hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így alakultak az adóbevételek az év elején

  • MTI

Az államháztartás központi alrendszerének hiánya februárban 337 milliárd forint volt, az első két hónapban a deficit 339,5 milliárd forintot tett ki, ami az éves előirányzat 40,3 százaléka - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön a kormany.hu internetes oldalon a részletes pénzforgalmi összesítés ismertetésekor. Az adatok megegyeznek a március elején közölt előzetes számokkal.

Az államháztartás törvényi előirányzata 841,8 milliárd forint pénzforgalmi hiányt tartalmaz 2013-ra.

Az NGM közleménye szerint az államháztartáson belül a központi költségvetés 360,4 milliárd forint deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 11,2 milliárd forint, az elkülönített állami pénzalapok pedig 12,2 milliárd forint szufficittel zártak februárban.

A múlt év februárjában az államháztartás központi alrendszerének deficitje 393,9 milliárd forint volt, az első két hónapban a hiány 286,6 milliárdot tett ki, ami az éves előirányzat 32,1 százalékával volt egyenlő.

A központi költségvetés ez év február havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest 80,9 milliárd forinttal nagyobb összegben alakultak. A magasabb teljesülés hátterében egyrészt egyes adóbevételek, főként az általános forgalmi adó, előző évet meghaladó befizetései, másrészt pedig a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok magasabb összegű bevételei állnak.

A központi költségvetés február havi kiadásai 36,7 milliárd forinttal magasabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos hónapjában, amely elsősorban a költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásainak idei nagyobb összegű teljesülésével függ össze. A költségvetési szervek kiadásaiban kiemelt szerepet játszanak a 2012. május 1-jétől, valamint a 2013. január 1-jétől átvett önkormányzati intézmények kiadásai.

A kamatkiadások 2013 februárjában 277,0 milliárd forintot tettek ki, 9,8 milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig közel 5,4 milliárd forintos szintet értek el, 2,6 milliárd forinttal kevesebbet az előző évinél. A nettó kamatkiadás 271,6 milliárd forint volt, amely így összességében 7,2 milliárd forinttal tér el az előző év hasonló időszakához képest.

A társadalombiztosítási alapok 2013. február havi 11,2 milliárd forint szufficitje a Nyugdíjbiztosítási Alap 1,1 milliárd forint, valamint az Egészségbiztosítási Alap 10,1 milliárd forint többletéből tevődik össze. Idén februárban az alapok együttes hiánya 3,7 milliárd forintot tett ki.

A különbség elsősorban bevételi oldalon jelentkezett, az előző évinél magasabb összegben teljesültek többek között a Nyugdíjbiztosítási Alap szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételei, az egészségügyi hozzájárulások, valamint az Egészségbiztosítási Alap költségvetési támogatásai, térítései is.

Az elkülönített állami pénzalapok február havi 12,2 milliárd forintos többlete az előző év azonos hónapjához képest kedvezőtlenebb lett, a havi szufficit 2,1 milliárd forinttal elmaradt a tavalyi év azonos havi értékétől. Az alapok összes bevétele 6,4 milliárd forinttal, kiadása pedig 4,3 milliárd forinttal kisebb összegben teljesült.

A bevételek részletes áttekintéséből kiderül: a társasági adóból a központi költségvetésben 19,4 milliárd forint bevétel keletkezett, mely a 22,2 milliárd forintos befizetés és 2,8 milliárd forint kiutalás különbözeteként állt elő. Az egyenleg a tavalyi év azonos időszakához képest 5,2 milliárd forinttal teljesült alacsonyabban.

Februárban az általános forgalmi adóból 215,7 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi összeget 42,1 milliárd forinttal haladta meg. A túlteljesülés hátterében a kiutalási határidőre vonatkozó szabályok változása áll: a kiutalási határidő 45 napról 75 napra emelkedett. A bevétel 87,9 százaléka a belföldi áfabevételekből, 7,3 százaléka az importáfa-befizetésekből, míg 4,8 százaléka a dohánygyártmányok áfa-befizetéseiből származott.

A jövedéki adóból realizált bevétel februárban 64,1 milliárd forintot tett ki, amely az egy évvel korábbi bevételhez képest 1,6 milliárd forinttal, 2,4 százalékkal magasabb volt.

A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele februárban 123,0 milliárd forint volt, amely 125,1 milliárd forintos bruttó befizetés és 2,1 milliárd forintos kiutalás egyenlegeként képződött. Ez a bevétel 3,9 milliárd forinttal, 3,0 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbi összegnél.

A távközlési adóból február hónapban 3,0 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek. A távközlési adó 2012. július 1-jétől hatályos adónem, az első befizetési kötelezettség 2012. szeptemberben keletkezett.

A pénzügyi tranzakciós illeték mérlegsoron a költségvetésnek februárban 13,4 milliárd forint bevétele keletkezett. Az éves előirányzat 301,1 milliárd forint.

A biztosítási adóból februárban 4,1 milliárd forint bevétel keletkezett. Az új adónem 2013. január 1-jétől a baleseti adót, a biztosítókat terhelő pénzügyi intézmények különadóját és a tűzvédelmi hozzájárulást váltja ki.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink