6895 találat a(z) Áfa cimkére
Lízing áfa-visszaigénylés és cégautóadó kapcsolata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízing esetén az áfa visszaigényelhető. De mivel személygépkocsiról van szó, nyilvánvalóan van magánhasználat. A cég cégautóadót fizet, tehát útnyilvántartás nem kell. Viszont az nem világos, hogy a cégautóadó fizetése miatt a lízingdíj teljes áfája visszaigényelhető-e, vagy az áfa-visszaigényléshez útnyilvántartást kell vezetni, hogy megosztható legyen az áfa, és ez alapján havonta a céges használat arányában lehet levonni?
Romániából hajó vásárlása
Kérdés
Tisztelt szakértő Lehetőségunk van cég részére Romániából cégtől hajó vásárlására, melyet bérbe szeretnénk adni. A vásárlásnál az áfa elszámolás hogyan történik? Milyen adók terhelik (gépjáműadó?) majd az üzemeltetés során? Válaszát várom Köszönettel Judit.
Használt személygépkocsi értékesítés áfája
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Eva hatálya alá tartozó társas vállalkozás használt személygépkocsit vásárolt 2009. évben. A szállító által kibocsátott számla – a hatályos áfatörvény 216. §-a alapján – általános forgalmi adót nem tartalmazott. A társas vállalkozás időközben kilépett az eva hatálya alól, jelenleg a társasági adó hatálya alá tartozik, és a fenti személygépkocsi értékesítését tervezi. A vállalkozás nem gépjármű-kereskedelemmel foglalkozik. Kérem, hogy szíveskedjenek választ adni arra vonatkozóan, hogy az értékesítést áfával növelten, vagy áfa nélkül kell-e számláznia a vállalkozásnak? Számlázhat-e az áfatörvény 87. § b) bekezdése alapján adómentesen? Válaszukat előre is köszönöm.
Alanyi adómentes katás EU-s beszerzése: mikor kell áfát fizetni?
Cikk
Alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó fuvarozó az EU-ból használt teherautót vásárolna. Ha a vásárlás értéke nem haladja meg a 10 ezer eurót, kell-e áfát fizetnie Magyarországon? – kérdezte olvasónk. Dr. Császár Zoltán jogász, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Személygépkocsi – zárt végű lízing
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alkalmazottak (18 fő) vidékről történő szállítása érdekében vett személygépkocsit a vállalkozó zárt végű pénzügyi lízing keretén belül. A cég építőipari tevékenységet végez. Mindig más helyen dolgoznak, ezért volt szükség a személyautóra. Az autót kizárólag erre a célra használják. Kérdésem, hogy a gépkocsi, illetve az üzemanyag áfája levonható-e? A cégautóadó-fizetési kötelezettséggel a cég tisztában van.
Bérelt jármű elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás az áfa szempontjából személygépkocsinak minősülő kisbuszt bérelne, hogy a dolgozók azzal tudjanak bejárni dolgozni egy másik településről. Levonható-e az áfa a bérleti díj után, illetve elszámolható-e költségként, vagy természetbeni juttatásként kell kezelni? Válaszát köszönöm!
Összesítő nyilatkozat – gyakoriságváltás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt cég szerepel a köztartozásmentes adózói adatbázisban, a kockázatibiztosíték-nyújtási kötelezettség alóli mentesség miatt fontos, hogy benne is maradjon. Most derült ki, hogy a közösségen belüli termékbeszerzés tekintetében már februárban átléptük az 50 ezer eurós értékhatárt, így negyedéves bevallásról havi gyakoriságra kellett volna váltanunk márciustól. Kérdésem az, mire számíthatunk, ha a március 20-ai esedékességű 18A60-as bevallást pótlólagosan adjuk be (január-február hónapot)? A következő KOMA felülvizsgálat májusban lesz, és ha akkor vizsgálják meg, hogy eleget tettünk-e az előző hónap utolsó napjáig a bevallási kötelezettségeknek, akkor ez elvileg rendben van. Kérdés, hogy a késett bevallás mennyire befolyásolja a KOMA-ban való szereplésünket? Válaszukat előre is köszönöm szépen! Üdvözlettel: Kaszab Éva
Fuvarszervező társaság áfabevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk fuvarszervezéssel, logisztikával foglalkozik. A fuvarszervezés kiterjed mind a 3. országokból történő beszállításra (légi, vízi, szárazföldi), mind az EU-ban történő ki- illetve beszállításokra. A 3. országból beszállításra került áruk általában konténerekben történnek. A tevékenységet "alvállalkozók" közreműködésével végezzük, társaságunknak szállítójárműve nincs. Maga a folyamat: - általában 3. országbeli partnerektől kapjuk a bejövő számlát, amelyen általános forgalmi adó nincs feltüntetve; - az EU-s partnereinktől kapott számlák szintén áfamentesek, de nagyon sok számlán szerepel a "Reverse charge" megjegyzés; Mivel az esetek többségében klasszikus importról van szó, amely feltételezi, hogy a vámolás során a fuvardíj is bekerül a vámáru értékébe, megítélésünk szerint ezeket a számlákat az áfabevallásban már nem kell szerepeltetni – legyen az 3. országbeli vagy EU-s szállítótól kapott számla. Mivel nem egyértelmű, melyik költség épül be a vámolás során az áru értékébe (milyen érték után fizetik meg az importáfát, vámot stb.), jól járunk-e el, ha az összes külföldi szolgáltatást szerepeltetjük az áfabevallásban, mind a befizetési, mind a levonási oldalon? A 18. sorban szereplő összegről leadjuk az A60-s bevallást is. Vagy a fentiekre való tekintettel (mely szerint az áfát a vámolás során megfizetik), cégünknek az áfabevallásban csak a "tisztán" közösségen belüli fuvarokat szabad szerepeltetni? Válaszukat köszönjük! IntelliTax kft.
Kell-e német adószámot kérni?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünknek Magyarországon van egy autóalkatrészeket forgalmazó webáruháza. Ügyfelünk Németországban dolgozik. Közösségi tagállamokba értékesít. Az értékesítés az ebay-en keresztül történik. 1) Ha nem EU-tagországba értékesít, akkor hogyan számláz? Áfamentesen? Kell-e importvámot fizetnie? 2) Ha németországi futárszolgálattal akarja a magyar beszállítótól az áruszállítást (kézbesítést) lebonyolítani, mi annak a módja? Kell-e német adószámot kérnie? Kell-e Németországban telephelyet létrehoznia? Áfamentes-e a német csomagfeladás? Továbbra is ugyanattól a magyar cégtől szerezné be az árut, amit kint, Németországban értékesítene, csak a futárszolgálat nem magyar, hanem német lenne. Válaszát előre is köszönjük!
Ebay
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk ebay-en keresztül értékesíti webáruházának termékeit közösségi tagállamokba. Az lenne a kérdésünk, az ebay-t minek kell tekinteni? Közösségi szolgáltatás igénybevételeként? Könyveléstechnikailag ez hogy néz ki? T:52-K:45, áfa szempontjából 467-re és 466-ra is könyvelem? Beteszem a fizetendőbe és a levonható áfába is? És mivel közösségi adószáma van az ügyfélnek és az ebay-nek is, így A60-as is kell? Fizetendő áfa 18. sor, levonható áfa 67. sor a 65-ös bevallásban? Válaszát előre is köszönjük!
5 százalékos áfakulcs az építőiparban
Kérdés
Meg szeretném kérdezni, jól tudom-e azt, hogy amikor az építtető generálkivitelezővel építtet az 5 százalékos áfa miatt, de menet közben meggondolja magát, és úgy dönt, egy szakági munkát másik céggel csináltatna meg, akkor már nem érvényes az 5 százalékos áfa? Mert akkor már több fővállalkozója lesz... Az egyetlen megoldás úgy gondolom, az lenne, ha a generálkvitelező cég alvállalkozója lenne az építtető által keresett szakági kivitelező. Az építtető nem akar elesni az 5 százalékos áfától, így a segítségét kérném, hogy van-e más lehetősége? Illetve, ha most bevon egy szakági kivitelezőt, akkor az addig 5 százalékos áfával számlázó generálkivitelezőnek visszamenőlegesen 27 százalékos áfával kell számláznia, vagy csak az új fővállalkozó bevonása utáni számlázást terheli 27 százalékos áfa?
Evás adóalany – ingatlan-bérbeadás áfája
Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy ha evás adóalany üzletet ad bérbe, akkor azt áfamentesen számlázhatja-e? Mivel az ingatlan-bérbeadás mentes az áfatörvény szerint. Régen kereskedelemmel foglalkozott, és visszaigényelte az áfát az üzletre 15 évvel ezelőtt. Köszönöm válaszukat.
Kata és ingatlanértékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kozmetikus egyéni vállalkozó 2009-ig áfás volt. Egy szalont vásárolt (építtetett), amelynek az áfáját 2010-ben kapta vissza, mivel 2010-ben kapta meg rá a használatba vételi engedélyt. A szalon bruttó értéke 7 025 700 forint volt (20 százalék áfával). A szerződésben szerepel az adószáma, de a szalon értékét saját devizahitelből, magánszemélyként fizette ki évek alatt, és nem számoltuk el a vállalkozásban, csak a szalon évenkénti értékcsökkenését. 2013. évtől belépett a katába, és azóta is áfamentesen adózott. Az idén, a 2018. évre kérte, hogy áfás legyen. Azt már kiolvastam, hogy az értékesítés értéke (bruttó 7 millió forint) bele fog számítani az idei kata bevételébe. De nem tudom, hogy mi a helyzet az áfával. Mennyi áfát kell fizetnie? Hogyan, mikor kell majd bevallania? (Éves áfás jelenleg.) Kell-e az értékesítés után szja-t fizetnie? Szerintem nem, de nem tudom biztosan ebben a helyzetben. (Az ügyvéd azt mondta, hogy kell!?) Kell-e számlát kiállítania, vagy elég a szerződés? Nagyon köszönöm előre is a segítségét!
Jogi szolgáltatás áfája svájci megbízó esetén
Kérdés
Tisztelt Szakérő! Magyarországi székhelyű egyéni ügyvéd jogi szolgáltatást és jogi képviseletet nyújt egy svájci székhelyű (és illetőségű) megbízó felé, a cég kapcsolt vállalkozásainak (melynek egy része magyarországi székhelyű) jogi átvilágítására. Az átvilágítást és jogi szaktanácsadást 0 százalékos áfával kell-e számlázni a svájci illetékességű megbízó felé? Illetve, ha később jogi eljárásra kerül sor, akkor a svájci fél jogi képviseletének ellátása fejében nyújtott szolgáltatás történhet-e 0 százalék áfa felszámításával, vagy 27 százalékos áfát kell felszámítani? Segítségét előre is köszönöm!
5 százalékos áfa – party grill szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy mobil party grill kft., amely rendezvényeken értékesíti finom, helyben készített ételeit, önkiszolgáló jelleggel szolgál ki, de ülőhelyet és evőeszközöket biztosít, gondokodik a szemét elhelyezéséről, az asztalok leszedéséről, terítőt használ, az ételeket helyben fogyasztják, megfelel-e azoknak a feltételeknek, hogy 5 százalékos áfakulcsot alkalmazzon? Válaszukat tisztelettel várom: Birwin