1295 találat a(z) áfabevallás cimkére

Visszaigényelhető áfa görgetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, szíveskedjen az alábbi ügyben állásfoglalást adni: Egy kft. 2010. 07. hónaptól görgeti a visszaigényelhető áfáját. Ettől az időponttól 2014 decemberéig havi áfabevalló volt. A 2010. 07. havi áfabevallását 2010. 08. 21-én nyújtotta be. 2015-ben negyedéves áfabevalló, a 2015. IV. negyedévi áfabevallás 82. sorában elévült követelésként már nem görgetnénk tovább a 2010. 07. havi áfát az 5 éves elévülési idő miatt. Kérdésünk, hogy ezt jól alkalmaznánk-e? Válaszát előre is köszönöm! Tóth Mária

Hűtőház építése fordított adózással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, szíveskedjen az alábbi ügyben állásfoglalást adni: Egy kft. építésiengedély-köteles hűtőházat épített. Itt a fordított adózást alkalmazzuk. Többször történt előlegfizetés a kivitelezési díjra, melyről a kivitelező előlegszámlákat bocsátott ki. Helyesen járunk-e el ebben az esetben, ha a fordított adózás alá eső előlegszámlákat a vevői és a szállítói oldalról az áfabevallásban nem szerepeltetjük? Amikor a hűtőház építése befejeződött, akkor a kivitelező kibocsátotta a teljes ellenértékről a számlát, az előlegszámlákat levontuk. Ebben az esetben a teljes ellenértéket a szállítói oldalról az áfabevallás 29. és 66. sorában szerepeltetjük, figyelembe véve, hogy a fordított adózásnál az adófizetési kötelezettség mikor keletkezik az áfatörvény 60. §-a szerint. Helyesen alkalmaztuk-e így? Példa: 1 évig épült a hűtőház, havonta 20-30 millió forint előleget fizetett ki a megrendelő, a kivitelezési díj pedig 120 millió forint. Válaszát előre is köszönöm! Tóth Mária

Áfa helyes bevallása Kérdés

A felek időszakos elszámolásban állapodnak meg. A befejezett munkák elszámolása havi két alkalommal történik, ami minden hónap 01-15-e és 16-a, valamint a hónap utolsó naptári napja közötti időtartamra esik. Az elvégzett munkák ellenértékét 100 százalékban számlázzák, melynek 90 százaléka 40 napos határidővel, 10 százaléka 90 napos határidővel kerül kifizetésre. A vállalkozó a számlán feltünteti a visszatartás összegét, a számlákhoz megfelelően kitöltött, és a megrendelő által leigazolt teljesítési igazolást mellékeli, és az egyes rendelésszámot a számlán teljesítési igazoláson feltünteti. Ezt tartalmazza a szerződés. Kérdés: Milyen áfa teljesítési dátummal kell a számlát vagy számlákat kiállítani, és mikor esedékes az áfa a NAV felé? Válaszukat köszönöm.

Szlovák autópálya-matrica Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.-től vásárolt szlovák és cseh autópálya-matrica díját (a számlán az áfa 0 %) a 1565 áfabevallásban kell-e szerepeltetni, ha igen, melyik soron? A külföldön vásárolt gázolajról csak nyugtát adnak, ezt el lehet anyagköltségként számolni? Ezekkel kapcsolatban is kérdezném, hogy be kell vallani a 1565 áfabevallásban? Válaszát előre is köszönöm!

Utólagos engedmény áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk 2015 márciusában hibrid kukorica vetőmagot vásárolt az Arrabona Agro Trade Kft.-től (fordított áfás ügylet). 2015 szeptemberében a Monsanto Kft. kukoricavetőmag-visszatérítés címen 99 900 forintot visszautalt a bankszámlánkra. Előzőleg elkérte tőlünk az eredeti vetőmagvásárlásról kiállított számlát, és erre hivatkozva ígért mennyiségi kedvezményt. A visszatérítésről semmiféle bizonylatot nem kaptunk. Véleményem szerint a Monsanto Kft. az áfatörvény 77. § 4 bekezdése, illetve a 78. § 3 bekezdése alapján járt el, és így jogosult utólag az áfa alapját csökkenteni. Kérdésem az lenne, hogy az utólagos pénzvisszatérítésről milyen bizonylatot kellene kiállítani (helyesbítő számla, megállapodás), illetve, hogy nekünk is korrigálni kell-e az áfaalapunkat, ha igen, milyen módon (az eredeti bizonylat fordított áfás volt)? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Önellenőrzés számlabefogadói oldalon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témával kapcsolatosan várom válaszát: Jóváíró számlát kaptunk kézhez 2015. 09. 25-én. A számlakibocsátó teljesítésként és a számla keltezéseként a 2015. júliusi hónapot tüntette fel. A jóváírás a bankunkban szeptember elején megtörtént. Kérdésem, hogy az áfatörvény 153/C (2) bekezdése szerint kell-e önellenőrizni az augusztusi hónapot, vagy a kézhezvételhez igazodva a szeptember havi áfabevallásban szerepeltethetjük-e a fizetendő áfát? Köszönettel várom mielőbbi válaszukat! W. Andrea

Közösségi szolgáltatás igénybevételének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves tájékoztatását. Egy hazai székhelyű kft. olyan céget szeretne megbízni rendszergazda tevékenység ellátására, akinek a székhelye Angliában van. Az angol illetőségű cég nem rendelkezik közösségi adószámmal, mert – nyilatkozata szerint – Angliában alanyi adómentességet választott. Az áfatörvény 37. §-a alapján: 37. § (1) Adóalany részére nyújtott szolgáltatások esetében a teljesítés helye az a hely, ahol a szolgáltatás igénybevevője gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van. Azaz a szolgáltatás teljesítési helye Magyarország, a magyar áfát kell megfizetni a szolgáltatást igénybe vevőnek a fordított adózás szabályai szerint. Ez esetben az áfabevallásban a fizetendő oldal beállításra kerül, és a levonási jog is érvényesül? Vagy esetleg ennek a cégnek kérnie kellene Magyarországon is adószámot, és a magyar szabályok szerint kell számláznia? Vagy úgy helyes, ahogy az angol székhelyű cég javasolja, miszerint a számlájukat tekintsük áfa területi hatályán kívüliként? Válaszát köszönöm.

Utalványértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a Lyonesstől vásárlási utalványokat vásárol (például OMV), majd ezeket az utalványokat továbbértékesíti. A beszerzési számlán az utalványok 0 százalékos áfával szerepelnek, mi is ugyanígy számlázzuk tovább, beszerzési áron, az esetleges jutalékot pedig külön sorban, 27 százalékos adómértékkel számlázzuk ki. Kérdésem az lenne, hogy az áfabevallás melyik sorában kell feltüntetni a 0 százalékos áfás ügyleteket, mert nem találok megfelelő sort erre? Válaszát köszönöm!

Ingatlanfoglaló Kérdés

Ingatlan vásárlásakor foglalót adott a kft. banki utalással. A kiállított bizonylaton a foglaló fordított áfásan szerepel. A végszámla még nem érkezett meg. A foglaló és az előleg fordított áfás vásárlás esetén tudomásom szerint nem szerepel az áfabevalláson, csak amikor a végszámla elkészül, akkor kell bevallani. Kérem válaszukat, mi a helyes megoldás.

Lezárt időszak önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég most van túl áfabevallások utólagos ellenőrzésén, ahol adóhiányt állapítottak meg. Nullás áfabevallások utólagos önellenőrzését nem fogadták el, mert már elkezdődött a hivatali ellenőrzés. Megállapították, hogy a levonható áfa levonásával nem élt a cég, csak a fizetendő adót vették figyelembe a határozatban. A határozat jogerős. Kérdésem a következő lenne: az eredeti időszaki áfabevallásokat lehet-e önellenőrizni az ellenőrzés lezárása után? Vagy későbbi bevallásokban állítható csak be utólag a korábban figyelembe nem vett levonható áfa, ha elévülési időn belül tesszük ezt? Válaszát előre is köszönöm!

Családigazdálkodó-váltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságon belül változik a családi gazdálkodó személye. Az eddigi gazdálkodó benne marad a gazdaságban, de szerepét a gazdaságban jelenleg is tagként résztvevő veszi át. A kérdés az lenne, hogy adózási szempontból hogyan kell ezt kezelni? A családi gazdaság áfakörös. A régi és az új családi gazdálkodó is adószámos magánszemély, mindketten alanyai lesznek az áfának. Lesz olyan számla, ami a régi, és lesz olyan számla, ami az új gazdálkodó nevére fog szólni. Ilyen esetben mindkettő gazdálkodónak külön-külön kell áfabevallást beadnia, és év végén az szja-bevallással kell majd a bevételeket és költségeket összesíteni, és egyenlő arányban felosztani? A nyilvántartásokat külön-külön kell vezetni? A gazdálkodóváltás jövő év februárjában fog majd megtörténni.

USA-ban igénybevett ügyvédi szolgáltatás Kérdés

Egy kft. a saját maga által kifejlesztett szoftverét értékesítette az USA-ban. Ennek lebonyolítására egy USA-beli ügyvédi iroda segítségét vette igénybe. Az iroda által kiállított számlán nem szerepel áfa. Az áfatörvény értelmezése alapján az áfabevallás 27. sorában kell feltüntetnünk az adóalapot és a fizetendő áfát. Kérdésünk, hogy adólevonási joggal is élhetünk-e, ha igen, teljes összegben-e?

Őstermelő és kiserőmű-szolgáltatás áfája II. Kérdés

Tisztelt Bartha László Úr! A kérdés feltétele után ismét elmélyedtünk a kérdésben, és a 15T101 kitöltési útmutatójában ez található: 7-es kód: 3. Az áfatörvény 198. §-a a mezőgazdasági tevékenységet az általános, köznapi értelemben vett fogalomnál sokkal szűkebben értelmezi, ezért csak az minősül mezőgazdasági tevékenységnek, amelynél az áfatörvény mellékletében meghatározott terméket értékesítő, szolgáltatást nyújtó adóalany kompenzációs felár megtéríttetésére tarthat igényt. Ezen kívüli tevékenységére – amely a köznapi értelemben akár mezőgazdasági is lehet – az alanyi adómentesség (is) választható, ebben az esetben a 4. pontot is jelölnie kell. Nem jelölheti a kompenzációs rendszer alkalmazását az az adóalany, aki/amely nem felel meg az áfatörvény 197. §-ában előírt feltételeknek. 8-as kód: 4. Alanyi adómentesség választása az áfatörvény 198. §-a szerinti mezőgazdasági tevékenységen kívüli tevékenységre. Jelölése esetén a 3. pontot is jelölnie kell. Miután ügyfelem – amint azt a kérdés feltevésekor jeleztem – 7-es és 8-as kód szerint alanyi adómentes – még a mezőgazdasági tevékenységen kívüli tevékenységre is –, véleményem szerint csak a tevékenységeiben bekövetkező változást kellett bejelentenie, amit meg is tettünk. A számlát erre tekintettel áfamentesen állíthatta ki a szolgáltató felé. Kérem szíves megerősítését! Köszönettel: Reményiné

Más tagállamban beléptetett áru belföldi kezelése Kérdés

Kedves Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném az állásfoglalásukat kérni. Vállalkozásunk a termeléséhez szükséges alapanyagot vásárolt egy svájci vállalkozástól. A svájci vállalkozás DDP paritással szállította Magyarországra az árut. Az áru vámkezelése a svájci vállalkozás megbízásából Németországban, egy német vámügynökségen keresztül történt 42000 eljáráskóddal. A német ügynökséget közvetlen képviselőként bízta meg a svájci cég. A paritás értelmében minden költség a svájci céget terhelte az áru telephelyünkre való leszállításáig. A vámhatározat másolati példánya a számla mellékleteként rendelkezésünkre áll, amely bizonyítja az áru Európai Unióba való beléptetését és vámkezelését. A vámkezelést végző német vámügynökség rendelkezik közösségi adószámmal és EORI-számmal, a beszállító svájci cég azonban nem rendelkezik közösségi adószámmal, viszont rendelkezik egy német EORI-számmal – erre az EORI-számra történt a vámkezelés. További tájékoztatásként írom, hogy a számlán eladóként a svájci vállalkozás svájci adószámmal szerepel, vevőként pedig vállalkozásunk a közösségi adószámával. Az eljáráskód alapján az áru vámjogilag szabadforgalomba került a vámkezeléssel, adójogilag azonban nem. Az iránymutatásukat abban szeretném kérni, hogy áfa szempontjából miként kezelendő a fenti ügylet, illetve a bevallás mely soraiban kell ezt a beszerzést szerepeltetni? Köszönettel.

Közösségi adószám hiánya Kérdés

Jelenleg alanyi mentes alapítvány EU-s közösségi adószámmal rendelkezik. Oktatási szolgáltatást végzett a Szlovén Pedagógusok Egyesületének, amely szintén nem áfaalany, de nem rendelkezik EU-s közösségi adószámmal. Mi a teendő áfabevallás szempontjából, van fizetési kötelezettség?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfabevallás 31. sor és 109. sor

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Vendéglátóipari és idegenforgalmi ágazati kollektív szerződés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink