hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megszüntetnék a görögök elleni túlzott deficiteljárást

  • BruxInfo

Nyolc év után a Görögországgal szemben folytatott túlzott deficiteljárás megszüntetését javasolja az Európai Bizottság a tagoszágoknak – jelentette be Pierre Moscovici pénzügyi EU-biztos szerdán Brüsszelben, hangsúlyozva, hogy a döntéssel egyúttal „új lap nyílhat nemcsak Athén, de az eurózóna számára is”.

Pierre Moscovici a brüsszeli testület szerdai ülése után nyilatkozott, amelyen a biztosok kollégiuma az említett döntésre jutott. A francia biztos utalt arra, hogy 2009-ben a görög államháztartás hiánya még 15,1 százalék volt, míg tavaly 0,7 százalékos többletet tudtak felmutatni, és közben is mindvégig, szinte töretlenül csökkenő tendenciát mutatott a költségvetési deficit mértéke.

Moscovici szerint ez a tendencia a jövőben is fenntartható marad – ez az egyik feltétele a túlzott hiányeljárásból való „kiengedésnek” –, és a görög hiány idén és jövőre is a várakozások szerint 3 százalék alatt marad majd, miközben a görög GDP 2017-ben 2,1 százalékkal, 2018-ban 2,5 százalékkal növekedhet.

„Görögország elkezdi betakarítani a termését sok év megszorítási politikájának” – vélte a francia biztos (korábban maga is hazája pénzügyminisztere volt), és utalt arra, hogy a napokban lezárult a görög adósságkezelési program második felülvizsgálata, amelynek pozitív következtetései nyomán éppen a szerdán a görög költségvetéshez megérkezett a hitelezők támogatási programjának újabb 7,7 milliárd eurós csomagja.

„Görögország ezzel új lapot nyithat, és ráléphet a gazdaságélénkítés és munkahelyteremtés szakaszára” – mutatott rá nyilatkozatában Moscovici, aki arról is beszámolt, hogy a görög eredmény több, mint 140 konkrét kormányzati akció és projekt eredményeként alakult ki. Ezeknek is köszönhető, hogy a görög deficit ma már az EU-átlag alatt áll – tette hozzá.

A biztos szerint ezzel egy időben maga az eurózóna is egyértelműen a válságból való kilábalás jeleit mutatja, hiszen amennyiben a tagországok pénzügyminiszteri tanácsától Görögország is megkapja az eljárás alól a felmentést, utána már csak három uniós ország ellen marad hatályban ilyen, szemben a válság csúcspontján, 2010-ben regisztrált 24 tagországgal. (A három ország egyébként Nagy-Britannia – amely azonban nem tagja az eurózónának –, Franciaország és Spanyolország.)

Moscovici szerint ezek az eredmények azért is fontosak, mert adatszerűen demonstrálják, hogy az európai uniós gazdaságpolitikát sokak állításával szemben mégsem a gazdaságot megölő öncélú megszorítás szándéka vezérli.

Ami konkrétan Görögországot illeti, Athénnak tudnia kell – tette hozzá -, hogy az Európai Bizottság, személy szerint is Jean-Claude Juncker elnök, valamint ő maga pénzügyi biztosként „mindig Görögország oldalán állt”.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyílt végű lizing

Nagy Norbert

adószakértő

Árfolyam-különbözet az átvezetési számlán

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink