1345 találat a(z) áfabevallás cimkére

Ingatlan továbbszámlázása 5 százalékkal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. novemberben alakult, majd megvett egy 110 négyzetméteres, új építésű lakást bérbeadás céljára. Akkor bejelentette hogy adókötelessé teszi a bérbeadást és az eladást is. A megváltozott áfaszabályok miatt úgy döntött, hogy eladja az ingatlant. Jól gondoljuk, hogy ezt megteheti 5 százalékos áfakulccsal? A használatba vételi engedélyt megkapta az ingatlan, de az ingatlannal nem történt semmi, változatlan formában adja tovább a cég. A beszerzés áfája nem lett visszaigényelve a novemberi bevallásban. Megteheti, hogy a januári bevallásban, az értékesítési áfával együtt vallja be, és nem önellenőrzi a novembert? Köszönettel.

Kilépés pénzforgalmi áfából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk kilépett a pénzforgalmi áfából. Kérem, írja le, hogyan kell eljárni a pénzügyileg még nem rendezett számlákkal áfabevallási és könyvelési szempontból? Köszönöm.

Önellenőrzés Kérdés

Áfabevallásnál lemaradt tájékoztató adat miatt szükséges-e az önellenőrzés (egyébként sem a fizetendő, sem a levonható adóalap, adó nem változott)?

Átvezetési kérelem könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A III. negyedévi áfabevallásban a visszaigényelhető összegre átvezetési kérelmet nyújtottunk be. A NAV folyószámlán az átvezetés 2016. 01. 04-én jelent meg. Melyik évre helyes lekönyvelni az átvezetést, 2015-re vagy 2016-ra? Köszönöm válaszukat!

Általános forgalmi adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2012-ben alakult, az áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok alapján állapította meg. 2013-ban vásárolt több tárgyi eszközt, melynek áfájat levonásba helyezte. 2016. évtől alanyi adómentes státuszt választott. A tárgyi eszközök miatt a 2015. évi utolsó áfabevallásában korrigálnia kell a tárgyi eszközök beszerzésekor levont áfát. Kérdésem a következő: 1. számú tárgyi eszköz esetében levonásba helyezett áfa 2013. évben 19 817 forint volt. 19 817 forint/5 év x 2 év (2016-2017.) = 7 926 forint. Ebben az esetben nincs a bevallásban tennivaló (ha jól tudom). 2. számú tárgyi eszköz esetében levonásba helyezett áfa 2013. évben 29 530 forint. 2016. évre: 29 530 forint/5 év x 1 év = 5 906 forint, és 2017. évre: 29 530 forint/5 év x 1 év = 5 906 forint, tehát itt sincs tennivaló a bevallásban, vagy a helyes eljárás: 29 530 forint/5 év x 2 év = 11 812 forint – ezzel az összeggel kell számolnom az áfabevallásban? Jól gondolom-e, hogy a tárgyi eszközöknél egyenként kell figyelembe venni a korrekciót, vagy nem jól gondolom, és összesítenem kell a tárgyi eszközök után a levonhatóvá nem vált áfát ? Tehát a fenti példánál maradva 2015. utolsó áfabevallásában: 1. számú tárgyi eszköz: 7 926 forint/2 = 3 963 forint 2. számú tárgyi eszköz: 5 906 forint Összesen: 9 869 forint ~ 10 eFt > korrekciós tényezőt kell figyelembe vennem? Válaszukat előre is köszönöm. Juhász Gyuláné

Folyamatos teljesítés dátumai az áfabevallásban Kérdés

Kérdésem, hogy a bérleti díj rendszeresen ismétlődő, a havonkénti számlázás folyamatos teljesítésnek minősül-e? Ha igen, hogyan kell értelmezni a dátumokat? Például január havi bérleti dij számláját utólag, január 31-én állítom ki. A fizetési határidő február 8. Ez esetben a havi áfabevallásban a január, vagy a február havi bevallásban kell szerepeltetni a tételt? Válaszukat előre is köszönöm.

Időszakos elszámolású ügyletek áfafizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem takarítási tevékenységet végez, a köznyelvi folyamatos szolgáltatás szerint. Ügyfelei nagy része 30 napos fizetési határidőre fizet. A számlát az elszámolási időszak utolsó napján vagy az azt követő pár napban állítjuk ki, eddig a teljesítési időpont megegyezett a fizetési határidővel. A törvénymódosítást megvizsgálva arra jutottam, hogy nálunk nincs változás ezen ügyletek számlázásában és áfabevallásában sem, mert a fizetés esedékessége nem haladja meg az elszámolási időszakot követő 60 napot. Nem tudom, jól gondolkodom-e, ezért fordultam Önhöz segítségért! Ha van rá lehetőség, kérem, hogy néhány egyszerű példával legyen szíves bemutatni az áfaváltozást. Köszönettel: Krcsik Eszter

Reklám – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk kizárólag áfamentes tevékenységet végez (fogorvosi ellátás). Azért, hogy reklámozzuk a céget, külföldi internetes oldalakon hirdetéseket adunk fel (Facebook, Google). Ezeknek a cégeknek a székhelye Írországban van, és a hirdetésekről áfamentes számlát kapunk. Helyes-e az az elméletünk, hogy mivel ezek a hirdetések közösségi adóalanytól igénybe vett szolgáltatások, így a teljesítési hely a szolgáltatást igénybe vevő székhelye, tehát Magyarország, így az áfát mi valljuk be, és fizetjük meg Magyarországon? Mivel azonban áfamentes a tevékenységünk, ezért nincs áfalevonási jogunk, így a beszerzésekre jutó áfát ténylegesen be kell fizetnünk?

Osztrák áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy egy magyarországi székhelyű vállalkozás Ausztriába szokott kijárni vásárokba árulni. Ezt be is jelentették az ottani hatóságoknak, amelyek felhívták a figyelmüket, hogy a bevételükről, illetve költségükről küldjenek áfabevallást, amit meg is tettek. A bevallásban szereplő áfafizetési kötelezettségüket át is utalták a kinti hatóságoknak. A kérdésem: könyvelés szempontjából mi a teendő ezzel az átutalt összeggel; ténylegesen van-e ilyen kötelezettsége egy cégnek, illetve a társasági adóban ez milyen hatással bír? Továbbá azt szeretném kérdezni, hogy mi. Válaszát várva, köszönettel és üdvözlettel: Király Anita

Áfa hatálya alá tartozik? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Intézményünk önálló jogi személyként működő, egyházi fenntartású, pedagógiai-szakmai szolgáltató. A fenntartó egyházunk felkérésére (az egyház által megvalósított EU-s pályázat terhére), a szintén az egyházunk fenntartásában lévő oktatási intézményekben dolgozó dajkák, iskolatitkárok, gazdasági vezetők, hitoktatók, pedagógusok részére – vállalkozási szerződés keretében – vállaltuk képzések (szakmai műhelymunkák) kidolgozását és megtartását, szakértői napok tartását, melynek ellenértékét az egyház felé kiszámláztuk. A szerződött és számlázott összeg meghaladja a 6 millió forintot, mely az egyházi intézmények esetében az áfa tekintetében akkor játszik szerepet, ha a vállalkozási tevékenységéből származó bevétele ezt az értéket meghaladja. Intézményünk alanyi adómentes, és bár a felsorolt tevékenységek mind szerepelnek az alapító okiratunkban, mint végezhető alaptevékenység, és azokat kizárólag saját egyházi körünkben végeztük, mégsem merem biztosan állítani, hogy nem kerültünk az áfa hatálya alá. Kételyem nem csupán a szerződött összeg mértékéből fakad, hanem abból is, hogy egy TÁMOP-pályázat keretében rendelték tőlünk a szolgáltatásokat, ezért tartok tőle, hogy a NAV esetleg vállalkozási tevékenységnek minősítheti azt. Mivel nem szeretnék se adóhiányt, se fölösleges adóbefizetést, ezért kérem ki az ön véleményét is. Nyugodt lehetek, nem kell áfát fizetnem, vagy helyesebben teszem, ha benyújtom az áfabevallást és befizetem az áfát? Köszönettel: Andrea

Ez van, ha katás bt.-t év közben éri a nagy bevétel Cikk

Vajon a bt. szerencséje vagy az adóhivatalé, ha katás bt-nek év közepén hull ölébe egy álomszerződés, álombevétellel, könyvelőjének persze csak ősszel szól. Jóval túllépi így a 6 millió forintos bevételi határt, sőt a helyzet azzal is bonyolódik, hogy az EU-ból jött a megbízatás. És akkor még az áfáról nem is beszéltünk. Dr. Verbai Tamás jogász segít kibogozni a szálakat.

Külföldön végzett szolgáltatás alvállalkozóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó Ausztria területén egy csarnok építésénél végez vízvezeték-szerelési munkát alvállalkozóként. Az osztrák beruházó által megbízott fővállalkozó magyar illetőségű, belföldi adóalany (magyar vállalkozó). Kérdésem, hogy helyesen járunk-e el, ha a magyar vállalkozónak áfamentes számlát állítunk ki az alvállalkozói díjról, mint az áfa területi hatályán kívüli szolgáltatásról, a számla összegét pedig az áfabevallás 91. tájékoztató sorában szerepeltetjük? Előre is köszönöm válaszát. Szabó Kinga

Közvetlen vámjogi képviselő – importáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. Izraelből küldeményt kap, közvetlen vámjogi képviselőt bíz meg az eljárás lebonyolítására. A határozatban szerepel a megállapított adóalap és 27 százalékos áfa. Az áfát megfizette a közvetlen vámjogi képviselő felé. Ezt a 1565-ös bevalláson kell szerepeltetni?

Közösségi különbözeti termékbeszerzés bevallása Kérdés

"Bajba kerülhetnek a használtcikk-kereskedők, ha erre nem figyelnek" címmel 2015. 12. 16-án megjelent cikkhez kapcsolódóan kérdeznék. A közösségi tagországból árrésadózást alkalmazó adóalanytól magyarországi adóalany által beszerzett használt gépjármű értékét, mint közösségi termékbeszerzést az A60 összesítő nyilatkozaton be kell-e vallani? Ha igen, akkor ezzel egyezően az áfabevallás melyik sorában kell feltüntetni a termék beszerzési értékét?

Áfabevallás M lapjának kitöltése pénzforgalmi áfa esetén Kérdés

Tisztelt Szakértők! Havi bevalló pénzforgalmi áfás társaság 1565M lapjának kitöltéséhez kérem a segítségüket. Az eladó építészeti tervezési tevékenységről állított ki számlát. A számla áfatartalma több mint 1 millió forint. A vevő csak részletekben tudott fizetni, első alkalommal 1 millió, aztán 6 millió forintot, a fennmaradó félmilliót edig majd még ezután utalja. Kérdésem, hogy erről a számláról az áfabevallás M lapján hogyan kell adatot szolgáltatni, hogyan kell bevallani? 1. Az első részlet beérkezése hónapjának bevallásában fel kell tüntetni a számla teljes ellenértékét, 5,9 millió forint adóalapot és 1,6 millió forint áfát, vagy semmit, tekintve, hogy a részkiegyenlítés áfatartalma nem éri el az 1 millió forintot? 2. A második részlet beérkezése hónapjára kell a teljes nettót és áfát beírni, tekintve, hogy ennek a részletnek az áfatartalma eléri az 1 millió forintot, vagy csak a ténylegesen befolyt, és a bevallás főlapján bevallott nettó plusz áfa összeget? 3. Végül a majdani harmadik részletnél semmit, mert az mindössze 0,5 millió forint lesz. Ellentmondást érzek a főlap és az M lapok között, mert pénzforgalmi áfánál a főlapon a ténylegesen befolyt összeget kell nettóra és áfára megbontva kötelezettségként szerepeltetni, az M lapon pedig magáról a számláról kell adatot szolgáltatni, és az annyi, amennyi, függetlenül a részteljesítésektől! A 1565-ös bevallás kitöltési útmutatója sem igazán segített ebben a kérdésben. Tisztelettel: KSI

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink