Tovább bővül az eÁfa rendszer funkcionalitása

  • adozona.hu

Folyamatosan növekszik az eÁfa rendszer felhasználóinak száma és egyre több funkcióval is bővül a rendszer annak érdekében, hogy az adózók minél szélesebb köre számára biztosítson hatékony alternatívát az ÁNYK kiváltására – derül ki a Deloitte sajtóközleményéből.

Már több mint egy éve, hogy 2024. februárjában elindult a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) eÁfa rendszere azzal a céllal, hogy csökkentse az adózók adminisztrációs feladatait és hatékonyabbá tegye az áfa-bevallásokkal kapcsolatos ügyintézést. A rendszer indulása óta folyamatosan nő a felhasználók száma, részben annak is köszönhetően, hogy az eÁfa szolgáltatásainak köre rendszeresen bővül annak érdekében, hogy minél több adózói csoport számára váljon elérhetővé és használhatóvá ez a bevallási mód.

2025-től elérhető fejlesztésként az eÁfa rendszerben lehetőség nyílt soron kívüli bevallások beadására, amelyek például felszámolás, végelszámolás vagy más hasonló esetekben lehetnek relevánsak az adózók számára. Emellett a rendszer azt is lehetővé teszi, hogy a jogutódok önellenőrzéseket nyújtsanak be a jogelőd eÁfa-bevallásaival kapcsolatban.

„Várhatóan az idei év első negyedévében az áfacsoportok számára is elérhetővé válik az eÁfa rendszer. Ezáltal a rendszer lehetővé teszi majd az eÁfa-bevallás benyújtását olyan adózók számára is, amelyek csoportképviselőként járnak el az adott áfa csoport nevében, és ezért speciális adózói státusszal rendelkeznek. A NAV jelenleg is végzi a rendszer tesztelését és felkészítését ezzel kapcsolatban” – mondta el Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának partnere, olvasható a közleményben.

Megjelent az „eÁfa 2025: a digitális adózás jelene” című webinárium videófelvétele

Az előzetes információk alapján szintén 2025 első negyedévében válhatnak elérhetővé az adózók számára az A60-as nyomtatványok. Ezek előzetes tesztelése már elindult, azonban a hivatalos teszt XML fájlokat a NAV még nem tette közzé, így ezek tesztelése jelenleg nem érhető el az adózók számára.

„Az eÁfa rendszerben rejlő lehetőségek kihasználására fejlesztettük ki a taxCube megoldásunk, új M2M eÁfa modulját, amely alkalmas arra, hogy a betöltött adatokból XML alapú eÁfa bevallást készítsen, biztosítva ezáltal az áttérést a hagyományos, ENYK formátumú áfa bevallásokról. Az integrált validációs és keresztellenőrzési funkciók segítségével az esetleges eltérések gyorsan és egyszerűen javíthatók, minimalizálva a hibalehetőségeket. Ezzel nemcsak időt, hanem esetlegesen költségeket is megtakarít az érintettek számára” – tette hozzá Suda Richárd, a Deloitte adóosztályának menedzsere, olvasható a sajtóközleményben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizás előleg, végszámla kezelése II.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakmai gyakorlat bérezése

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 február
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink