hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tőkepuffer tartására kötelezett egy bankot az MNB

  • adozona.hu

Az MNB – figyelembe véve az időközben megvalósult portfoliótisztításokat – a rendszeres felülvizsgálat keretében 2018 júniusában áttekintette a tartósan magas problémás projekthitel kitettséggel rendelkező két hitelintézetre tavaly előírt tőkepufferrátákat. A 2018. első negyedéves problémás állomány alapján idén július 1-jétől az MNB a CIB Bank Zrt. részére csökkentett, 1 százalékos tőkepuffert írt elő, míg a Raiffeisen Bank Zrt. a problémás állományok megfelelő mértékű tisztítását követően már nem kötelezett a tőkepuffer tartására – írja honlapján az MNB.

A 2008-as válságot megelőző időszakban a kereskedelmi ingatlanfinanszírozási piacon kialakult túlzott hitelezés következtében felépült problémás projekthitel kitettségek tartósan magas állománya, aránya, valamint koncentrációja kiemelt pénzügyi stabilitási kockázatot jelentett.

A kockázatok kezelése érdekében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2014 őszén a rendszerkockázati tőkepuffer (Systemic Risk Buffer – SyRB) követelmény előírásáról, illetve 2015 novemberében az alkalmazás pontos részleteiről döntött.

A problémás kitettségek mértékét figyelembe véve a jegybank első alkalommal 2017. július 1-jétől írt elő rendszerkockázati tőkepuffert a CIB Bank Zrt. és a Raiffeisen Bank Zrt. esetében. Az MNB a tőkepuffer előírásának alapját képező általános határozatban foglaltaknak megfelelően 2018 júniusában felülvizsgálta a 2017-ben megállapított ráták mértékét.

A rendszerkockázati tőkepuffer meghatározásának bejelentését követően a bankok érdemben tisztították mérlegeiket, és ez a tendencia a tőkekövetelmények 2017. július 1-jei előírását követően is folytatódott.

A 2017. március 31-i 241 milliárd forintos problémás állomány a jelen rátafelülvizsgálat alapját képező 2018. első negyedév végéig további 114 milliárd forinttal 127 milliárd forintra mérséklődött. Ez azt jelzi, hogy az eszköz fenntartotta az ösztönzést a további portfóliótisztításra és ezzel a célzott rendszerkockázat az elmúlt egy évben érdemben mérséklődött.

A CIB Bank Zrt. esetében a referenciaidőszakban végrehajtott jelentős portfóliótisztítás ellenére az alkalmazkodás mértéke alapján továbbra is indokolt a tőkepuffer előírása. Így az MNB a bankot 2018. július 1-jétől – a korábban megállapított 2 százalékos szintnél alacsonyabb – 1 százalékos, a belföldi kockázattal súlyozott kitettségérték arányában megképzendő rendszerkockázati tőkepuffer képzésére és tartására kötelezi.

A Raiffeisen Bank Zrt. tőkepuffer-követelménye az elmúlt év állománytisztításának köszönhetően a korábban megállapított 1,5 százalékról 0 százalékra csökkent.

A rendszerkockázati tőkepuffereket az MNB évente vizsgálja felül. A szükséges mérlegtisztítás megvalósulásáig a megképzett tőkepufferek biztosítják a problémás kitettségekkel összefüggő fennmaradó rendszerkockázat elleni megfelelő sokkellenálló képességet – olvasható az mnb.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink