1295 találat a(z) áfabevallás cimkére
Áfa utólagos levonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Utólag került hozzánk egy kft. könyvelése, ahol novemberben ügyvezetőváltás történt. A kft. főtevékenysége italszolgáltatás (az áfakörbe bejelentkezett), de ezt a tevékenységet még nem kezdte meg. Egész évben egy üzlethelységet bérelt, más gazdasági esemény nem történt. Erről havonta, áfatartalommal számlát kapott. A költségek ellensúlyozására ezt a bérelt helyiséget tovább bérbeadta 2015. 12. hónaptól. Bérbeadás tekintetében 2015. évben nem jelentkezett be áfakörbe, ez csak a 2016. évtől történt meg. Az áfabevallásokat negyedévente nulla értékkel nyújtotta be (levonható áfa nem szerepelt benne). Az új ügyvezető szeretne a kifizetett bérleti díj áfaösszegéhez hozzájutni 2015. 01. 11. hónapok tekintetében. Jogosan vonható le a 2015. évben kifizetett bérleti díj áfaösszege a következő esetekben? 1.) 2016. évben a kft. megkezdi az italszolgáltatás főtevékenységet. 2.) A főtevékenységet nem kezdi meg, a bérbeadás marad az egyetlen tevékenysége. Ha jogszerű az áfa levonása, érvényesíthető-e az utólag, a 2016. évben az első áfabevallásban? Válaszát előre köszönöm!
Kata – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó áfaalany. Számlájának teljesítési dátuma: 2016. 03. 31. Fizetési határideje: 04. 08. Az ellenérték ezután érkezik a számlájára. Negyedéves áfabevalló. A számlában felszámított áfa az első negyedéves vagy a második negyedéves bevallásba kerül? Sürgős segítségüket megköszönve, tisztelettel: Borosné
Áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014. 09. 01-jén vásárolt online pénztárgép 2015. 03. 28-án tűzesetben megsemmisült. A NAV felé bejelentve. Kérdésem: a levont áfát ebben az esetben véglegesen levonásba helyezhetem, vagy arányosítani kell azt, és mivel éves bevalló, a bevallásban rendezni? Selejtezési jegyzőkönyvet és rendőrségi kárfelmérési jegyzőkönyvet nem láttam. Válaszát köszönöm! Reményik Anikó
Helyesbítő számla az áfabevallásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni az alábbiakban. Már nem érvényes számlatömbbe állítottunk ki véletlenül számlát, amit utólag észrevettünk, és módosítani szeretnénk. Érvénytelenítő számlát állítottunk ki az érvényes számlatömbbe, hivatkozással a rossz számla sorszámra, majd kiállítottuk a helyes számlát, az eredeti számlának megfelelő adattartalommal. Az eredeti (rossz sorszámú) számla teljesítése 01. havi, viszont a javító számlák kelte már februári. Hogyan kell a három számlát az áfabevallásban szerepeltetni (melyik időszakban), valamint a PTGSZLAA adatszolgáltatás esetén melyik számla hol, és milyen kóddal (c, oszlop) szerepel? Sajnos a rossz számla sztornírozása már nem lehetséges, mert bekerült a feldolgozási rendszerbe, és nem tudjuk visszakérni a vevőtől az eredeti példányt. Válaszát előre is köszönöm!
Kínai import áru Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kínai áru Magyarországon lett szabadforgalomba hozva. A vámoltatást végző cég megküldte nekünk a NAV határozatot, mely az áfát és a vámot tartalmazza, s ezen összegről számlát állított ki nekünk, melyet átutaltunk neki. Kérdésem, hogy az áfabevallásban melyik sorokban kell szerepeltetnem ezen importbeszerzést? Jól értem-e, hogy a vámkezelés, a vám összege megnöveli az áru értékét, egyben az áfaalapot?
Üzemanyag áfája Kérdés
Egy közúti árufuvarozással foglalkozó kft. az üzemanyag beszerzését a sofőröknek átadott, gépkocsira, rendszámra kiállított üzemanyagkártya segítségével bonyolítja. Az üzemanyagot értékesítő cég havonta két számlát állít ki, az elsőt az elszámolási időszak 15-én, a másodikat az elszámolási időszak utolsó napján. A beérkező számla dátumai: például január hónapban az első számla kelte 01. 15., elszámolás dátuma (ez a megnevezés szerepel a számlán) 01. 15., fizetési határidő 30 nap. A második számlánál a számla kelte 01. 31., az elszámolás dátuma 01. 31., a fizetési határidő pedig 30 nap. A számlabefogadó kft. havi áfabevalló, melyik időszakban állíthatja be a fenti két számla áfatartalmát levonható áfaként?
Fuvardíj áfájának elszámolása Kérdés
Egy közúti árufuvarozással foglalkozó kft.-nek néhány állandó megbízója van. Olyan megállapodást kötött a megbízókkal, hogy egy hónapban kétszer számolnak el a teljesített fuvarokról, az elszámolási időszak 15-én, valamint a hónap utolsó napján. Például január hóban az első számla kelte 01.15., a teljesítés kelte is 01.15., a fizetési határidő pedig 30 nap. A második számlánál a számla kelte 02.03., a teljesítés kelte 01.31., a fizetési határidő pedig 30 nap. Mindkét számla fizetendő áfáját a 01. havi áfabevallásban szerepelteti fizetendő áfaként a kft. (a kft. havi áfabevalló). Megfelel-e ez az eljárás a 2016. 01. 01-től érvényes számlázi szabályoknak?
Bevallás után érkezett számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi beszállítótól tegnap érkezett hozzám egy novemberi teljesítésű számla. Érdeklődnék, hogy szükséges-e az önrevízió ebben az esetben november hónapra?
Továbbszámlázott szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alapítványi iskola vásárolt szolgáltatásként látja el a diákok étkeztetését. Beszedjük az ebéd díját, amit aztán kiegészítve továbbadunk az ételt biztosító szolgáltatónak. Tavalyi évben az étkezésre beszedett pénz meghaladta a 6 millió forintot. Mi a teendő ilyen esetben, mivel a pénz gyakorlatilag csak "átfut" az iskolán. Be kell-e jelentkezni az áfakörbe, ilyenkor csak az étkezéssel kapcsolatos áfát kell-e bevallani, vagy minden áfás lesz. Sajnos ezzel a területtel nem foglalkoztam, így tanácstalan vagyok. Válaszát előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó közösségi szolgáltatás nyújtása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2015. 03. 24-én „Mikor kell szerepeltetni az áfabevallásban?” névtelen szerző által feltett kérdéssel kapcsolatban, melyet Bartha Katalin adószakértő válaszolt meg, az alábbiakban kérném még szíves segítségüket. Egyéni vállalkozó esetében, ha a 60. § nem alkalmazható erre a szolgáltatásnyújtásra, akkor, ha az ellenértéket nem térítik meg például fél évig sem, akkor erre az esetre kell-e/lehet-e alkalmazni a 45 napos szabályt (áfatörvény 61. § (1) a), 61. § (3))? Előfordulhat az, hogy a főszabálytól eltérően nem a teljesítés időszakára vonatkozó áfabevallás időszakában kell szerepeltetni a közösségi szolgáltatásnyújtást, hanem csak a teljesítéstől számított 45. nap lejártát követő napon? Például a teljesítés időpontja 2015. 09. 13. Számla kelte: 2015. 09. 15. Fizetési határidő: 2015. 09. 23. Mikor kell az áfabevallásban szerepeltetni a számlát, ha havi áfabevalló/ha negyedéves áfabevalló? 1. eset: a számlát 2015. 12. 31-ig egyáltalán nem fizették ki; 2. eset: a számlából 2015. 10. 19-én részteljesítés volt (tehát maradt a számlából még tartozás). Köszönöm.
Ingatlan továbbszámlázása 5 százalékkal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. novemberben alakult, majd megvett egy 110 négyzetméteres, új építésű lakást bérbeadás céljára. Akkor bejelentette hogy adókötelessé teszi a bérbeadást és az eladást is. A megváltozott áfaszabályok miatt úgy döntött, hogy eladja az ingatlant. Jól gondoljuk, hogy ezt megteheti 5 százalékos áfakulccsal? A használatba vételi engedélyt megkapta az ingatlan, de az ingatlannal nem történt semmi, változatlan formában adja tovább a cég. A beszerzés áfája nem lett visszaigényelve a novemberi bevallásban. Megteheti, hogy a januári bevallásban, az értékesítési áfával együtt vallja be, és nem önellenőrzi a novembert? Köszönettel.
Kilépés pénzforgalmi áfából Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk kilépett a pénzforgalmi áfából. Kérem, írja le, hogyan kell eljárni a pénzügyileg még nem rendezett számlákkal áfabevallási és könyvelési szempontból? Köszönöm.
Önellenőrzés Kérdés
Áfabevallásnál lemaradt tájékoztató adat miatt szükséges-e az önellenőrzés (egyébként sem a fizetendő, sem a levonható adóalap, adó nem változott)?
Átvezetési kérelem könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A III. negyedévi áfabevallásban a visszaigényelhető összegre átvezetési kérelmet nyújtottunk be. A NAV folyószámlán az átvezetés 2016. 01. 04-én jelent meg. Melyik évre helyes lekönyvelni az átvezetést, 2015-re vagy 2016-ra? Köszönöm válaszukat!
Általános forgalmi adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2012-ben alakult, az áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok alapján állapította meg. 2013-ban vásárolt több tárgyi eszközt, melynek áfájat levonásba helyezte. 2016. évtől alanyi adómentes státuszt választott. A tárgyi eszközök miatt a 2015. évi utolsó áfabevallásában korrigálnia kell a tárgyi eszközök beszerzésekor levont áfát. Kérdésem a következő: 1. számú tárgyi eszköz esetében levonásba helyezett áfa 2013. évben 19 817 forint volt. 19 817 forint/5 év x 2 év (2016-2017.) = 7 926 forint. Ebben az esetben nincs a bevallásban tennivaló (ha jól tudom). 2. számú tárgyi eszköz esetében levonásba helyezett áfa 2013. évben 29 530 forint. 2016. évre: 29 530 forint/5 év x 1 év = 5 906 forint, és 2017. évre: 29 530 forint/5 év x 1 év = 5 906 forint, tehát itt sincs tennivaló a bevallásban, vagy a helyes eljárás: 29 530 forint/5 év x 2 év = 11 812 forint – ezzel az összeggel kell számolnom az áfabevallásban? Jól gondolom-e, hogy a tárgyi eszközöknél egyenként kell figyelembe venni a korrekciót, vagy nem jól gondolom, és összesítenem kell a tárgyi eszközök után a levonhatóvá nem vált áfát ? Tehát a fenti példánál maradva 2015. utolsó áfabevallásában: 1. számú tárgyi eszköz: 7 926 forint/2 = 3 963 forint 2. számú tárgyi eszköz: 5 906 forint Összesen: 9 869 forint ~ 10 eFt > korrekciós tényezőt kell figyelembe vennem? Válaszukat előre is köszönöm. Juhász Gyuláné