hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lemondott a külföldi segélyezésért felelős brit külügyi államtitkár a segélyek csökkentése miatt

  • MTI

Lemondott pénteken a londoni külügyminisztérium nemzetközi fejlesztési ügyekért felelős eddigi államtitkára, tiltakozásul amiatt, hogy a brit kormány a külföldi segélyek összegének csökkentésével kívánja finanszírozni a katonai kiadások emelését – közölte az MTI.

Anneliese Dodds a brit miniszterelnöknek, Keir Starmernek küldött levelében úgy fogalmazott: ő is tudja, hogy növelni kell a védelmi ráfordításokat, mivel a második világháború után kialakult globális rend mára „nagy robajjal összedőlt”.

A távozó államtitkár leszögezi: készen állt volna az együttműködésre a katonai kiadások növelése érdekében, még annak tudatában is, hogy ennek egy részét a nemzetközi fejlesztési segélyekből kell majd finanszírozni.

Ehelyett az a döntés született, hogy a védelmi költségvetés bővítését a kormány teljes egészében a külföldi segélyezésre szánt keret csökkentéséből finanszírozza.

Anneliese Dodds szerint ez azt jelenti, hogy Nagy-Britannia valószínűleg teljesen kivonul számos afrikai, karibi és nyugat-balkáni ország segélyezéséből, éppen olyan időszakban, amikor Oroszország agresszív módon szélesíti globális jelenlétét.

A nemzetközi segélyezésért felelős külügyi államtitkár lemondásának közvetlen előzményeként Starmer a hét elején bejelentette, hogy Nagy-Britannia védelmi kiadásai 2027-re elérik a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékát.

Ez azt jelenti, hogy a brit kormány 2027-től a jelenlegi éves kiadásoknál 13,4 milliárd fonttal (6500 milliárd forinttal) többet fordít a védelmi költségvetésre.

A brit miniszterelnök szerint a hidegháború óta nem volt példa Nagy-Britannia védelmi célú kiadásainak ilyen mértékű tartós növelésére.

Starmer ugyanakkor bejelentette azt is, hogy a védelmi ráfordítások növelésének finanszírozása végett a London által nyújtott külföldi fejlesztési segélyek a bruttó nemzeti jövedelem (GNI, vagyis a nemzetközi jövedelemtranszferekkel kiigazított GDP-érték) eddigi 0,5 százalékáról 2027-ben 0,3 százalékra csökkennek.

A brit miniszterelnök alig két nappal washingtoni látogatása előtt jelentette be a védelmi kiadások emelésének terveit.

Starmert csütörtökön fogadta a Fehér Házban Donald Trump amerikai elnök, aki nemrégiben felszólította a NATO-tagállamokat arra, hogy hazai össztermékük 5 százalékát költsék védelmi kiadásokra az atlanti szövetség jelenleg érvényes ajánlásában szereplő 2 százalékos minimum helyett.

London egyelőre ennek a felére vállalt hivatalos kötelezettséget a 2,5 százalékos GDP-arányos védelmi költségvetési célkitűzéssel.

Anneliese Dodds személyében az eddigi legmagasabb beosztású kabinettag távozik a tavaly júliusi parlamenti választások után megalakult munkáspárti brit kormányból szakpolitikai nézeteltérések miatt – olvasható az MTI közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

minimum beosztható munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

áfás átalányadózó egyéni vállalkozó nyilvántartása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink