1345 találat a(z) áfabevallás cimkére
Áfaügyben döntött a Kúria: igaza lenne a NAV-nak, de nem bizonyította
Cikk
A tagállamok közötti saját vagyon mozgatása – függetlenül a mozgatás céljától – fő szabály szerint termékértékesítésnek minősül, azaz szolgáltatás igénybevétele céljából történő vagyonáthelyezés is eredményezhet az áfafizetési kötelezettség szempontjából termékértékesítést.
Egyszeres könyvvezetés és időszakos áfaügylet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni a segítségét: adott egy egyéni vállalkozó, könyvvezetése (egyszeres). Június 25-én szerződést kötött szalmaeladásra. A szerződésben a következőket rögzítették a felek: a szállító a leszállított árumennyiséget az áfatörvény 58. §-a alapján időszakos ügyletként számlázza a vevőnek 08. 31-éig. Fizetési határidő: 09. 30. A felek rögzítik, hogy a keretszerződés 06. 25-07. 31-éig, határozott időre jön létre. Szállítólevek készültek, dátumuk: 06. 26-07. 19-éig. Számla készült a következők szerint: számla kelte: 08. 12., teljesítés időpontja 09. 30., fizetési határidő: 09. 30. Természetesen a számla nem lett kifizetve 09. 30-áig. Bruttó 10 millió forint a számla értéke. A III. negyedévi áfabevallásban kell-e szerepeltetni a 45 napos szabály miatt (áfatörvény 61. §), vagy a IV. negyedéviben kell, amikor is várható a pénzügyi teljesítés? Az időszakos elszámolás miatt a tényleges teljesítés a mérvadó, vagy a számlán szereplő teljesítés dátuma? Köszönettel: Balogné Csóti Anikó
Használtcikk-kiskereskedelem, és az áfa?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. belföldi magánszemélyektől vásárol vételi jeggyel használt műszaki cikkeket. Ezeket javítás után boltjában értékesíti, szintén belföldi magánszemélyeknek. Erről pénztárgépes nyugtát ad. Sem a beszerzés, sem az eladás során nem számít fel áfát. Árrésről nem vezet nyilvántartást és az árrés után sem fizet áfát, ezt az értékesítést az áfabevallás 004-es sorában tünteti fel. Az áfatörvény XVI/2. alfejezetének alkalmazásáról nem nyilatkozott. Hogyan kellene helyesen eljárnia? Válaszát előre is köszönöm!
Elévülés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2011 augusztusában alakult, azóta átvihető követelésbe mutattuk ki a visszaigényelhető áfát. (Már az elejétől megnyilt a lehetőség az áfa-visszaigénylésre, de nem született ez ügyben vezetői döntés.) Kérdés, hogy melyik az az utolsó áfabevallás amelyikben még jelölhetem a kiutaláskérést, hogy ne évüljön el a 2011. évi áfa? Tisztelettel.várom válaszát.
Egyéni vállalkozás szüneteltése, áfaelszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Egy normál szabályok szerint adózó katás egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét. A szünetelés időszakában vagy a szüneteltetés befejezését megelőző időszakra van-e lehetősége a vállalkozás érdekében felmerült beszerzésekhez kapcsolódó áfa levonására – anyagbeszerzés, nyomtatvány, irodaszer stb.? A szüneteltetés időszakában nem végezhet gazdasági tevékenységet; ez időszak alatt áfabevallást be kell nyújtania? Köszönettel.
Saját erős beruházás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt egy telket, amire irodaházat építtet más vállalkozókkal, de az anyagot a cég veszi meg. Ezeket a költségeket gyűjtöm a 161-es főkönyvi számon, az áfát pedig folyamatosan visszaigénylem. Ha meglesz a használatbavételi engedély, aktiválom az összegyűjtött költséget. Saját dolgozó nem vesz részt a munkában. A cég csak áfás tevékenységet folytat. Be kell-e állítanom aktiváláskor az áfabevallásban saját erős beruházásként?
Visszaigényelhető áfa
Kérdés
Egy kft. a székhelyén ( építési engedéllyel) átépít egy nyári konyha épületet. A kivitelezővel kötött szerződés szerint az összes anyagbeszerzést a kft. finanszírozza (a nevére szóló számlák alapján). A számlák könyvelését befejezetlen beruházásként könyveljük, és majd a kivitelező számlája alapján, a használatba vételi engedély alapján aktíváljuk. Kérjük segítségüket és szíves véleményüket, hogy az áfabevallási kötelezettségünk mikor keletkezik: folyamatosan az egyes anyagszámlák alapján, vagy a beruházás aktíválásakor? Segítségüket előre is köszönjük. K
Elszámolt előleg áfája a bevallásban
Kérdés
Az áfabevallásban kell-e külön soron feltüntetni a végszámla kiállításakor az elszámolt kapott előleg áfáját?
Egyesület – Áfa rendezése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Idén vettünk át könyvelésre egy egyesületet. Kettős könyvviteli nyilvántartásaiban és mérlegadataiban nem szerepel az áfabevallás szerint következő időszakra átvihető követelés összege. Az előző könyvelő elismerte, hogy nem szerepel a főkönyvi kivonatban, mert az őt megelőző könyvelőtől kapott anyagában sem szerepelt. Szeretném a saját nyitó adataimat helyesen megnyitni, ebben kérem segítségüket. Gondolatom szerint a nullás számlaosztályban nyitnám meg az áfabevallás szerinti összeget az alábbiak szerint: T468 K491 és T491 K0468. Az év folyamán arányosítással kell a bizonylatokról gyűjteni a levonható áfa összegét, ezzel az év végén a 468 egyenlege a bevallás szerinti összeget fogja mutatni. De a 0468 számlát nem tudom, milyen könyvelési tétellel vezessem ki. A 2015. évi mérleg adatait a 2016. évi zárásnál 3. oszlopban helyesbíteném. Helyes az elgondolásom? Előre is köszönöm segítségét.
Áfabevallás
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kimenő számla kelte: 2016. 09. 08. Teljesítési határidő: 2016. 07. 21. Fizetési határidő: 2016. 10. 08. Bruttó összeg: 348 607 forint. Kérdésem,hogy helyesen melyik időszakban kell a számlát az áfabevallásban szerepeltetni? Segítségüket köszönöm. Üdvözlettel:Plaveczné
Áfalevonhatóság, bevallási időszak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaság tulajdonában lévő cégautó (személygépkocsi) totálkáros lett, és autómentő elszállította. Kérdésem az lenne, hogy az autómentésről kiállított számla áfatartalma teljes mértékben levonható, vagy csak részben? Áfás egyéni vállalkozó idei év májusában kezdte szüneteltetni a tevékenységét. Szeptemberben megszüntette a vállalkozását közvetlenül a szünetelésből. Éves áfabevalló volt az idei évben. Ebben az esetben a megszűnéskori áfabevallásában milyen bevallási időszakot kell szerepeltetnie? köszönöm válaszát!
Külföldi üzemanyag és útdíj az áfabevallásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem arra vonatkozna, hogy kell-e az áfa- és a A60-as bevallásban szerepeltetni az alábbi esetekre vonatkozó számlákat, ha a nemzetközi árufuvarozásban résztvevő teherautó külföldön a; – MOL kutaknál vásárol üzemanyagot, illetve útdíjat közösségen belüli országokban (Szlovákia, Románia, Csehország), ahol az üzemanyag a kinti áfát tartalmazza, az útdíj bizonyos országokban nem tartalmaz áfát; – továbbá euróban kiállított számla, német útadóról, mely nem tartalmaz áfát, és osztrák útdíj, amely a saját ország áfáját tartalmazza? Köszönettel!
Áfatörvény 153/C § értelmezése
Kérdés
Tisztelt Cím! Társaságunk üzleti partnere által 2016. 03., 04., 05., 06., 07., 08., hónapban a havi forgalmak alapján havonta kiállított, összesen 6 db jutalékról szóló számláját befogadta. A kiállított számlák után havi bevallásunkban az áfát levonásba helyeztük. Ugyanakkor az üzleti partner (multi kereskedő) most, hivatkozva arra, hogy a 2016. évre vonatkozó ezirányú szerződést csak szeptemberben kapták meg, az eddig kiállított 6 db számlát lestornózta, és helyette ugyanilyen összegben (hat számla összevont összegében) egy új számlát állítottak ki szeptember hónapban. Véleményük szerint társaságunknak az áfaörvény 153/C §-ában szabályozottak alapján nem kell az egyes havi bevallásait önrevízióznia. Kérdésünk az, hogy helyesen járunk-e el az elmúlt időszaki bevallást nem önrevíziózzuk, hanem a hat stornós számla is a számla kézhezvételének hónapjában kerül beállításra az áfabevallásban mint fizetendő adó összegét növelő tétel. Válaszukat megköszönve, tisztelettel. Biró Valéria
Helyesbítő számla áfája
Kérdés
Kisadózó egyéni vállalkozó helyesbíti a számláját. Az eredeti, készpénzes számla kiállításának dátuma: 2015. 12. 28. (alanyi adómentesként). A helyesbítő számla teljesítési dátuma szintén 2015. 12. 28., de a kiállításának kelte 2016. 09. 22., a fizetés módja átutalás és a számla már áfás értékhatártúllépés miatt, és így a számla az eredeti számlára vonatkozó áfa összegével helyesbít. Kérdésem: melyik negyedéves időszaki áfabevallásban kell szerepeltetni a tételt? a.) A 2016. I. negyedévi bevallásban, miután a számla és helyesbítő számla együttes kezelésénél a helyesbítő számla átutalásos volta miatt az összeg nem érkezett be az eredeti teljesítést követő 45. napig. b.) A 2015. IV. negyedévi bevallásban kell szerepeltetni, miután az adóalap készpénzes számlaként 2015. decemberében megfizetésre került. Igy az eredeti adóalap áfát is tartalmazó összegként értelmezhető.
Utazási iroda áfabevallás sora
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik cégünk utazásszervezéssel foglalkozik. A repülőjegyekről az áfatörvény 105. § alapján adómentes számlát kap az utazási irodától (Ibusz): Az említett cég ezt a számlát továbbszámlázza az utas felé, ugyanúgy áfamentesen. A kérdésem az lenne, hogy tulajdonképpen az áfabevallás mely soraiban kell szerepeltetnem a beszerzést, illetve az értékesítés adóalapját feltüntetnem? Úgy gondolom, hogy az értékesítésnek az áfabevallás 01. sorában kell szerepelnie, de a beszerzés adóalapjában nem vagyok biztos, hogy hol kell szerepeltetni. Válaszát előre is köszönöm.