6902 találat a(z) Áfa cimkére
Áfa- és vámkötelesség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vám-, illetve áfakötelességre vonatkozóan szeretnék feltenni két kérdést. Belföldön alanyi adómentes szolgáltató (webáruház) fizikai terméket értékesít külföldre, közösségi és harmadik országba egyaránt. A megrendelő nem adóalany, hanem magánszemély. 1.) A szolgáltató ebben az esetben is alanyi adómentesként járhat el, 0 százalékos áfamértékkel számlázva, hasonlóan a belföldi értékesítés esetéhez? (Kizárólag magánszemély megrendelők részére.) 2.) Amennyiben adómentesen járhat el, közösségi országok vámhatóságai (a vevő szempontjából nézve) felszámíthatnak-e áfát, illetve vámot a behozott termékre, harmadik országba történő export esetéhez hasonlóan? (A termék nem jövedéki termék.) Köszönettel.
Mintagyártás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Cégünk külföldi EU-s anyavállalatának megrendelése alapján saját maga által vásárolt alapanyagból mintákat készít, amiken ezek után anyavállalati kérésre méréseket végeznek (ezek eredménye elküldésre kerül), vagy tesztgyártás alkalmával felhasználnak, vagy a minta végül fizikálisan is elküldésre kerül az anyavállalat részére. A felhasznált anyagokat és felmerülő gyártási költségeket (dolgozók munkaideje, gépek használatának díja stb.) ezután mi a leányvállalat továbbszámlázzuk az anyának. Az anyavállalat határozza meg számunkra, hogy milyen termékeket fogunk a jövőben gyártani, az ő kezében van a döntés, hogy adott terméket fogjuk-e, illetve tudjuk-e gyártani stb. Kérdésem az lenne, hogy ezen minták továbbszámlázása magyar 27 százalékos áfával kell, hogy megtörténjen, mivel a legyártott mintadarab nem hagyja el az országot, vagy kvázi EU-s szolgáltatásként értelmezzük, mivel a mintagyártás mögött a lényeg, hogy a jövőben eladjunk egy terméket a vevőnek, és ezzel kapcsolatban végzünk teszteket? Ha kiküldjük a mintadarabot, az EU-s termékértékesítés? Köszönöm válaszukat előre is. Üdv: Zsuzsa
Gépkocsibehozatal
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2013. évben személygépkocsit vásároltunk külföldről. Az áfát befizettük, és bevallottuk a 2013. január havi bevallásba. Most szeretnénk belföldön értékesíteni. Kérdésem az lenne, hogy a kiszámlázás áfamentesen történhet?
Közösségi szolgáltatás igénybevétele
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: a 2017.12. havi bevallásból kimaradt a bevallás benyújtásáig személyes rendelkezésre álló közösségi szolgáltatás igénybevételéről szóló számla. Ebben az esetben a 2017.12. havi áfabevallást önellenőrizni kell, és be kell állítani a közösségi szolgáltatás fizetendő és levonható áfáját egyidejűleg? Köszönettel a választ.
Egyszerűsített számla
Kérdés
Alanyi mentes adózó egyszerűsített számlát adott januárban vásárlójának piaci árusítás során. (Azóta több számlát is kiállított áprilisig.) A számlán feltüntetett áfatartalmat, mert elfeledkezett arról, hogy alanyi mentességet választott 2018-ra. Más számlatömbje nincs. Hogyan kell javítani a számlát a vásárló vállalkozás felé? A tétel bruttó 10 000 forint.
Ügyeskedő nepperekre csapott le a NAV
Cikk
Importautók áfájával csaltak annak a bűnszövetségnek a tagjai, akiket a napokban buktattak le a NAV pénzügyi nyomozói. Kilenc gyanúsítottat hallgattak ki az ügyben. Az azonnali intézkedéseknek köszönhetően közel százötven millió forint megtérült.
Áfabevallás összesítő jelentés
Kérdés
Tisztelt Szakértő, társaságunk egyik szállítója havonta több olyan számlát állít ki, melynek az áfája meghaladja az 1 millió forintot. Amikor időnk engedi, az ABEV portálon ellenőrizzük, hogy a bevallásokba ugyanazon számlák szerepelnek-e. Március hónapban a szállító kiállított egy számlát, amit azonnal stornózott is, hibás megjegyzés miatt. Se az eredeti, se a stornó számla nem került el hozzánk, azt a szállító lefűzte magánál. Az összesítő jelentésbe partnerünk szerepeltette az eredeti számlát és a stornót is. Mi viszont, mivel ezek a számlák nem jutottak el hozzánk, sehol sem tüntettük fel. Úgy rémlik, hogy egy oktatáson azt hallottam, hogy csak azon számlákat kell feltűntetni az összesítő nyilatkozatba amelyeket a partner meg is kapott, sajnos sehol nem találok erre megerősítést se cáfolást. Helyesen járt el a szállítónk, hogy a saját bevallásában szerepeltette a számlákat? Nem lesz ebből később nekünk problémánk, hogy a mi bevallásunkban ezek a számlák nem szerepelnek?
Jégkása áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét abban, hogy hogyan adózik az egyéni vállalkozó által a fagyizó bódéjában elkészített jégkása? A jégkását egy gépben különböző ízű szirupok kiválasztása után helyben elkészítve adják át a vendég részére, ez helyben készített ital? Köszönöm a segítséget.
Tölcsérbe vagy kehelybe? Amikor visszanyal a fagyi áfája
Cikk
A tavasz (vagy inkább a hirtelen jött nyár) beköszöntével egyre többször merül fel a kérdés a vendéglátósoktól: milyen áfakulccsal értékesíthető a fagylalt?
Tárgyi eszköz – áfalevonás
Kérdés
Kedves Szakértő! Segítséget szeretnék kérni tárgyieszköz-beszerzés áfájával kapcsolatban. Adott egy újonnan alakult kft., amely több nagy értékű gépet vásárol, rögtön az indulásnál. A kft. áfásként alakul. A gépek alkalmasak olyan embereken végzett beavatkozásokra is, amelyek kozmetikai jellegűek, tehát áfásak, és olyanokra is, amelyek orvosi jellegűek, tehát adómentesek. De mivel a cég csak most fogja kezdeni a tevékenységét, csak a jó Isten tudja megmondani, milyen arány várható. Az is lehet, hogy csak áfás bevételek lesznek. A kérdésem az lenne, dönthet-e úgy a vállalkozás, hogy a beszerzés teljes áfatartalmát visszaigényli? Továbbá a figyelési időn belül az áfatörvény 135-136. §-a szerint el kell végezni az előzetesen felszámított áfa arányosítását is. Ez tiszta. De azt írja, hogy abban az évben kell először arányosítani, amikor az eszköz teljes évben a tulajdonában volt. Tehát ez esetünkben 2019. évi az utolsó áfa bevallása. 2018-ban nem kell arányosítani semmit, akkor sem, ha esetleg jelentős lenne mégis az adómentes tevékenység aránya? Válaszát előre is köszönöm!
Használt autó – áfa
Kérdés
1. Különbözet szerinti adózásra bejelentkezett magyar használtautó-kereskedő használt tehergépkocsit vásárol Magyarországon egy, az általános szabályok szerint adózó adóalanytól, továbbértékesítési céllal. Az eladó nem tartozik az áfatörvény 216. paragrafusában felsoroltak közé, a számla tartalmaz felszámított áfát. A használtautó-kereskedő levonhatja-e a beszerzési számlában szereplő áfát? A tehergépkocsi továbbértékesítésekor az áfát az általános szabályok vagy a "különbözet szerinti áfa" alapján kell megállapítani? 2. A fenti használtautó-kereskedő az EU-ból használt személykocsit vásárol magyarországi továbbértékesítési céllal, olyan autókereskedőtől, aki az általános szabályok szerint adózik, nem tartozik az áfatörvény 216. paragrafusában felsoroltak közé. A számlán az általános forgalmi adó „0”, a külföldi kereskedő a saját országa joga szerint nem különbözet szerint adózik. A közösségi beszerzés után az adót Magyarországon kell felszámítani, bevallani. Ez a felszámított adó levonható-e? A személygépkocsi magyarországi továbbértékesítésekor az áfát az általános szabályok vagy a "különbözet szerinti áfa" alapján kell megállapítani? 3. A fenti használtautó-kereskedő magánszemélytől személyautót vásárol, továbbértékesítési céllal. A személyautón az eredeti rendeltetésének megfelelő használhatóság érdekében javításokat végez, melyekhez alkatrészeket is beszerez. Levonható-e a javítási és alkatrészköltségek áfája?
Közös őstermelői tevékenység – szja és áfa
Kérdés
Közös őstermelői igazolványt szeretne ügyfelem kiváltani. Jelenleg egyikőjük áfaalany, a másik személy alanyi mentes. Kell-e, hogy azonos áfaalanyiságuk legyen? Ki fogja a bevételt számlázni, és áfásan vagy nem áfásan? A közös erdőikből származó várható faértékesítés bevétele, ha 12 millió forint, akkor a jövedelmüket (bevétel mínusz költségek) az szja szerint megosztják fele-fele arányban, de az áfabevallást is fele-fele arányban kell elkészíteniük, és az áfát megfizetniük? A bevételt ki számlázza ilyen esetben, ha áfaalany a közös őstermelő? Családi gazdálkodóként az áfastátusz esetleg jobban kezelhető?
Áfaönellenőrzés – fizetendő áfa csökkenése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Fizetendő áfa utólagos csökkenésével kapcsolatban lenne kérdésem (a számlakiállító szemszögéből). Abban az esetben, ha az utólagos áfa a megállapított egységár miatt csökken (tévesen számlázták magasabb egységáron), mely az eljárás helyes az alábbi példák szerint: 1. példa Eredeti számla: egységár: 100 Ft (Számla teljesítése: 03.06.) - Számlahelyesbítés: egységár 90 Ft, tehát -10 Ft-os számla kerül kiállításra (Számla teljesítése: 03.06; számla kelte: 04.04; fizetési határidő: 04.20) Ebben az esetben március hónapban, mint számlakiállító mindkét számlát szerepeltetni kell az áfabevallásban, vagyis a 90 Ft-os egységár után kell megfizetni az áfát? Vagy március hónapban 100 Ft egységár utáni, április hónapban -10 Ft-os egységár-különbözetet? Számít, hogy 04.20. előtt, azaz a márciusi áfabevallási határidő előtt kiszámlázásra került a tényleges egységáron a termék? 2. példa Eredeti számla: egységár: 100 Ft Számla teljesítése: 03.06 - Számlahelyesbítés: egységár 90 Ft (10 Ft a differencia) Számla teljesítése: 03.06; számla kelte: 04.25; fizetési határidő: 05.10. A kérdés azonos az első pontban feltettel, a különbség, hogy 04.20. után, azaz a márciusi áfa bevallást követően került "javításra" a különbözet. Ilyen esetben mi a helyes bevallási időszak? Köszönöm szíves válaszukat.
Vízum, voucher, meghívólevél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vízumértékesítés mellett előfordul, hogy meghívólevél beszerzését is intézzük, illetve vannak olyan országok, ahol a turistavízum mellé 2 euró értékű vouchert is meg kell vennie az utasnak. Ez a szállodába való belépéshez kell, a szállás foglalásánál kell leadni. Azután érdeklődnék, hogy a voucher és a meghívólevél áfamegítélése megegyezik a vízumértékesítéssel? Ezt a két szolgáltatást is elszámolási kötelezettséggel átvett pénzeszközként szükséges kezelni? Ezekről áfa nélküli számlát kapunk a külföldi partnertől. Akkor ez nekünk egy adóalapot képező bevétel? Ebben az esetben milyen áfamegítélés alá esik? Áfabevallást, illetve áfaösszesítőt be kell nyújtani? Segítségét előre is köszönöm: Páll M.
Térítésmentes átadás kapcsolt felek között
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha kapcsolt vállalkozások (kft.-k) ingatlant adnak át egymás között, abban az esetben milyen adó merül fel (áfa, társasági adó)? Van-e ennek illetékvonzata is?