hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nőtt a lakossági és a vállalati hitelfelvétel

  • adozona.hu

2018 harmadik negyedévében a teljes vállalati és a kkv-szegmens hitelállománya is 14 százalékkal emelkedett. A vállalati hitelkibocsátásban továbbra is alacsony a hosszú lejáratú, fix kamatozású hitelek aránya, ezért az MNB 2019 elejétől elindítja a Növekedési Hitelprogram új konstrukcióját, az NHP fixet. A bankok tovább enyhítettek az ár jellegű hitelfeltételeken, amit a hitelkereslet élénkülése kísér. A háztartási hitelállomány éves növekedése 5 százalékot ért el, valamint tovább bővült a lakáscélú hitelek és a személyi kölcsönök új kihelyezése. A fix kamatozású lakáshitelek negyedéves aránya 87 százalékra emelkedett, a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel termékek térnyerése mellett. A fix kamatozású lakáshitelek kamatfelára a forrásköltségek emelkedése mellett jelentősen csökkent, közölte az MNB.

2018 harmadik negyedévében 324 milliárd forinttal bővült a nem pénzügyi vállalatok hitelállománya a folyósítások és a törlesztések hatására. Így éves összevetésben közel 900 milliárd forinttal emelkedett a vállalati hitelállomány, ami 14 százalékos éves bővülésnek felel meg. A kkv-szektor hitelei előzetes adatok alapján szintén 14 százalékkal nőttek éves összevetésben. A hosszú lejáratú, és azon belül is a fix kamatozású hitelek aránya a Növekedési Hitelprogram kivezetése óta nem emelkedett érdemben, ezért a jegybank 2019 elején elindítja az NHP fix konstrukciót.

A Hitelezési felmérésben adott banki válaszok alapján a harmadik negyedévben a hitelfeltételek tovább enyhültek mind a mikro- és kisvállalkozások, mind a közép- és nagyvállalatok esetében, ugyanakkor utóbbi kategóriában a bankok szűkebb köre jelzett lazítást. Ehhez döntően a piaci verseny fokozódása járult hozzá, és az alkalmazott kamatfelárakban öltött testet. A következő fél évben a korábbiaknál szélesebb körű enyhítés valósulhat meg a megkérdezett intézmények szerint, ami az NHP fix elindulásával párhuzamosan elsősorban a kisebb vállalkozások ár jellegű hitelfeltételeiben érvényesülhet. A vállalati hitelkereslet az elmúlt két évhez hasonlóan tovább erősödött, elsősorban a hosszú lejáratú hitelek iránt.

A hitelintézetek háztartási hitelállománya 5,1 százalékkal bővült a tranzakciók eredőjeként az elmúlt egy évben. A tranzakciók értéke a harmadik negyedévben 145 milliárd forintot tett ki, amely a lakás- és a fogyasztási hitelek állományában is tükröződik. Az új hitelkibocsátás értéke éves átlagban 27 százalékkal nőtt, ezen belül a két meghatározó hiteltermék, a lakáshitelek és a személyi kölcsönök új szerződéskötései rendre 39 és 49 százalékkal emelkedtek.

Míg a változó kamatozású lakáshitelek átlagos kamatfelára emelkedett a vizsgált időszakban, a kamatfixált lakáshitelek felára – a forrásköltségek emelkedése mellett – csökkent mind az 1–5 év közötti, mind az 5 éven túli kamatperiódusú termékek esetében. Az így kialakult 2,5–2,6 százalékpontos átlagos felár elmarad a változó kamatozású hitelekétől. A felvett lakáshitelek körében az egy éven túl fixált kamatozású hitelek aránya 87 százalékra nőtt, miközben a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel termékek részaránya (a legalább 3 éves kamatfixálású kibocsátáson belül) 60 százalék közelébe emelkedett. A kamatkockázat további mérséklését segíti elő a 2018. október 1-jétől hatályos módosítás az adósságfék-szabályozásban, amely kamatperiódus szerint differenciált jövedelemarányos törlesztőrészlet korlátot ír elő az új hitelfelvevők számára. A Hitelezési felmérésben részt vevő bankok válaszai szerint a hitelfeltételek a negyedév során nem változtak sem a lakáscélú, sem a fogyasztási hitelszegmensben, és a következő fél évben sem várható érdemi enyhítés. Eközben a lakosság részéről megfigyelt hitelkereslet tovább emelkedett, és a bankok ennek folytatódására számítanak a következő fél évben is.

Az MNB a Hitelezési folyamatok című kiadványt legközelebb 2019 márciusában teszi közzé. A kiadvány célja, hogy részletes képet mutasson a hitelezés legfrissebb trendjeinek alakulásáról, valamint segítséget nyújtson e folyamatok megfelelő értelmezéséhez. Ennek érdekében részletesen bemutatja a hitelaggregátumok, a bankok által észlelt hitelkereslet, valamint a hitelezési feltételek alakulását a hitelezési felmérés eredményeit, illetve a bankrendszeri mérleg- és kamatstatisztikákat felhasználva. A hitelezési felmérés részletes eredményei és ábrakészlete az MNB honlapján elérhető az alábbi linken:

Hitelezési felmérés

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink