6898 találat a(z) Áfa cimkére
Édes biznisz keserű következményekkel
Cikk
Börtönbüntetésre ítélt a Debreceni Törvényszék pénteken, nem jogerősen három embert, akik az Európai Unió területén beszerzett cukrot általános forgalmi adó (áfa) nélkül hozták forgalomba Magyarországon – közölte a törvényszék szóvivője az MTI-vel.
Tesztmotor beszerzése
Kérdés
Motorkereskedő kft. az importőrtől új motorokat vásárol, a 4 darab motort tesztmotorként kívánja használni. Természetesen ilyenkor a készletekben tartjuk nyilván, az áfát nem vonjuk le. A kft. a motorokat a saját nevére forgalomba helyezi, de mivel a hó utolsó napjaiban szerezte be, még abban a hónapban nem tudja azokat átíratni, csak a következő hónap elején. Ez remélem, nem probléma áfa szempontjából. Ha később értékesíti a cég a motorokat, akkor áfamentesen adja el? Válaszukat köszönöm.
Munkavállaló szállásdíja: levonható-e az áfa vagy sem?
Cikk
A cég értékesítési vezetője ingázik a lakóhelye és a vállalkozás székhelye között. Beosztásából kifolyólag az egész ország területén végez munkát. Amikor heti két egymást követő napon a székhelyen tartózkodik, nem utazik mindkét nap haza, hanem a cég finanszírozza – a társaság nevére szóló számla alapján – a szállásdíját. Levonásba helyezhető-e ezen szállásdíj áfatartalma? Dr Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Bérbe adja a lakását? Itt a NAV útmutatója szja-ról, ehóról, áfáról
Cikk
Útmutatót tett közzé a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) honlapján a magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadásra vonatkozó adózási szabályokról.
Áfa-visszaigénylés Ausztriából
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésemre szeretnék választ kapni: Egyéni vállalkozó vásárol Ausztriában tárgyi eszközöket (számítógép stb), melyek nélkül nem tudja a tevékenységét végezni. A vállalkozónak van közösségi adószáma és áfás adóalany. A közösségi adószámát bediktálta, azt is hogy vállalkozó, a számlán szerepelnek is ezek az adatok, valamint szerepel a számla kiállítójának közösségi adószáma is (ami érvényes), mégis 20 százalékos "áfa" felszámításával fizettették ki a számlát. A vállalkozó hogyan tudja visszaigényelni a felszámított "áfát+, van-e rá valamilyen lehetősége? Válaszát előre is megköszönöm. Bné
Vállalkozás lakásingatlanának felújítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyógyszerészeti kft. lakásingatlanán teljes körű sajátrezsis felújítást végez. A felújítás befejezése után a felújított lakásingatlant áfásan fogja bérbe adni. Az áfaköteles ingatlan-bérbeadási körbe a felújítás megkezdése előtt vagy a felújítás befejezése után lépjen-e be? A havi lakásberuházással kapcsolatos adóalapot és áfát fel kell-e tüntetni külön az áfabevallás 79. sorában? Kecskemétiné H. Katalin
Áfa utazásszervezési tevékenység esetén
Kérdés
Egy társaság utazásszervezéssel foglalkozik, ahol első körben egy mobilapplikáción keresztül közvetít, illetve tájékoztat turistákat az ország nevezetességeiről, majd később szeretne konkrét utazások szervezésével foglalkozni. Szeretném megkérdezni, hogy a cégalapításnál az áfafizetési kötelezettséget 1. az utazásszervezési szolgáltatásra vonatkozó egyedi nyilvántartáson alapuló módszer alapján állapítjuk meg, vagy 2. utazásszervezési tevékenységünkre az adó megállapítása érdekében az önálló pozíciószámként történő nyilvántartáson alapuló módszert alkalmazom? Szeretném megkérdezni, mi a különbség a kettő között? Várom sürgős válaszát, köszönöm a segítségét.
Ingyenes átadás áfája II.
Kérdés
Tisztelt Juhász Tibor! Korábbi válaszára reagálva szeretném pontosítani a kérdésemet, miszerint az ingyenes (kipróbálásra adott) termékek minden tulajdonságukban megegyeznek az eladott árukkal, tehát nem árumintáról van szó. Korábbi kérdés: Szeretném a segítségét kérni az alábbi kérdésben. Cégünk az olasz anyavállalattól kap tisztítószereket, amit mi itthon igyekszünk minél több ügyféllel megismertetni. Ennek okán többször adunk (ingyenesen) termékeket kipróbálásra a leendő partnerek részére. A kérdésem az lenne, hogy van-e az ügyletnek áfavonzata, illetve kinek és milyen adóalappal kell számolni ennek az értékét? Számlaadási kötelezettséggel jár-e, illetve annak kiállítása milyen formában történik (nullás)? Köszönöm megtisztelő válaszukat.
Építési telek értékesítésének számlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfaalany (2-es adókódú) civil szervezet tárgyieszköz-nyilvántartásában szereplő építési teleknek minősülő ingatlant értékesít. A szerződéskötéskor a vevő foglalót fizet (a szerződés bekerül a földhivatalba 6 hónapos függőben tartással), a foglaló jóváírásának napjával megegyező teljesítési időponttal, az eladó a befolyt foglalóról 27 százalékos áfával áfás számlát állít ki. A következő, a szerződésben vételárrészletnek nevezett fizetendő összeg egy hónap múlva esedékes. Erről az összegről milyen áfatartalmú, milyen teljesítési időpontú számlát kell kiállítani? Az utolsó vételárrészlet egy hónap múlva esedékes, és ügyvédi letétbe kerül (az ügyvéd benyújtja a földhivatalba a bejegyzési engedélyt), amely letét eladónak történő kifizetése a telek tehermentesítése és az adásvétel ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése után történik. Birtokba adás az utolsó vételárrészlet eladó számláján történt jóváírását követő három napon belül történik. Hogyan kell számlázni a gazdasági eseményeket? Milyen teljesítési időpontokkal kell a számlákat kiállítani a vételárrészlet-fizetésekről? Az áfa felszámítását részfizetésenként kell feltüntetni, vagy a két vételárhátralék áfáját egy összegben (ha igen, melyik számla kiállításakor)? Köszönettel!
Áfakörös egyéni vállalkozó.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó tevékenységét 2018. május 1-jén kezdte meg áfakörösként. A tevékenység megkezdése előtt (2018. március és április hónapban) vásárolt gépeket. Kérdésem az lenne, hogy ezen számlákon szereplő áfaösszegeket levonásba helyezheti-e a május havi áfabevallásában? Köszönettel: Bognárné
Közvetített szállodai szolgáltatás áfája
Kérdés
Utazási iroda belföldi szállodától foglal az utas számára csak hotelszobát vagy szállodai csomagot. Ezt a szolgáltatást változatlan formában továbbértékesíti a vendég részére. (Nem utazásszervezésről, csak szolgáltatás változatlan formában történő közvetítéséről van szó.) A szálloda kiállítja a számlát az általa alkalmazandó áfakulccsal, ami 18 százalékos, és ha az előre, fix áron publikált csomagárban félpanzió is van, akkor az étkezést 5 százalékos áfával. A számla az utazási iroda részére szól. Az iroda továbbszámláz (saját néven) a vendégnek úgy, hogy a szolgáltatásokat tételenként ugyanazon összeggel és áfatartalommal tünteti fel, mint ami a hoteltől kapott számlán szerepel. A számlán feltünteti, hogy közvetített szolgáltatást tartalmaz. Ha az elért árrés nem a hotel felé visszaszámlázandó jutalékból ered (ami egyszerűbb helyzet), hanem a "nettó" módon leszámlázott beszerzési ár és eladási ár közötti árrésből, akkor a vendég felé kiállított számlán az utazási iroda az árrését foglalási díjként külön soron vezeti ki 27 százalékos áfatartalommal. Helyes-e ez a módszer, tehát alkalmazhatom-e a hotel közvetített szolgáltatásainak számlázását tételenként a hotel áfamértékével, ha ezeket a tételeket kizárólag ugyanazzal az összeggel és áfamértékkel tüntetjük fel, mint ami a hotel számláján szerepel?
Építőközösség adózása
Kérdés
Magánszemély és kft. alkotna építőközösséget háromlakásos, engedélyköteles társasház építésére. Kérdés: az építés, valamint az értékesítés során milyen áfaszabályok érvényesülnek?
Időszakos elszámolású ügylet
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Ügyfelem elszámolási időszakonként állít ki számlát. Példa: elszámolási időszak 2018. 04. 01.-2018.04.15., számla kelte 2018.04.17., teljesítés időpontja és a fizetési határidő (30 napos fizetési határidőben állapodtak meg) 2018. 05. 17. Írásbeli kérésére a megrendelő a fizetési határidő lejárta előtt teljesítheti a kifizetést, melynek alapján, ha a számla keltétől számítva 10 napon belül történik meg a pénzügyi teljesítés (jelen esetben 2018. 04. 27-én utalták), akkor a bruttó számlaérték 3 százalékának megfelelő engedményre (skontó) jogosult. Jól gondolom-e, hogy az áfateljesítés (fizetés) időpontját a számla határidő előtti kifizetése nem befolyásolja, azaz 2018. 05. 17-e? Köszönettel!
Nyílt végű pénzügyi lízing maradványérték áfa-elszámolása
Kérdés
Egy vállalkozás 24 hónapos futamidővel nyílt végű pénzügyi lízingszerződést kötött egy személygépjárműre. A nettó vételár + járulékos költségeket aktiválta és a futamidővel arányos használati időt meghatározva értékcsökkentette. Maradvényértéknek a szerződésben meghatározott nettó maradványértéket rögzítette. Előzetes tervei szerint a futamidő végén nem vásárolta volna meg, de időközben úgy alakult, hogy mégis élni kíván vételi opciós jogával. Kérdésem az lenne, hogy a maradványértékre jutó áfa összegét rá kell-e utólag aktiválni a gépjármű bekerülési értékére vagy egyéb ráfordítás lesz? Köszönettel:
Mezőgazdasági őstermelő
Kérdés
Mezőgazdasági őstermelő, csak kompenzációs felárra jogosult, év közben válaszhatja-e a kompenzációs felár helyett az általános szabályok szerinti adózást?