6895 találat a(z) Áfa cimkére
Webáruház termékének külföldi értékesítése és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi webáruház külföldre (unión belül) terméket értékesít, elsősorban magánszemélyek részére. Milyen áfatartalommal kell kiállítani a számlát (Magyarországon érvényben lévő kulccsal vagy a célország kulcsával)? Hol és milyen módon kell az adót megfizetni? Milyen nyelvű számla szükséges (magyar, célország hivatalos nyelve szerinti vagy kétnyelvű)? Be kell-e jelentkezni a célország valamely hivatalánál? Mi a helyzet, ha egy ausztriai webáruház értékesít Magyarországra? Van-e valamilyen eltérés? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlan-bérbeadás – áfa
Kérdés
Ingatlan-bérbeadás tevékenységet folytató, adószámos magánszemély – aki nem egyéni vállalkozó – bejelentkezett áfakörbe. Használt ingatlant kíván vásárolni bérbeadási céllal, egy olyan társaságtól, amely az áfatörvény 86. § (1) bekezdés j) és k) pontjai alá tartozó régi ingatlanok és építési teleknek nem minősülő beépítetlen ingatlanok értékesítésére adókötelezettséget választott. Kérdés: az adószámos, áfakörbe tartozó magánszemély jogosult-e a bérbeadási céllal megvásárolandó ingatlant a fordított áfa szabályai alkalmazásával megvásárolni, és az előzetesen felszámított áfát levonásba helyezni? Figyelemmel az áfatörvény 142. paragrafusában foglaltakra is, mely szerint az adó megfizetésére nem az értékesítő, hanem a termék, vagyis az ingatlan beszerzője kötelezett (fordított adózás). Az áfa örvény 142. § (3) bekezdésében foglalt alábbi feltételeknek együttesen kell fennállniuk: – az ügylet teljesítésében érintett felek mindegyike belföldön nyilvántartásba vett adóalany legyen, és – egyikének se legyen olyan, az áfatörvényben szabályozott jogállása, amelynek alapján tőle adó fizetése ne lenne követelhető. Tehát, amennyiben az adóalany a régi ingatlan, illetve az építési teleknek nem minősülő beépítetlen ingatlan értékesítése esetében adókötelezettséget választott, és a 142. § (3) bekezdésében foglalt feltételek is teljesülnek, úgy az ingatlanértékesítésről a fordított adózás szabályai szerint kell kiállítania a számlát az áfatörvény 142. § (1) bekezdésének e) pontja szerint.
Munkavégzés nagykövetségen
Kérdés
Vállalkozásunk alvállalkozóként végez építőipari tevékenységet a közeljövőben egy EUs országbeli magyar nagykövetségen. Ez a HÉA irányelvek alapján külföldön végzett szolgáltatásnak minősül – a következményeivel együtt. A helyzet megítélését a munkavégzés helyének státusza bonyolítja számunkra. Kérdéseink: – Mi lesz a teljesítés helyszíne (külföld, vagy a nagykövetség státusza miatt belföld)? – Amennyiben külföld a teljesítési hely, akkor a nagykövetségre vonatkozik-e adómentesség? – A fenti válaszokból következően a helyi vagy a magyar áfaszabályok szerinti áfafizetési kötelezettség terheli vállalkozásunkat? – A Magyarországon bejelentett munkavállalókra – akik a munkát végzik –, milyen további bejelentési és adófizetési kötelezettség vonatkozik? Válaszukat előre is köszönöm.
Rezsi továbbszámlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság fő tevékenysége saját tulajdonú bérbeadás, melyre adókötelességet választott. Ennek megfelelően a bérleti díjakat áfásan számlázza tovább. A rezsiszámlák továbbszámlázásánál milyen adókulcsot kell alkalmaznia, amennyiben azok között áfamentes tételek is szerepelnek? (Például villamosenergia-számla egyes tételei.) Válaszukat előre is köszönjük.
Így határozza meg a teljesítés időpontját, számoljon velünk!
Cikk
Az Adózóna kalkulátora segítséget nyújt a folyamatos teljesítésű, időszaki elszámolású ügyletek számlázásához, a teljesítés időpontjának meghatározásában. Az elszámolási időszak kezdő és utolsó napjának, a számla keltének és a fizetési határidőnek a megadása után a kalkulátor automatikusan kiszámolja mi lesz a teljesítés napja, így könnyedén ellenőrizhetők a bejövő számlák, illetve számlakiállítás előtt a tervezett számlakép.
Török áfa visszaigényelhető-e?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni a következő kérdésben: belföldi társaság Törökországban telepít olyan típusú látványelemeket, mint például a benzinkutak épülettől különálló pylonjai, amelyen az aktuális üzemanyag árakat tüntetik fel. Ehhez a szolgáltatáshoz helyi vállalkozót vesz igénybe. Török partner által kiállított számlák fordított adózással (igénybe vevő székhelye szerinti országot illeti az adó) kell, hogy kiállításra kerüljenek, vagy pedig egyenes adózással (Törökországot illeti az áfa)? A pylonok bármikor leszerelhetők, így kérdésünk elsősorban arra vonatkozik, hogy a török partner szolgáltatása ingatlanhoz kötődő, vagy pedig nem (főszabály szerinti)? Amennyiben egyenes áfás – török adószám hiányában – a magyar cég vissza tudja-e igényelni a török áfát? Ha igen, milyen módon és milyen nyomtatványon? A fenti szolgáltatáson túl a társaság például autószalon épületére logót és feliratot helyez el (szintén leszerelhető). A kérdésünk ugyanaz, hogy az ezzel kapcsolatos szolgáltatás ingatlanhoz kötődő-e vagy sem? Válaszát előre is köszönöm
Tagországok közötti szerződés áfavonzata, szolgáltatás esetében
Kérdés
1. Román áfaalany vállalkozó alvállalkozói szerződést köt a magyar vállalkozóval, kiszámlázza a magyarnak, aki szintén áfaalany. Ezt a munkát tovább számlázza a magyar a belgának, akivel szerződéses jogviszonyban áll. Hogyan számláz a román a magyarnak, hogyan számláz a magyar a belgának? Ki fizeti meg az áfát? 2. Magyar vállalkozó köt alvállalkozási szerződést a magyar vállalkozóval, aki a munkát tovább számlázza a belgának. A magyar alvállalkozó alanyi mentes az áfa szempontjából, de akinek számláz, az magyar áfaalany. Az áfás magyar tovább számláz a belgának. Az alanyi mentes nyílván nem tesz áfát a számlára, de a másik magyarnál, aki a belgának számláz, mi lesz az áfával? Mindkét esetben szolgáltatásról beszélünk és a szolgáltatás helye Belgium.
Autóroncs-értékesítés, áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás zárt végű lízing keretében személygépkocsit vásárolt. Az áfát természetesen nem vonta le. A jármű egy balesetet követően totálkárosra tört a biztosító szerint. A roncs értékesítés az áfatörvény 87. § b) pontja alapján adómentes lesz? Az értékesítéskor úgy kell eljárni, mintha egy normál személygépkocsi kerülne értékesítésre (nem számít hulladéknak gondolom, valószínűleg még helyreállítják...)? A "könyvekben" szükség van-e valamilyen átsorolásra vagy normál tárgyi eszköz értékesítés lesz, mellyel szemben a bruttó érték, értékcsökkenés kivezetésre kerül? El kell-e számolni terven felüli értékcsökkenést? Köszönöm
Áfa önrevizió
Kérdés
Kell-e önrevíziózni a 2018, 01. 22. dátummal küldött fél évnyi számlahalmazt, amely az előző évi DÉMÁSZ áramszámlák és a Nemzeti Közművek szolgáltatóváltása miatt alakult ki. Van köztük befizetendő és visszaigényelhető áfa is. A 2018. évi januári áfa-bevallásban összesítve be lehet vallani? Ugyanis a számlák kiállításának dátuma 2018. 01. 22.
Katás egyéni vállalkozó áfabevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha éves áfabevalló katás egyéni vállalkozó év közben többször szünetelteti a tevékenységét, a záró áfabevallását minden szüneteltetés megkezdése előtti nappal le kell adnia? Az áfabevallásban szereplő időszak év elejétől a szünetelés megkezdéséig tart, vagy mindig az aktuális működési időszak, vagy csak a következő évben számol el az áfával is, mint a katás bevételeivel? Köszönöm válaszát!
Szálláshely-szolgáltatás II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban feltett kérdésemet pontosítanám azzal, hogy a szóban forgó szálláshely-szolgáltatás nem üzleti céllal nyújtott szálláshely-szolgáltatás. Ebben az esetben is ugyanazok az áfaszabályok a közösségi szolgáltatásnyújtás esetén. Tehát alanyi adómentes adóalany nyújt szolgáltatatást, a szállás belföldön van, és szlovák cég veszi igénybe. Köszönettel.
Szolgáltatás EU-ból nem adóalanytól
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szlovák cég szakértői tevékenységet fog nyújtani cégünk számára. Azonban most derült ki, hogy a cég nem áfaalany Szlovákiában. Kell ezt szerepeltetnünk az összesítő jelentésben? Kell erre áfát felszámolni (és ugyanakkor levonásba is helyezhetjük), ahogy a többi EU-s szolgáltatás esetében? Válaszát előre is köszönöm!
Regisztrációs adó továbbterhelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Pénzügyi lízingszerződés keretében személygépkocsit értékesít lízingbe adó cég lízingbe vevőnek. A bejövő szállítói számlán regisztrációs adó is szerepel, melyet a lízingbe adó cég kiszámláz áfa hatályon kívüli tételként a lízingbe vevőnek, aki a forgalmi engedélybe üzembentartóként kerül feltüntetésre. Kérem, mutassa be, pénzügyi vállalkozásnál hogyan kell könyvelni az átfutó regisztrációs adót. Ha eredményszámlát érint, egyéb bevétel/ráfordításon kell megjeleníteni, vagy közvetített szolgáltatásként is megjelenhet? Köszönettel: Mónika
Külföldi illetőségű társaság reklámadó-fizetési kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Reklámszolgáltatást nyújt külföldi illetőségű társaság magyar adóalanynak. Külföldi adóalany kell, hogy regisztráljon a NAV-nál. Regisztrációval adószámot kap. De ugye a reklámszolgáltatást ő, mint EU-s adóalany fogja számlázni? Jól értem? Ebben a viszonyban EU-s partnerként kezeli majd a magyar adóalany. EU-s adószámmal köteles számlázni majd a külföldi partnere? Számlájára fel fogja tüntetni, hogy a reklámadó megfizetve. Így a magyar adóalanynak már nem kell reklámadóval foglalkoznia, és elismert költsége lesz a társaságiadó-törvény szerint is ez a reklámköltség? Köszönettel.
Pénzforgami áfa részletfizetés esetén
Kérdés
Egy pénzforgalmi áfa alá tartozó bt. számítógépet vásárol a T-Home cégtől, ahol előfizető. A kiállított számla a számítógép teljes összegéről szól. Az eszköz kifizetése részletfizetésben történik meg. A szerződésben az van benne, hogy ha az előfizetői jogviszony a vevő olaláról felmerülő okból a 24 hónapos részletfizetési időtartam lejárta előtt megszűnik, akkor a ki nem egyenlített részletek egy összegben válnak esedékessé. Ebből az következik, hogy a vevőre szállt át a tuljadonjog, mert mindenképpen meg kell fizetnie a teljes összeget. Kérdezném, hogy a fenti leírás megfelel-e az áfatörvény 10. § a) bekezdésének, vagyis, hogy mivel a tulajdonjog átszállt a vevőre, így a kiállított számla teljes összegére eső áfa a számla teljesítésének dátumakor levonható egy összegben? Az áfatörvény 10. § a) pont: a termék birtokbaadása olyan ügylet alapján, amely termék részletrevételéről szól, azzal a kikötéssel, hogy a jogosult a tulajdonjogot legkésőbb az ellenérték maradéktalan megtérítésével megszerzi. ..... és ebben az esetben erre az ügyletre nem a pénzforgalmi áfa szabályai érvényesek, hanem az általános áfatörvény szabályai. Tehát, egy összegben le lehet vonni, az áfát, vagy csak havonta annak a részletnek az áfáját, amit a cég kifizetett?