6895 találat a(z) Áfa cimkére

Személygépkocsi-eladás Kérdés

Egy áfakörös bt. 2016-ban zárt pénzügyi lízing keretében vásárolt egy személygépkocsit. A számlát a lízingcég adómentesen állította ki. 2018-ban ezt az autót el akarják adni. Kérdés, hogy eladás is történhet adómentesen? Köszönettel

Ajándékutalvány kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Masszázstevékenységet folytató egyéni vállalkozónál ajándékutalványt lehet vásárolni. Elfogadható megoldás-e az, ha az ajándékutalvány megvásárlásakor a készpénzes számlatömbjében állít ki számlát, ajándékutalvány-vásárlás szövegrésszel és a számla aljára ráírja, hogy áfa hatályán kívüli értékesítés? Amikor beváltásra kerül az utalvány, akkor ugyanúgy a készpénzes számlatömbben állít ki számlát, masszázsról? Hogyan kell bizonylatolni azt az esetet, amikor az egyéni vállalkozó ajándékutalványt ajánl fel nyereményként egy rendezvényen? Köszönöm válaszukat!

Tervpályázaton győztes mű áfakérdése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tervpályázaton induló pályaművek közül a nyertes pályaművet a pályázat kiírója megveszi. A pályaműért kapott összeg magában foglalja a szerzői jog megszerzésének vagyoni értékét is. Kell-e az így kapott összegről az áfatörvény szerinti számlát kiállítani, ha igen, akkor terheli-e áfa? Amennyiben kell számlázni, hogyan kell feltüntetni a pályamű felhasználói jogainak átruházását? Köszönöm a választ.

Ajándék vagy térítés nélküli átadás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég tulajdonosa írt egy könyvet és a kiadótól a saját könyvét 500 példányban meg is vásárolta. A tevékenységi körének megfelelően egy részét értékesítette, egy részét pedig (70 darabot) elosztogatott. A kérdésem az lenne, hogy az elosztogatott könyv ajándéknak vagy térítés nélküli átadásnak minősül? Illetve az elosztogatott könyv után milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség keletkezett? Ezen felül további kérdés, hogy a "köteles példányokat", a könyvtárnak átadott 6 darab könyvet hogyan kell közölni áfa- és adófizetési szempontból? Várom mielőbbi válaszukat. Köszönettel és tisztelettel: Urbán János

Számla kiállítása peren kívüli megállapodás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. 2013. 05. hónapban elvégzett munkáját most számlázzák. A megrendelő a munka elvégzését nem vitatta, de szerinte garanciális és nem pótmunka volt, ezért az akkor kiállított számlát nem fogadta be, hanem visszaküldte. A bíróság most lehetőséget adna peren kívüli megállapodásra. A kérdésem a számlázással kapcsolatos. 1. Lehet hogy az áfa elévül? 2. Ha áfásan kell számlázni, mi lesz a teljesítés időpontja? 3. Kell-e a 2013. 05. havi áfabevallást önellenőrizni és pótlékot felszámítani? Köszönettel: Kovácsné Zsuzsa

Telefonszolgáltatás előlege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság mobiltelefon-szolgáltatásra előleget fizetett január hónapban. A szolgáltató ehhez az előleghez kapcsolódóan csak februárban állítja ki a számlát. A társaság havi áfabevalló és a mobiltelefon-szolgáltatás vélelmezett használata után (20%) fizeti a közterheket, melyet a számla fizetési határidejének hónapjában állít be kötelezettségként. Kérdésem a következő lenne: – a január havi áfabevallásban milyen arányban helyezheti levonásba az adót? – melyik hónapban keletkezik a vélelmezett magánhasználat után szja- és ehofizetési kötelezettsége? Köszönettel.

Áfás számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésem lenne: adószámos magánszemély áfával növelt összegben állítja ki a számláját. 1.) Ebben az esetben a kifizetőnek a bruttó összeg után kell a közterheket megállapítani? 2.) Az egyik számlán kisplasztika szerzői jogdíját számlázza, a másik számlán a kivitelezési díját. Ezek a tételek hogyan adóznak? Válaszát előre is köszönöm!

Cégautóadó, áfa Kérdés

Egy kft. jelenleg nyílt végű lízingszerződés keretében használ egy személyautót. Eddig a lízingdíj után visszaigényelte az áfát és fizette a cégautóadót is. Most úgy döntött, hogy kifizeti a hátralévő lízingdíjat, és meg szeretné vásárolni a személygépkocsit, amit utána egy magánszemélynek akar bérbe adni, úgy hogy a magánszemély legyen a forgalmiban az üzembentartó. Ezt megteheti-e, illetve mi lesz ebben az esetben az eddig levont áfával, kell-e arányosítani vagy befizetni, és kell-e cégautóadót fizetnie, ha más az üzembentartó? A válaszukat előre is köszönöm.

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1995. 09. hóban lett aktiválva egy halastó ingatlan 4 millió 520 ezer forint beszerzési értéken. Leírási kulcs: 2 százalék. 2010. 06. hóban lett aktiválva a bekerített halastó részeként a kialakított bekötőút 37 667 830 forint beszerzési értéken, pályázati forrásból, a támogatási intenzitás 50 százalék volt. Leírási kulcs: 2% 2011. 04. hóban lett aktiválva a halastó felújítása 36 960 453 forint értékben, ami szintén pályázati forrás segítségével került megvalósításra. A támogatás 70 százalékos intenzitású volt. Leírási kulcs: 2%. 2017 szeptemberében a halastó értékesítve lett (102 917 400 forint értékben) oly módon, hogy a vevő részletekben fizeti meg az eladók részére 2017.12.15., 2018.02., 2018.05., 2018.08., 2018.10. és 2018.12. hóban a vételárat. Az eladó társtulajdonos és 33/51-ed tulajdoni hányada van a felújított halastóban. A birtokba adás 2017. 09. hóban megtörtént, tehát már az új tulajdonos a hasznosító, a halastó használója. A halastó felújítása és a bekötőút építése esetében is áfalevonás történt. Az áfatörvény 134-135. §-a alapján az arányosítást hogyan kell alkalmazni? A kapott támogatás egy összegben került elszámolásra az egyösszegű értékcsökkenéssel párhuzamosan. A maradék összeg pedig az eredeti összegre vetített 2 százalékos kulccsal íródik le. Így az eszköz rövidebb idő alatt kerül leírásra. Befolyásolja-e az arányosítást a kapott támogatás miatti rövidebb leírási idő, itt is a 240 hó-val kell számolni? Válaszukat előre is köszönöm.

Ki fizeti a turisztikai hozzájárulást? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy kell-e turisztikai hozzájárulást fizetni annak az egyéni vállalkozónak, aki kávézót üzemeltet, de nem tudja alkalmazni az 5 százalékos áfakulcsot, mert nincs melegkonyhás vendéglátása? A fizetési kötelezettség vonatkozik-e a katás egyéni vállalkozóra? Köszönöm a válaszát.

Katás vállalkozó uniós beszerzése: így kezelendő az áfa Cikk

Hogyan kell kezelni az ügyletet az áfabevallásban, ha magyar katás áfaalany szlovák kereskedőtől árut vásárol? – kérdezte olvasónk. Dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. munkatársa válaszolt.

Turizmusfejlesztési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk 5 százalékos adómérték alá tartozó étkezőhelyi vendéglátást is nyújt. Nem alkalmazzuk a kedvezményes kulcsot, miután elég körülményes a megkülönböztetés a helyben elfogyasztott és az elvitt ételek között. Változatlanul 27 százalékos mértékkel számlázunk. Kell-e turizmusfejlesztés hozzájárulást fizetnünk? Köszönettel!

Új információs füzetek a NAV honlapján Cikk

Új információs füzeteket jelentetett meg a 2018-ban alkalmazandó szabályokról több témakörben a NAV.

Ingatlanértékesítés adókötelessé tétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az adóalany a lakóingatlannak minősülő, illetve nem lakóingatlannak minősülő beépített, illetve egyes beépítetlen ingatlanai értékesítésére – külön-külön és együtt is – választhatja az adókötelessé tételt, amelyet öt évig nem módosíthat. Kérdésem az, hogy lehetősége van-e az adóalanynak az első választást követően 9 év után kizárólag csak a lakóingatlannak tekinthető ingatlanra vonatkozóan megszüntetni az adókötelessé tételt akkor, ha együttes volt az eredeti választás (mind lakóingatlanra, mind lakóingatlannak nem minősülő ingatlanra vonatkozott)? Amennyiben igen, úgy a "maradó" lakóingatlanra vonatkozó adókötelessé tétel mikor változtatható meg újra? 2. Abban az esetben, ha az adóalany megváltoztatja, megszünteti az ingatlanok értékesítésére vonatkozó adókötelessé tételt, úgy ezen megszüntetés után mikor tudja újra adókötelessé tenni az ingatlanok értékesítését? Ehhez mindenképpen meg kell várnia az év végét? Köszönöm a válaszukat.

ingatlanértékesítés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság átalakulással jött létre az új áfatörvény hatálya alatt. Az átalakulás során a kivált kft.-be került ingatlanok értéke 20.millió forint volt a végleges vagyonmérleg szerint. A kft. az ingatlanok értékesítésére vonatkozóan bejelentkezett az áfa hatálya alá, ami óta már eltelt kilenc év. 1. Kérdésem az, hogy ha év végén a lakóingatlannak minősülő ingatlan vonatkozásában a kft. megszüntetné az értékesítés adókötelessé tételét, és a következő évben az ingatlanok közül értékesítené bekerülési értéken 5 millió forint értékű lakóingatlannak minősülő ingatlanrész, úgy az értékesítéssel egyidejűleg keletkezik-e a kft.-nek áfafizetési kötelezettsége, és az milyen összegű lenne? A kiválás óta ekkor már 9 év eltelt. 2. Amennyiben 2018. év végén a kft. a lakó- és lakóingatlannak nem minősülő ingatlanokra vonatkozóan megszüntetné az értékesítés adókötelessé tételét, úgy keletkezne-e ezzel kapcsolatban áfafizetési kötelezettsége kizárólag azon ok miatt, hogy az ingatlanok kiválással egyidejűleg kerültek a kft. tulajdonába, és az átalakuláskor nem keletkezett áfafizetési kötelezettsége a kft.-nek, és az átalakulás óta még csak 9 év telt el? A kft.kizárólag áfás tevékenységet végez az átalakulás óta. Köszönöm válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés értékvesztése

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink