adozona.hu
Közúti fuvarozás: kötelező szerződési elemek, díjak, kárfelelősség, állásidő áfája
//adozona.hu/altalanos/Kozuti_fuvarozas_kotelezo_szerzodesi_elemek_KY25FB
Közúti fuvarozás: kötelező szerződési elemek, díjak, kárfelelősség, állásidő áfája
Közúti fuvarozás esetén milyen díjakat kell alkalmazni, mennyit kell fizetni az állásidőre, mi ennek az áfája? Összeszedtük a legfontosabb előírásokat.
I. A rendelet hatálya, a fuvarszerződés elemei
A rendelet hatálya a szerződés alapján
♦ közúton tehergépjárművel végzett fuvarozási, valamint
♦ díj ellenében tehergépjármű rendelkezésre bocsátási
tevékenységre terjed ki, ha az áru átvételének helye és kiszolgáltatásának helye Magyarország területén van. Árutovábbítási szerződésnek a közúton tehergépjárművel végzett fuvarozási, valamint díj ellenében tehergépjármű – gépjárművezetővel történő – rendelkezésre bocsátási tevékenységre kötött szerződés minősül.
A rendelet alapján a feladó és a fuvaros közt létrejött közúti fuvarszerződésnek minimálisan a következők kell tartalmaznia:
a) a fuvarozás céljából átadásra kerülő áru megnevezését, darabszámát, jelét, számát, tömegét vagy más módon kifejezett mennyiségét, csomagolásának módját, különleges rakományrögzítési igényt, valamint a rendelet 9. § szerinti különleges feltétellel fuvarozható áru esetén a fuvarozáshoz szükséges okiratok, engedélyek azonosító adatait,
b) az áru átvételének és kiszolgáltatásának helyét és időpontját vagy határidejét,
c) külön díjazás ellenében értékre vonatkozó esetleges kikötést,
d) külön díjazás ellenében a határidőben történő kiszolgáltatáshoz fűződő érdekre vonatkozó esetleges kikötést,
e) az áru berakásának és kirakásának módját,
f) a címzett megnevezését,
g) a fuvardíjat, a fuvardíj és egyéb, a feladó és a fuvarozó által előzetesen megállapodott költség kifizetésének biztosítását,
h) az állásidő esetén fizetendő összeget,
i) a feladó esetleges rendelkezését a fuvarozó számára az áru biztosítása tekintetében, továbbá
j) az esetleges utánvéti összeget.
A meghatározott díjtételek az általános forgalmi adót tartalmazzák (azaz bruttó összegek).
A feladó köteles a szerződés alapján a fuvarozónak járó fuvardíjat, a feladó és a fuvarozó által előzetesen megállapodott költséget, az állásidő címén járó összeget megfizetni, és a fuvarozó által a fuvarozásra szükségesen és hasznosan fordított költséget megtéríteni. A szerződő felek írásos megállapodása alapján ezen fuvardíjat és költségeket a feladó által megjelölt harmadik személy (költségviselő) is viselheti. Ha a feladó által megjelölt költségviselő a fizetési kötelezettségnek határidőben nem tesz eleget, úgy a fuvardíjat és költségeket a fuvarozó felhívására a feladó köteles megfizetni.
A fizetés feltétele a fuvarozó helyesen kiállított számlája. A fizetésre kötelezett a fuvardíjat és a költségeket – ha részére a fuvarozó a helyesen kiállított számlát a kiszolgáltatást követő 15 napon belül átadja – a kiszolgáltatástól számított 30 napon belül köteles a fuvarozó részére megfizetni; ennél hosszabb fizetési határidőt nem lehet kikötni. Ha a fuvarozó a helyesen kiállított számlát az átvételt követő 15 napon túl bocsátja a fizetésre kötelezett rendelkezésére, a számlát a kézhezvételétől számított 15 napon belül kell kiegyenlíteni.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük egyebek között a feladói díjtételekre és a kárfelelősségre vonatkozó rendelkezéseket!
Hozzászólások (0)