EY: a hazai vállalatok többsége már elkezdte az AI integrálását az adózási folyamatokba

  • adozona.hu

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.

Számos változást hoz az Országgyűlés elé terjesztett adócsomag a hazai cégek számára, ami többek között bővülő adómentes juttatásokat, változó áfa és ágazati adókat, új adóeljárást és pontosított globális minimumadó számítást is jelenthet jövő januártól.

„Meggyőződésem, hogy azok a vállalatok, amelyek már most megkezdik a felkészülést, és tudatosan alakítják át a pénzügyi- és adófolyamataikat, képesek lesznek versenyelőnyre szert tenni az új adóévben. Ebben óriási szerepe lesz annak, hogy ki lesz képes hatékonyan integrálni a különböző AI technológiai megoldásokat, amelyekkel akár drasztikusan is növelhető az eredményesség, miközben csökkenthetők a működési költségek” – hangsúlyozta Vékási Tamás, az EY Magyarország vezérigazgatója és az adó- és jogi tanácsadási üzletág hazai és régiós vezetője a vállalat konferenciáján.

Az eseményen bemutatott, közel 300 adó- és pénzügyi vezető körében készült felmérés eredményei alapján az árfolyamkockázatok és az elvárt béremelések teljesítése jelenti most a legnagyobb kihívást a válaszadók számára. Olyan ügyek szerepelnek még a TOP5 kockázat között, mint az infláció- és az energiaárak ingadozása, vagy a folyamatos működéshez szükséges cash flow biztosítása.

A legnagyobb adókockázatot idén is a transzferárazás és az áfa területén látják a döntéshozók, ugyanakkor a társasági adó és a globális minimumadó bevezetése is nehézségekkel járhat. A kutatás arra is rávilágít, hogy a cégek közel felénél nemrégiben zárult le, folyamatban van, vagy éppen most fog indulni adóellenőrzés, mindenki más pedig arra számít, hogy hamarosan kopogtatnak nála a revizorok.

„A költségvetési fegyelem ma minden vállalatnál központi kérdés. Ugyanezt látjuk az államigazgatásban is, ami egyenes utat jelenthet a szigorúbb adóellenőrzésekhez. Kulcskérdés, hogy a cégek ne tétlenül várják a megbízólevelet, hanem tudatosan készüljenek fel a NAV ellenőreinek érkezésére” – emelte ki Vékási Tamás. Az EY vezérigazgatója hozzátette, hogy érdemes rendszeresen felülvizsgálni az adózási folyamatokat, hiszen az AI-forradalom elképesztő sebességgel hozza azokat a megoldásokat, amelyekkel a cégek növelhetik a hatékonyságukat és csökkenthetik többek között az adóvizsgálatok kockázatát is az esetleges hibák előzetes kiszűrésével.

A felmérés szerint bár még a megkérdezettek közül senki sem integrálta teljesen az AI-t a pénzügyi terület működésébe, de 10-ből 8 válaszadó már elkezdett foglalkozni a mesterséges intelligencia bevezetésével. Az EY szakemberei felhívták arra is a figyelmet, hogy az új technológia bevezetéséhez fontos az előre átgondolt stratégia és a megfelelő ütemterv, amely a kollégák oktatását és a belső szabályzatok kialakítását is magába foglalja.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nonprofit kft. öröklése

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda

Jegyzett tőke leszállítása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink