 91, 93-ba szoktuk írni (aminek a NAV szerint is ott van a helye). Máshol nem kell szerepeltetni a bevallásban. A kérdés, hogy mivel nem fizették ki ezt a számlát még, most kell beállítani a bevallásba, vagy majd akkor, ha kifizették? És, ha most be kell állítani, akkor milyen árfolyammal számoljam át a számla euróértékét? Köszönöm!

Könyvviteli szolgáltatás közösségen belül Kérdés

Magyarországi társaság osztrák cégtől könyvviteli, adatrögzítői szolgáltatást és tanácsadói szolgáltatást vesz igénybe. Hogyan történik a számlázás a két fél között? Hogyan kell szerepeltetni a szolgáltatás igénybevételét az áfabevallásban?

Sztornó előlegszámla áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt egy teherautót. Erre 2014 decemberében és 2015 februárjában fizettünk előlegeket a Porsche Pestnek. Az autó átvételére 2015. áprilisában került sor, és a végszámlát a Porsche Bank Zrt. állította ki. A Porsche Pest pedig lesztornózta az előlegszámlákat, az eredeti decemberi és februári teljesítési dátumokkal. Jól tettük-e, hogy ezeket a sztornó előlegszámlákat az áprilisi bevallásban szerepeltettük, vagy önellenőrizni kellett volna a decemberi és februári bevallást? Előre is köszönöm válaszukat. LNZS

Közösségen belüli áfaszabály Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi vállalkozás villanyszerelési munkát végez Ausztriában nem adóalany magánszemély részére. A szolgáltatást nyújtó közösségi adószámmal, csak Magyarországon székhellyel rendelkező adóalany. Milyen áfa-felszámítási, -bevallási, -befizetési kötelezettsége van a szolgáltatást nyújtónak ez esetben? Köszönettel.

Jutalék könyvelése Kérdés

Egyik ügyfelünk (egy kft.) vállalati büfét üzemeltet. Bevételeit pénztárgépben rögzíti. A vállalat saját dolgozói részére a vállalat által gyártott termékeket jutányos áron értékesíti. Az értékesítések bonyolításával a büfét bízta meg, szerződést kötöttek. A kft. jutalékot kap, számláz az eladott tételek után. A vállalat leszámlázza a kft-nek (büfé) az eladott mennyiség értékét, a kft. pedig beszedi a dolgozók által fizetett összegeket, amit a vállalat betétszámlájára készpénzben befizet. A kft. ügyvezetője úgy gondolta, hogy ezeket a tételeket nem kell beütni a pénztárgépbe, és a vállalat számláját sem kell könyvelni, mivel áfában a két tétel kiüti egymást, és nyereség sem keletkezik, hiszen az eladás és vétel értéke teljesen megegyezik. Mindez számunkra, mint könyvelő, most derült ki. Ilyen tételek 2013-ban és 2014-ben is keletkeztek a kft. életében, de az elmúlt két év egyikében sem könyveltük ezeket a tételeket. Az a kérdésünk, hogyan tudjuk ezt utólag megtenni, és szükséges-e? Kell-e emiatt önrevíziózni a társasági nyereségadó bevallásokat,valamint az áfabevallásokat, és a beszámolók javítása hogyan történik? Szíves válaszukat előre is nagyon köszönjük.

Ingatlaneladás teljesítési időpontja Kérdés

Egy cég saját építésű lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik. A kft minden esetben új ingatlanként, a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésétől számított két éven belül értékesítette ingatlanjait. A társaság 2015. január 1-jétől választotta az áfát ingatlanértékesítési tevékenységére az általános szabályok helyett. Az adásvételi szerződések szerint a tulajdonjog-bejegyzéshez az eladó cég az utolsó vételárrészlet megfizetésével járul hozzá. A szerződés tartalmazza továbbá, hogy milyen határidővel adja birtokba az eladó az ingatlant, illetve, hogy a birtokbaadás feltétele a vételár teljes kiegyenlítése. 2015. évben adott birtokba egy lakást, melynek vételárát már 2014. évben kifizették. Az értékesítés árbevételét 2015. évben könyvelték. Az áfatörvény 9. paragrafusa és a megjelent NAV-állásfoglalások alapján a vételár kifizetésével teljesül a tulajdonjog bejegyzésének feltétele, a vevő tulajdonosként rendelkezhet az ingatlannal, tehát áfafizetési kötelezettség merül fel a kifizetés időpontjában. Helyesen jár-e el a cég, ha az áfa önellenőrzése során a fizetendő áfát a vételár kiegyenlítésének bevallási időszakában áfahiányként vallja be? A szerződésben az eladó a birtokbaadásra vállal kötelezettséget, ez 2015-ben meg is történt, ezért az Sztv. 72. § alapján az árbevétel elszámolását nem módosítjuk. Ebben az esetben elválik a számviteli törvény és az áfatörvény szerinti teljesítés időpontja.

Sztornószámla az áfabevallásban Kérdés

Kedves Szakértő! Ha a szállító sztornószámlát küld, és a helyeset is, mert elírás történt az eredeti számlában, a negatív összeget szerepeltetni kell az áfabevallás 31. sorában akkor, ha egy bevallási időszakon belüli mind a három számla? Az áfatörvény 153. §-a szerint, ha az adólevonási jog keletkezését követően változás áll be.... Én ezt úgy értem, hogy ha másik időszakot érint a számlahelyesbítés, akkor kell ide beírni. A könyvelő program automatikusan ide teszi. Köszönöm gyors válaszát.

Angliai számlázás és helyesbítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségi adószámmal rendelkező adóalany árut rendel Angliából. Az angol fél, amely szintén közösségi adószámmal rendelkező adóalany, áfával növelt számlát állít ki a magyar megrendelő részére (forintban), amit a megrendelő kifizet. Ezt követően bekéri a magyar féltől az illetőségigazolást, valamint az angol nyelvre lefordított cégkivonatot, majd kiállítja az adómentes számlát. Kérdés: hogyan kell kezelni az áfabevallásban az első áfás számlát, mivel a két számla kiállítása között több hónap is eltelhet, és az adózó havi áfás? Köszönöm válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink