79 találat a(z) EY cimkére
Jelentős változások az állami támogatások egy fontos rendszerében
Cikk
Jelentős változáson mehet keresztül idén tavasszal az egyedi kormánydöntés alapján megítélt készpénztámogatások (EKD) szabályrendszere, amely várhatóan új irányt ad a magyar gazdaság növekedésének – hívja fel a figyelmet az EY. A pályázatok során előnybe kerülnek többek között a magas hozzáadott értéket teremtő, kutatás-fejlesztést is végző vállalatok beruházásai.
Csaknem 20 ezer autóipari munkahely szűnt meg a németeknél tavaly
Cikk
Tavaly mintegy 19 ezer munkahely szűnt meg a német autóiparban az EY könyvvizsgáló és tanácsadó cég friss elemzése szerint: 2024 végén még valamivel több mint 761 ezer alkalmazottat foglalkoztatott az ágazat, egy évvel korábban pedig még mintegy 780 ezret. A leépítések az idén is folytatódnak.
Közeledik a határidő: a speciális vámkedvezményekre irányuló kérelmeket a hónap végéig lehet beadni
Cikk
Február végéig kell lépniük azoknak a vállalkozásoknak, amelyek jövő év elejétől vámtehertől mentesen vagy csökkentett vámteherrel szeretnének importálni az Európai Unióban nem elérhető, vagy csak korlátozott mennyiségben beszerezhető árucikkeket. A vámfelfüggesztések és vámkontingensek alkalmazásával ugyanis jelentős megtakarításokat és így versenyelőnyt érhetnek el a hazai társaságok – hívja fel a figyelmet Fülöp Attila az EY partnere.
A fiatalok szinte vakon hisznek a mesterséges intelligenciának
Cikk
Szinte minden Z generációs fiatal használ mesterséges intelligenciát (MI), de többségük nem ismeri fel, ha az MI-modell hallucinál, vagyis hibás válaszokat ad — derül ki az EY, a Microsoft és a TeachAI 16 országban, több mint 5000 Z generációs körében végzett felméréséből. A tanulmány arra is rávilágít, hogy a cégek támogatják, az oktatási intézmények viszont korlátozzák a technológia használatát.
EY: a hazai vállalatok többsége már elkezdte az AI integrálását az adózási folyamatokba
Cikk
Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.
EY: megtérülnek a fenntarthatósági befektetések
Cikk
A vártnál jobban megtérülnek a fenntarthatósági befektetések azoknál a hazai vállalatoknál, ahol komolyan veszik a kijelölt klímacélokat – mutat rá az EY több mint 500, köztük magyar fenntarthatósági vezetők (CSO-k) részvételével készült nemzetközi kutatása. Leginkább a klímavédelembe, a hulladékgazdálkodásba, a munkahelyi esélyegyenlőségbe, valamint az ellátási láncok kockázatkezelésének javításába fektetnek be itthon a cégek a fenntartható működés érdekében.
Vállalati összeolvadások és felvásárlások: az ügyletek száma tavaly csökkent, az együttes értékük azonban nőtt
Cikk
A geopolitikai bizonytalanságok ellenére is aktív maradt a hazai tranzakciós piac – derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő friss jelentéséből. Az ügyletek száma ugyan csökkent, de becsült értéke nőtt 2023-ban az előző évhez képest Magyarországon. A legvonzóbb befektetési célpont tavaly a technológiai szektor volt, míg idén a feldolgozóipar kapott lendületet az első hat hónapban, majd júniusban megvalósult a magyar gazdaság történelmének eddigi legnagyobb tranzakciója is.
Kibervédelem: napokon belül szankcionálhatják a figyelmetlen hazai cégeket
Cikk
Pár nap és élesedik a NIS2, vagyis a felülvizsgált uniós kibervédelmi irányelv, amely több ezer cégre vonatkozik Magyarországon. A regisztrációt elmulasztó társaságok akár szankciókra is számíthatnak a hatóságtól. Az érintett vállalkozásoknak az év végéig le kell szerződniük a biztonsági vizsgálatra jogosult auditorral is, ugyanis, ha nem végzik el idejében az IT rendszereik felülvizsgálatát, akár több millió eurós büntetésre is számíthatnak.
Korlátozottak a magyar cégek ESG-ismeretei
Cikk
A hazai vállalatok jelentős része nincs tisztában azzal, milyen környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) szempontoknak kell megfelelniük. A legnagyobb kihívást a jogszabályok közötti eligazodás és az erőforráshiány jelenti számukra – derül ki az EY 53 országban, köztük Magyarországon összesen 5464 érintett bevonásával készült nemzetközi kutatásából.
DORA – az EU harmonizálja és szigorítja a pénzügyi szektor informatikai biztonsági előírásait
Cikk
Hatalmas károkat okoz a kiberbűnözés a pénzügyi szektorban, amelyre az Európai Unió választ kíván adnia az úgynevezett DORA-rendelettel. A már jövőre élesben működő kiberszabályozás segít felkészíteni az európai, köztük a hazai pénzügyi szervezeteket az online támadások kivédésére – hívja fel a figyelmet az EY. A vállalatoknak jól felfogott érdeke, hogy megfeleljenek a DORA által nyújtott minimális elvárásoknak, de érdemes egy jóval komplexebb, személyre szabott megközelítés alkalmazni, hogy mindenképp elkerüljék a komoly anyagi és reputációs kárral járó biztonsági incidenseket.
EU-irányelv szüntetné meg a nemek közötti bérkülönbséget
Cikk
A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a férfi dolgozóik fizetéséről. Az Európai Bizottság döntése értelmében a kikért adatok alapján akár bírósági pert is indíthatnak majd a hátrányosan érintett alkalmazottak – hívja fel a figyelmet az EY. A tanácsadócég kollégái arra ösztönzik a társaságokat, hogy minél hamarabb világítsák át a szervezetüket, és szükség esetén tegyék meg a bérszakadék megszüntetéséhez vezető lépéséket.
Profitnövekedésre számít idén a vezérigazgatók többsége
Cikk
Profitnövekedésre számít idén a vezérigazgatók többsége a kedvezőtlen világgazdasági környezet ellenére – mutat rá az EY legfrissebb, 21 országban, köztük Franciaországban, Németországban, Olaszországban 1200 CEO részvételével készült nemzetközi felmérése. A döntéshozók a hatékonyságnövelésre fókuszálnak, felgyorsítanák a szervezeti átalakításokat – áll az EY közleményében.
Felkészülés a NIS2-re: többeket érint, mint gondolnánk
Cikk
Filmbe illő jelenet, amikor az egyik, irodában ülő kolléga elsápad, mert figyelmetlenségből rákattintott egy linkre, amelyre nem kellett volna. Bárki kaphat kibertámadás céljából küldött, fertőzött emailt a postafiókjába. Bármelyik cég áldozattá válhat. A kritikus kérdés, hogy a munkatárs időben felméri-e a veszélyt, tehát kattint vagy sem? Olvasható az EY tájékoztatójában.
Közeledik a CBAM adatszolgáltatási határidő
Cikk
2024. január 31-ig kell megtenni az első karbonintenzitást ellensúlyozó mechanizmus (CBAM) jelentésüket azon importőröknek vagy közvetett vámjogi képviselőjüknek (együttesen: importőr), amelyek a 2023. év negyedik negyedévében a Közösség területén kívülről érkező, a CBAM termékkörbe tartozó árukat helyeztek szabad forgalomba az Európai Unióban – írja hírlevelében az EY.
Fenntartható vállalati működést ösztönző törvénymódosítási javaslat
Cikk
Benyújtotta a kormány a fenntartható vállalati működést ösztönző törvénymódosítási javaslatot az Országgyűlésnek – hívja fel a figyelmet az EY. Az érintett hazai cégeknek környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) szempontból is át kell világítaniuk működésüket, és büntetésekre is számíthatnak, ha nem teljesítik az adatszolgáltatási kötelezettségeket.