hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Dilemmák az online számlázás és az egyidejű pénztárgéphasználat miatt

  • adozona.hu
3

A számítógépes számlázóprogram, illetve az online pénztárgép rendszeréből elküldött ugyanazon számlaadatokról honnan fogja tudni a NAV rendszere, hogy az nem két külön eseményről, hanem ugyanarról szól? Az összegen kívül ugyanis nincs más egyező azonosítójuk a bemenő adatoknak. Akár lehet két azonos összegű, de különböző ügylet is. Ha minden, tehát az összes számla, nem csak a 100 ezer forint feletti áfatartalmúak adatait online beküldi az informatikai rendszer, akkor mi szükség van a PTGSZLAH beküldésére? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László jogász, adószakértő válaszolt.

Számítógépes számlázóprogrammal kiállított készpénzes számla összegét be kell ütni a pénztárgépbe is. Július 1-je után nemcsak a pénztárgép jelenti az összes készpénzes vásárlás értékét a NAV felé, hanem a 100 ezer forint áfatartalom feletti számlák esetében az online számlázó program is. Nem jár ez kétszeres adóvonzattal? Esetleg ezeket a tételeket nem kell a pénztárgépbe beütni? Lehetséges, hogy ha minden tételről az online számlázóprogram segítségével állít ki számlát a vállalkozás, és engedélyezi, hogy az összes számlát beküldje a NAV-nak, akkor nem kötelező a pénztárgéphasználat? – kérdezte első körben olvasónk.

Az első kérdésre a válasz az, hogy nem, hiába jelentenek duplán az informatikai rendszerek, egy ügylet vonatkozásában csak egyszer kell az áfát megfizetni (ezt a NAV több alkalommal megerősítette) – szögezte le szakértőnk. A második kérdésre válaszolva: a pénztárgéphasználat nem kötelező akkor, ha minden ügyletről számlát bocsát ki az adózó (ez a korábban hatályos szabályokból is levezethető), ekkor azonban – az online adatszolgáltatáson túl – külön kell nyilatkozni a kibocsátott számlákról, a PTGSZLAH nyomtatványon.

Olvasónk a válasz után kifejtette, hogy kételyei és további kérdései vannak a témával kapcsolatban. A számítógépes számlázóprogram, illetve az online pénztárgép rendszeréből elküldött ugyanazon számlaadatokról honnan fogja tudni a NAV rendszere, hogy az nem két külön eseményről, hanem ugyanarról szól? Az összegen kívül ugyanis nincs más egyező azonosítójuk a bemenő adatoknak. Akár lehet két azonos összegű, de különböző ügylet is. Ha minden, tehát az összes számla, nem csak a 100 ezer forint feletti áfatartalmúak adatait online beküldi az informatikai rendszer, akkor mi szükség van a PTGSZLAH beküldésére?

Szakértőnk szerint a kérdések abszolút jogosak, az adóhatóság ugyanis nem fogja tudni, hogy ugyanarról az ügyletről van szó, azt csak esetleges ellenőrzéskor lehet megállapítani. Gyanítható, hogy ebben a szektorban (épp a duplikáció miatt) gyakoribbak lesznek az ellenőrzések – véli Kelemen László. A második kérdésre, mely szerint miért szükséges a PTGSZLAH, ha minden számláról adatot szolgáltat az adóalany, egyelőre nem ismert a válasz, ugyanezt a kérdést szakértők is felvetették az adóhatóságnak, indoklást egyelőre nem kaptak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Ati99

Kedves Meister,

szakmai oldalon ne "blokkoljunk" már...

Meister

Nem is értem, hogy honnan jön ez a dolog, hogy számlát állít valaki ki, azt beüti a pénztárgépbe.
Nem kell beütni!
Sem a papír alapú számlát, sem az online számlát, sem a számítógépes szoftverrel kiállított számlát.
A NAV a dupla-könyvelés eltűrte, mert sok vendéglátóhelyen egyszerűbb csak a napi zárásokat leadni a könyvelőnek, mint azt is, és a számlatömbot is. De elvileg, ha kinyomtatod a blokkot, és utána kér számlát a vevő, akkor a pénztárgéppel sztornózni kellene, és csak a számlát adni a vendégnek/vevőnek.

Ruszin Zsolt

Az első kérdés problematikája már ismert, amit az okoz, hogy az adüzük a 24/1995-ös PM rendelet több, mint 10 éve hatályon kívül helyezett szakasza szerint járnak el:

7.§ (2) A pénztárgépben a számlával (egyszerűsített számlával) bizonylatolt készpénz (beleértve a készpénzhelyettesítő eszközzel teljesített) bevételt is rögzíteni kell. Ebben az esetben a számlának a vevő részére történő kibocsátása előtt, a pénztárgép nyugtáját a kibocsátónak a számla (egyszerűsített számla) tőpéldányához kell csatolnia (…).

Hiába, az emberi agy nehezen cseréli le a szokásjogot.

A NAV még 2014-ben úgy gondolta, hogy ebből nem lesz baj: http://nav.gov.hu/nav/online_penztargepek/uzemeltetok_cikkek/tajekoztato_a_szamlaval_bizonylatolt_ugylet_adatainak_penztargepben_valo_rogziteserrol.html

Aztán 2018 elején rájöttek, hogy ebből bizony gond lesz. A közlemény azonban még mindig elérhető. Egyes NAV előadásokon viszont már hallható, hogy ezzel az adózók jogszabályt sértenek, és azt nem szabadna csinálni:
https://youtu.be/gHxRMOqaw-0

A második kérdésből nem derül ki, hogy az online pénztárgép használata helyett, vagy azért ad számlát az értékesítő, mert a számlakibocsátás kötelező (pl. a vevő kéri). A kötelező számlakibocsátás esetén a PTGSZLAH-ban való feltüntetés szükségtelen.

A PTGSZLAH adataiból - mivel az erre alkalmatlan - az adóhatóság egyébként nem fog bevallástervezetet készíteni, így az adatütközést nem fog eredményezni.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jövedéki termék értékesítése fesztiválon

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

2017 előtt kötött céges biztosítások adója

Surányi Imréné

okleveles közgazda

SZÉP-kártya 2024.01.01-től

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink