hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az MNB törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a Nutex Nyrt.-vel szemben

  • adozona.hu

Az MNB törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a Nutex Nyrt.-vel szemben. Elsődlegesen ugyanakkor a Nutex Nyrt. részvényeseinek joga, hogy törvényességi felügyeleti eljárást vagy polgári pert indítsanak, ha társasági vagy polgári jogi jogvitájuk merül fel a kibocsátó társasággal szemben – írja honlapján a jegybank.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a befektetők érdekeinek védelmében a Nutex Nyrt.-vel szemben törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a Fővárosi Törvényszék Cégbíróságánál. A tőzsdei kibocsátó legutóbbi, tavaly december 29-én, vasárnap – annak fővárosi székhelye ellenére – Kehidakustányban megtartott közgyűlésén ugyanis észlelte a részvényesek által a közgyűlést megelőzően (illetve később is) jelzett, vélt vagy valós kifogásokat.

A törvényességi felügyeleti eljárás megindítása iránti kérelemben az MNB – többek között – sérelmezte, hogy a Nutex Befektetési Nyrt. (Nutex Nyrt.) az említett közgyűlésre vonatkozó meghívóban szereplő, az előzetes regisztrációra vonatkozó előírást a közgyűlésen megjelent részvényesekre nézve hátrányos megkülönböztetéssel, önkényesen alkalmazta. Az időben megjelent részvényesektől megtagadta az előzetes regisztrációt, míg egy késve érkezett részvényes esetében nem tagadta meg a regisztrációt.

Ezen túlmenően az MNB a kibocsátó alapszabálya kapcsán is több ponton a jogszabályi megfeleléssel kapcsolatos aggályát fejezte ki. Meglátása szerint az alapszabály rendelkezései alkalmasak a részvényesi jogok gyakorlásának korlátozására, különösen azok, amelyek a részvénykönyvbe való bejegyzésről való döntések kapcsán az igazgatótanácsra telepítenek döntési jogköröket, továbbá az alapszabályi rendelkezések különféle adminisztratív akadályokat gördítenek a befektetők részvényesi jogainak gyakorlása elé.

Matolcsy Ádám „Kovács Petra” fedőnéven irányíthatta magántőkealapos birodalmát

A kérelemben az MNB jelezte, hogy sem számára, sem a hozzá fordult részvényeseknek nem átlátható, hogy a Nutex Nyrt. igazgatótanácsa az alapszabály rendelkezéseit betartja-e; valamint az sem, hogy a kibocsátó igazgatótanácsa milyen alapon korlátozza a részvényeseknek a Polgári Törvénykönyvben biztosított jogát.

Az MNB-nek nincs törvényi hatásköre polgári jogi és társasági jogi jogsértések kapcsán intézkedést alkalmazni az egyes tőzsdei kibocsátókkal szemben. Elsődlegesen a részvényesek érdekkörébe tartozik, hogy a kibocsátó működésével kapcsolatos – így akár a közgyűléseken észlelt – valós vagy vélt polgári és társasági jogi jogsértések esetén törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezzenek az illetékes cégbíróságnál. A Nutex Nyrt.-ben – vagy bármely tőzsdei kibocsátóban – tulajdonos részvényesek joga az is, hogy ha polgári jogi jogsértést tapasztalnak az adott piaci szereplőnél, akkor (döntésük szerint) érvényesítsék az annak jogsértő működésével kapcsolatban felmerülő igényeiket. A társasággal szembeni esetleges polgári jogi igények az ilyen ügyekben elsőfokon eljáró illetékes bíróságnál érvényesíthetők.

A részvényesek által kezdeményezhető törvényességi felügyeleti eljárás célja, hogy a társaság megfeleljen a jogszabályi előírásoknak. Ha a cégbíróság a kérelmet alaposnak találja, az elkövetett jogsértés súlyától függően több eszközzel kötelezheti a kibocsátót a törvényes állapot helyreállítására (pl. bírság kiszabása; a jogsértő vagy a társaság létesítő okiratába ütköző határozat megsemmisítése; a társaság törvényes működésének helyreállítása a legfőbb döntéshozó szerv összehívásával, illetve annak végrehajtására más személy, esetleg felügyelő biztos kirendelése). Ha mindezek nem vezetnek eredményre, ezt követően a cégbíróság, illetve a nemzeti adóhatóság (NAV) további súlyosabb lépéseket is tehet.

Az MNB ezért arra biztat minden részvényest, hogy a tőzsdei kibocsátókkal szemben felmerülő jogi igényeiket igyekezzenek minél előbb – a jogszabályi határidőkre figyelemmel – a fentebb ismertetett megfelelő jogi útra terelni. Ez a fajta részvényesi hozzáállás erősíti a magyar tőkepiaci szektort és az abba vetett közbizalmat – olvasható az mnb.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Motorkerékpár – lízing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Ingatlan-bérbeadás számlázása magánszemélyként kifizetőnek

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Nyílt végű lízing lezárása

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink