hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A gépbeszerzési nehézségek miatt nőtt a gépi bérmunka iránti igény az agráriumban

  • adozona.hu

A gazdálkodók 81 százaléka számolt be arról, hogy a tartósan alacsony terményárak miatt kieső bevételek miatt az elmúlt egy év során volt olyan tervezett gépvásárlása, amit végül el kellett halasztania – derül ki az Agroinform.hu legutóbbi felméréséből. Ebben a helyzetben tovább nőtt a gépi bérmunka jelentősége, amely tevékenység jellemzőit a mezőgazdasági portál alábbi elemzése mutatja be.

Az Agroinform.hu felmérésében részt vevő több száz hazai gazdálkodó 33 százaléka nyilatkozott úgy, hogy mind szolgáltatói, mint igénybe vevői oldalon érintett a gépi bérmunka tekintetében. A bérszolgáltatók kis része (6%) számára jelenti ez a tevékenysége a fő profilját, a túlnyomó többség csak a kapacitásainak jobb kihasználása érdekében, kiegészítő foglalkozásként kínál bérmunkát. Ennek megfelelően 65 százalékuk megbízásonként legfeljebb 100 hektáron szolgáltat, 500 hektár feletti területet pedig mindössze 6 százalékuk vállal el.

A bérszolgáltatást igénybe vevők 80 százaléka a művelethez szükséges géppark hiánya miatt dönt a bérmunka szolgáltatás igénybevétele mellett, 6 százalék a munkaerőhiány miatt, a fennmaradó 14 százalék pedig a munkaerő különféle okokból bekövetkező időszakos vagy állandó hiánya miatt él ezzel a lehetőséggel. A többség – 73 százalék – rendszeresen, legalább évente egyszer vesz igénybe külső gépi segítséget. A kezelő nélküli gépbérlet nem jellemző, a válaszadók mindössze 11 százaléka választotta ezt a megoldást.

A bérmunka-szolgáltatásokra leggyakrabban a különféle talajmunkák, vetés, betakarítás, permetezés, illetve tápanyag-kijuttatás esetében kerül sor. Valamilyen precíziós bérmunka-szolgáltatást (például direktvetőgép használata, differenciált kijuttatás, hozamméréses betakarítás, stb.) a megkérdezettek 31 százaléka igényelt már külső szolgáltatótól. A bérmunka ügyfélköre szinte mindig ismerősi körből kerül ki, ennek megfelelően a bérszolgáltatók 80 százaléka 25 kilométeren belüli távolságról érkezik az adott művelési területre.

„A bérmunka kiterjedt igénybevétele az agráriumban korántsem csupán kényszerhelyzetek megoldását célozza, hanem fontos eleme a rugalmas, hatékony termelés kialakításának – mutatott rá Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője. – A bérmunkát vállalók számos feladatot jobb minőségben, megfelelő eszközpark és tapasztalat birtokában képesek elvégezni, miközben a gazdálkodó a fő tevékenységére koncentrálhat. A gépi szolgáltatások díja ugyan jelentősen megemelkedett a magas üzemanyag- és inputárak miatt, ám a legtöbb területen széles a kínálat, ami felső korlátot szab a szolgáltatási áraknak. Ez pedig akár a bérmunka további elterjedését is elősegítheti a hazai gazdaságok körében.” – olvasható az Agroinform.hu sajtóközleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink