adozona.hu
Ahol most 30-35 év után nyugdíjba lehet menni, de reformot terveznek
//adozona.hu/altalanos/Most_3035_ev_utan_nyugdijba_lehet_menni_de__2YA34J
Ahol most 30-35 év után nyugdíjba lehet menni, de reformot terveznek
Tízezrek tüntettek Brazília számos városában a Michel Temer elnök által benyújtott, a nyugdíjrendszer megreformálására vonatkozó törvénytervezet ellen.
A helyi idő szerint szerdán tartott tiltakozó felvonulásokat különböző szakszervezetek és társadalmi mozgalmak szervezték mintegy ötven városban. A felvonulások mellett a tüntetők számos szektor – főleg a közlekedési és az oktatási – munkavégzésének részleges beszüntetését szorgalmazták a nagyobb brazil városokban. Rio de Janeiróban a főiskolákon és az egyetemeken szünetelt az oktatás, valamint nem nyitottak ki egyes bankok sem.
A brazil fővárosban, Brazíliavárosban a Fedél és Föld Nélkül nevű mozgalom mintegy 10 000 tagja vonult fel a kormányhivataloknak, valamint a kongresszus és a bíróság székhelyének otthont adó körúton, miközben tüntetők százainak részben sikerült elfoglalnia a pénzügyminisztériumot. Az épület belsejében a tiltakozók összeverekedtek a biztonsági szolgálat embereivel, és betörték néhány ablak üvegét is.
Az ország legnagyobb városában, Sao Paulóban az Avenida Paulista sugárúton felvonuló tömeg megbénította a belváros forgalmát. A tüntetők között feltűnt Luiz Inácio Lula da Silva volt elnök is, aki beszédében kijelentette, hogy a reform „emberek millióinak nyugdíjazását akadályozza meg”.
A törvénytervezet értelmében 65 évre emelnék a nyugdíjkorhatár minimumát a férfiaknak és nőknek egyaránt. A jelenlegi jogszabályok szerint a dolgozó nők harminc, a dolgozó férfiak harmincöt évnyi munkaviszony után mehetnek nyugdíjba, korhatár nélkül, ami lehetővé teszi számukra, hogy alig ötvenévesen igénybe vehessék a szociális védőrendszert.
A tüntetések közepette a brazil elnök üzletemberek egy csoportja előtt mondott beszédében kelt reformja védelmére. Azzal érvelt, hogy a reform azért szükséges, hogy „megmentse a nyugdíjrendszert az összeomlástól”, és a jelenlegi, valamint a leendő nyugdíjasok érdekeit védi.
A szerdai eseményekre a politikai pártok közül elsőként az elnöki kabinetben egyfős képviselettel rendelkező Brazil Szocialista Párt (PSB) reagált. Közleményében jelezte, hogy elutasítja a reformot jelenlegi formájában, mert az súlyosan korlátozza az ország legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő lakosainak szociális jogait, különösen a súlyos gazdasági válság idején.
Hozzászólások (0)