adozona.hu
Idegen ingatlanon végzett beruházás áfakezelése
//adozona.hu/afa/Idegen_ingatlanon_vegzett_beruhazasok_afake_JK7U79
Idegen ingatlanon végzett beruházás áfakezelése
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a közelmúltban tett közzé egy adózási kérdést (2023/8.) az idegen ingatlanon végzett beruházások áfakezelését illetően. Az adózási kérdés egy régóta húzódó problémát rendez: hogyan kell kezelni az idegen ingatlanon végzett beruházások átadását/átengedését.
A kérdéssel az Adózónán "Bérelt ingatlanon végzett beruházás" című írásunkban már korábban is foglalkoztunk.
Az adózási kérdés rögzíti, hogy: „[a]z Áfa tv. 259. § 21. pontja értelmében tárgyi eszköz az ingatlan, valamint az olyan ingó termék, amely vállalkozáson belüli rendeltetésszerű használatot feltételezve, legalább 1 évet meghaladó időtartamban szolgálja a gazdasági tevékenység folytatását.
Az uniós szinten harmonizált áfaszabályok által alkalmazott ingatlanfogalom értelmezésében a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv végrehajtási intézkedéseinek megállapításáról szóló 282/2011/EU tanácsi végrehajtási rendelet (Vhr.) 13b cikke nyújt iránymutatást. […] A definíció értelmében – az áfa rendszerében – az épületen, építményen túl az épület, építmény szerves részét alkotó, meghatározott alkotóelemek, illetve az épületbe, építménybe állandó jelleggel beépített, meghatározott alkotóelemek önmagukban is ingatlannak minősülnek. Ha az áfaalany a bérelt ingatlanon olyan értéknövelő beruházást hajt végre, mely önmagában megfelel a Vhr. 13b cikke szerinti ingatlanfogalomnak, akkor e beruházás önmagában is ingatlannak és ezáltal tárgyi eszköznek minősül az Áfa tv. alkalmazásában.
Az előzőekből az következik, hogy az adóalanyt a beruházás kapcsán terhelő előzetesen felszámított adó levonásának joga az Áfa tv. 135–136. §-aiban foglaltakra is figyelemmel gyakorolható.
Olvassa el az Adózóna áfával kapcsolatos egyéb írásait is! |
Az Áfa tv. 135–136. §-ai értelmében, ha a tárgyi eszköz beszerzésének évéhez képest a figyelési időszakon belül (mely ingatlan tárgyi eszköz esetében a tárgyi eszköz rendeltetésszerű használatbavételének hónapjától kezdődő 240 hónap) változás következik be a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben, vagy a tárgyi eszköz értékesítésre kerül, az adóalany a tárgyi eszközre jutó előzetesen felszámított adó összegének meghatározott része tekintetében utólagos kiigazításra válhat kötelezetté.”
A fentiek tehát rögzítik, hogy tárgyi eszköz/ingatlan az idegen ingatlanon végzett beruházás, még akkor is, ha az önállóan (úgymond „saját jogán”) nem tekintendő ingatlannak.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az egyéb részleteket!
Hozzászólások (0)