hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Inkognitóban fektetné be pénzét? Remek lehetőség buktatókkal

  • Bartha Katalin (okleveles adószakértő)

Jövő év március 15-étől egy-egy kényesebb beruházást, befektetést úgy is meg lehet majd valósítani, hogy a befektető kiléte a nagyközönség számára ismeretlen marad, vagy épp egy-egy társaság kapcsán nem lesz látható, hogy a tagsági viszony hasznainak kik a tényleges élvezői. A jelenleg hatályos adószabályok azonban gátolhatják az új Polgári törvénykönyv (Ptk.) által bevezetendő jogintézmény, a bizalmi vagyonkezelés széleskörű elterjedését.

Előző cikkünkben bemutattuk az új Ptk. által bevezetendő bizalmi vagyonkezelés intézményének főbb jogi szabályait, illetve a benne rejlő lehetőségeket. Mostani írásunkban folytatjuk a lehetőségek feltérképezését, és megnézzük, hogy a hatályos adórendszer mellett ki lehet-e aknázni a bizalmi vagyonkezelésben rejlő lehetőségeket.

A bizalmi vagyonkezelés kapcsán a külvilág csak a bizalmi vagyonkezelő tulajdonjogát látja, így egy-egy kényesebb beruházást, befektetést úgy is meg lehet majd valósítani, hogy a befektető kiléte a nagyközönség számára ismeretlen marad, vagy épp egy-egy társaság kapcsán nem lesz látható, hogy a tagsági viszony hasznainak kik a tényleges élvezői.

Főszabályként a vagyonrendelő hitelezői nem léphetnek fel a kezelt vagyonnal szemben, csak ha a vagyonkezelő egyben kedvezményezett is. A kedvezményezettet megillető vagyonnal szemben azonban felléphetnek, ha a vagyon kiadása esedékes. A másik oldalról azonban a vagyonkezelő fizetésképtelensége esetére is védett a vagyon, hiszen arra nem tarthatnak igényt a vagyonkezelő hitelezői.

A konstrukció könnyen lehetőséget biztosíthatna akár a fedezetelvonás megvalósítására is, a törvény azonban általános jelleggel kimondja, hogy a pénzmosási és fedezet-elvonási korlátok a bizalmi vagyonkezelésre is kiterjednek.
A bizalmi vagyonkezelés lehetőséget ad az öröklésjogban rejlő lehetőségek nagyobb kiaknázására is. Bizalmi vagyonkezelési szerződést határozatlan időtartamra vagy 50 évnél nem hosszabb határozott időtartamra is lehet kötni. Az 50 éves időtartamon belül akár öröklési láncot is meg lehet előre határozni. A vagyonrendelő arra az esetre is rendelkezhet a vagyona védelméről, ha a vagyon azt kezelni nem képes személyekre szállna át.

A bizalmi vagyonkezelőnek az átvett vagyonról olyan nyilvántartást kell vezetnie, amelyben elkülönülnek a bizalmi vagyonkezelésbe átvett vagyontárgyak a saját, illetve az egyéb, vagyonkezelésre átvett vagyontárgyaktól. A bizalmi vagyonkezelés intézménye tehát lehetővé teszi egy vagyontárgy jogi és gazdasági tulajdonosának elkülönülését.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudhassa, miért gátolják a jelenleg hatályos adózási szabályok a bizalmi vagyonkezelésben rejlő lehetőségek kiaknázását!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jövedéki termék beszerzése

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakdolgozói bértámogatás

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink