Holdingok áfalevonási joga – II. rész

  • Szemenyei Lilla adómenedzser, Moore Hungary

Sokszor okoz problémát annak eldöntése, hogy a vagyonkezeléssel foglalkozó holdingtársaságok adóalanynak tekinthetők-e, illetve jogosultak-e az áfa levonására. Mivel a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) még nincs elérhető iránymutatása a témában, a vonatkozó Európai Bírósági ítéletek segítségével járjuk körül a témát.

Írásunk első részében bemutattuk a holdingok különböző típusait és az áfaalanyiságuk kapcsán felvetődő fontosabb kérdéseket.

Most lássuk, mely szabályok irányadók az áfalevonási jogra!

Beszerzési költségek áfájának levonhatósága

A holdingtársaságok adóalanyiságának meghatározása után a legfontosabb kérdés a felmerülő költségek áfája levonhatóságának megítélése. A holdingtársaság által igénybe vett szolgáltatások, beszerzett termékek áfatartalmának levonhatóságát szintén abból a szempontból kell megvizsgálni, hogy a beszerzés mennyire szolgálja az adott holdingtársaság gazdasági tevékenységét. Ha a holdingtársaság aktívan nem irányítja a tulajdonában álló cégeket, egyedüli bevétele a cégekből származó osztalék (ezen holdingtársaság az úgynevezett passzív holding), továbbá, ha irányítja ugyan, de azért nem szed ellenértéket (menedzsmentdíj), akkor ezen holding gazdasági tevékenységet nem végez, így nem tekinthető adóalanynak, ezáltal adólevonási joga sincs [Minerva-ügy (C-108/14.), MVM-ügy (C-28/16.)].

Ezzel szemben az aktív holding (amely tevőlegesen részt vesz a tulajdonában álló cégek irányításában) adóalanynak minősül, és adólevonási jog is megilleti.

Az Adózóna áfával kapcsolatos további cikkeit ITTeÁfáról szóló webináriumunk videóanyagát ITT találja.

Kiadványainkat ITT rendelheti meg kiadói kedvezménnyel. Podcastjainkat ITT hallgathatja meg.

A beszerzésekkel kapcsolatban különböző típusú költségek merülhetnek fel. Megkülönböztethetünk alapításhoz kapcsolódó, működési és a holdingok tevékenységének egészéhez fűződő általános költségeket. Az ezen költségekhez tartozó áfa levonhatóságával is számos EUB-határozat foglalkozott, melyekben foglalt érvelések alapján iránymutatást kaphatunk a holdingköltségek levonásba helyezésére vonatkozóan.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket a holdingtársaság alapításkor felmerülő költségek, a működési költségek, valamint a tevékenység egészéhez kapcsolódó általános költségek áfájának levonhatóságával kapcsolatos tudnivalókért!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csoportos létszámleépítés

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink