6501 találat a(z) ÁFA cimkére
Klímaberendezés áfája Kérdés
Tisztelt Adózóna, Termelő cég vagyunk. Van termelőcsarnokunk és külön irodaházunk. A kérdésünk, hogy a termelő cég adminisztrációs munkáját végző irodaházba felszerelt klíma berendezés áfája visszaigényelhető-e?
Áfa pénzforgalmi elszámolás megszűnése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság jelenleg áfa pénzforgalmi elszámolás hatálya alá tartozik. Jövőre ezt meg kívánja szüntetni, vissza kíván térni a normál elszámolás alá. Mi a helyes elszámolás a fizetetlen, még el nem számolt áfa tekintetében a jövő évben? A pénzügyi teljesítéskor kerül az áfabevallásban elszámolásra, vagy soron kívül a decemberi bevallásban kell szerepeltetni a fizetetlen áfa összegét? Köszönöm válaszát!
Láncügylet áfamegítélése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó vállalkozás egy pótkocsit szeretne vásárolni EXW paritással. A pótkocsit egy szlovén vállalkozástól vesszük, viszont az eszközt Franciaországban szerelik össze, és ott is vehetjük át. A pótkocsira, miután kész lesz, egy hűtőszerkezetet fog felszerelni egy másik cég Horvátországban. Ez azt követően fog megtörténni, miután átvettük az eszközt Franciaországban, utána elvisszük Horvátországba és azt követően kerül majd forgalomba helyezésre Magyarországon. Viszont minderről a tranzakcióról egy számlát fogunk kapni a szlovén cégtől. Áfa szempontjából nekünk ez egy normál közösségi beszerzésnek minősül majd? Köszönöm.
Lakóházra 2019-ben fizetett előleg 2020-as teljesítésbe történő beszámítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás társasházat épít, a lakások értékesítésénél áfa nélküli árban állapodnak meg, és olyan fizetési ütemezésben, mely szerint a teljes vételár 95%-a 2019 december 31-ig a kiállított 5% áfát tartalmazó előlegszámlák alapján megfizetésre kerül. A lakások tervezett átadása 2020. június 30. (2018.11.01-ig a kivitelező nem rendelkezett építési engedéllyel). A lakások értékesítéséről kiállított számlában a megállapodott áfa nélküli ellenérték csökken a kiállított előlegszámlák áfa nélküli ellenértékével és a (megállapodás szerinti vételárból 5%) fennmaradó rész fog csak 27%-kal adózni? Helyes-e az áfatörvény szempontjából ez a megoldás? Nagyon szépen köszönöm!
Export láncügylet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Iránymutatásukat kérjük az alábbi export láncügylet áfavonzata ügyében. „A” termékértékesítést végző magyar cég „B”, harmadik országbeli, EU-s adószámmal nem rendelkező svájci céggel áll szerződéses viszonyban, mely szerződés alapján „A” cég végzi a termék fuvarozását „C” francia vállalkozás telephelyére. Kérdés, hogy „A” magyar cég áfamentes vagy áfás számlát állít-e ki „B” svájci cég részére, amely nem rendelkezik EU-s adószámmal? Előre is köszönve a választ!
Közvetített szolgáltatás áfamegítélése fordított adózásnál Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunk kifejezetten gyártással foglalkozó cég, részünkről nyílászárók értékesítése és ahhoz kapcsolódó beszerelés kerül leszámlázásra, vagyis az alvállalkozói szerződés szerint terméket értékesítünk és a beszerelés csupán járulékos eleme az ügyletnek. Amennyiben a beruházás belföldön történik – amihez a terméket legyártjuk és beszereljük – és építésengedély-köteles, akkor a gyártott termék és a beszerelése fordított adózás alá esik. Az e-napló vezetéséhez külön szerződés alapján szolgáltatást veszünk igénybe, melyet egyenes áfás számla kiállításával teljesít felénk a vállalkozó. Áfa szempontjából hogyan minősítem ezt a szolgáltatást a fenti esetben? Fordított áfásan kell továbbszámláznom, vagy belföldre nyújtott továbbszámlázott szolgáltatásként egyenes áfás számlával? Köszönettel: P. Krisztina
Áfa nyílt végű lízingelt gépkocsinál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízingelt autó használata során a magánhasználat arányában levontuk a felszámított áfát a havi lízingdíjak esetében. A futamidő lejárta előtt a vállalkozás úgy döntött, hogy nem kívánja tovább ezt az autót használni. A lízingbeadó maradványértéken leszámlázza az autót. A lízingbevevő cég pedig értékesíti azt. Kérdésem arra irányul, hogy az értékesítés ezen esetben áfaköteles vagy áfamentes értékesítés lesz-e? Köszönettel: Tóth Zsuzsa
Elővásárlási jog áfabeli megítélése Kérdés
Építési telekre szeretnénk szerződésen alapuló elővásárlási jogot alapítani. A kölcsönösen meghatározott vételár áfaköteles-e vagy sem? Válaszukat előre is köszönöm.
Alanyi mentes áfaarányosítás Kérdés
Magánszemély 01. 01-jétől kap saját tulajdonú ingatlan bérbeadásáért bevételt. Év közben egyéni vállalkozó lett, ahol induláskor szintén az alanyi mentességet választotta. Az a kérdés, hogy hogy az áfa alanyi mentesség éves értékhatáraként 2018-ban az éves 8 milliós értékhatár vagy az egyéni vállalkozás inditásának a napjától arányosított értékhatárral kell-e számolni?
Alanyi adómentessség megszűnés és az új felső értékhatár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy az alanyi adómentesség 2018 évben megszűnt a vállalkozónál, mivel túllépte értékesítésben a 8 milliós felső határt, viszont a 12 milliót nem érte el. Ebben az esetben választhatja 2019-re az alanyi adómentességet, vagy ekkor is érvényes a két éves szigor?
Selejtezés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A selejtezéssel kapcsolatban az alábbi állásfoglalást szeretném kérni. – A raktárkészlet milyen mértékű százalékos része számolható el selejtként egy tárgyévben? – A selejtezés mely jogcímeken elfogadott? – A selejtezett eszközök értékének áfatartalmával pontosan mi a teendő? Válaszukat előre is köszönöm.
Áfafizetés, ha külföldi az építőipari alvállalkozó Cikk
Fordított áfás magyar építőipari egy általa elvállalt nagyobb építkezés egy részét egy szlovák cégnek továbbadta, amely a munka elvégzése után kiszámlázta a szerződésben megállapodott összeget. A számla áfa nélküli. Hogyan kell ebben az esetben könyvelni és bevallani a szlovák cég által kiállított számlát? – kérdezte az ügylet áfájára utalva olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
Áfa-visszaigénylés fővállalkozói (generálkivitelezési) szerződés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a generálkivitelezési szerződés keretében létesülő önálló családi ház áfa-visszaigényléséhez kapcsolódik (egyszerűsített engedélyezési eljárás alá eső kivitelezés esetén). Adott egy fővállalkozói kivitelezési szerződés családi ház építésére mely során a fővállalkozó 5 százalékos áfával állítja ki a számláit a megrendelő felé (aki magánszemély). A beépített anyagokat minimális részben a Megrendelő, legnagyobb arányban a fővállalkozó szerzi be, természetesen 27 százalékos áfás számlákkal a fővállalkozó cégére kiállítva. A vállalkozó által beépített anyagok és berendezések ellenértékét a megrendelő 27 + 5 százalékos áfatartalommal fizeti meg, de természetesen ez a szerződésben ilyen formán nincs írásban explicit rögzítve. Kérdésem az lenne, hogy milyen szabályok vagy megkötések figyelembe vételével, és milyen mértékben tudja a fővállalkozó az ezen számlákra vonatkozó áfatartalmat visszaigényelni? Feltételezve például hogy összességében bruttó 20 millió forint összértékű anyag és berendezés került beépítésre, visszaigényelhető-e annak teljes áfatartalma, vagy van-e bármilyen korlátozás erre vonatkozóan? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: S.
Saját rezsis beruházás és a fordított áfa. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari kft üzemcsarnokot épít saját kivitelezésben. Az üzemcsarnok-építéshez megvan az engedély. A csarnoképítés 2018-ban elkezdődik és 2019-ben fejeződik be. Kérdés: a sajátrezsis kivitelezésű csarnokhoz a beszerzett anyag- és szolgáltatásszámlák fordított áfásak. A saját kivitelezésben készült csarnokról az úgynevezett számlahelyettesítő okmányon az áfa fordított áfa, figyelembe véve az áfatörvény 142. paragrafusát, vagy 27 százalékos az áfa? A 2018. évre kiállított rész számlahelyettesítő okmányon is kell áfa, vagy csak a végső, az aktiváláshoz kiállított belső bizonylaton kell áfa? Köszönettel: Négyökrűné
Előzetesen felszámított levonható áfa érvényesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) Előzetesen felszámított levonható áfa érvényesítésének időkorlátját szeretném megtudni, illetve azt, hogy szükséges-e önellenőrzést készíteni, ha az időkorláton belül (tudomásom szerint a tárgyév és az azt megelőző egy naptári év?) keletkezett előzetesen felszámított levonható áfát szeretnénk érvényesíteni? 2.) Szeretném továbbá megtudni, mi az elévülési ideje az időkorláton túl önellenőrzéssel érvényesíteni kívánt előzetesen felszámított, levonható áfának, jelen időszakhoz képest mely időszak, amelyben önellenőrzéssel visszaigényelhető áfát tudok érvényesíteni? Köszönöm előre a válaszát.