hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogkövetési vizsgálat áfa-önrevízióra tesz javaslatot

  • adozona.hu
1

Mit tehet egy vállalkozás, ha a NAV arra kéri, hogy vizsgálja felül az áfabevallásait, mert egy partnercégnél végzett vizsgálat azt bizonyította, hogy a partner a számláin szereplő termékek értékesítéséhez, valamint a munkák elvégzéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételekkel, illetve árualappal nem rendelkezik. Olvasói kérdésre Gyüre Ferenc adótanácsadó válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: ellenőrzött cégnél a jogkövető vizsgálat felhívta az adózó figyelmét, hogy hat céggel kapcsolatosan, a közölt információk birtokában vizsgálja felül a bevallásait, és tegye meg a szükséges önrevíziókat. A közölt információ a következő: 6 darab nevezett társaság az adózó felé kibocsátott számlákon szereplő termékek értékesítéséhez, valamint a munkák elvégzéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételekkel, illetve árulappal nem rendelkeztek. A társaságok teljesítőképtelen cégeknek minősültek, áfabevallási, valamint fizetési kötelezettségüknek nem tettek eleget, így a számlázott ügyletek adóelkerüléssel érintettek.

Olvassa el az Adózóna „A nap kérdése: keletkezik-e a záró leltárkészlet miatt adókötelezettsége az egyéni vállalkozónak, ha szünetelés alatt szűnik meg?”, „Egyablakos rendszerek és platformok – Közösségen belüli távértékesítés áfaelőírásai” és „Ezt kell tudni a jogkövetési vizsgálatról című írását!

Mi a teendő ilyen esetben? Az ellenőrzött cég részére a vásárolt anyagok megérkeztek, raktárban meg is tekinthetők, illetve az igénybe vett szolgáltatások is teljesültek. A számlák tartalmilag helyesek, a cégek számlázáskor létező cégek voltak, az ügyvezetőkkel volt személyes kapcsolattartás, a gazdasági események megtörténtek. Csak azért, mert a partnercégek nem vallották be az áfát, azt az ellenőrzött cég nem vonhatja le azt? Milyen bizonylatokkal tudnánk alátámasztani, hogy az áfatartalom és költségek elszámolhatók legyenek?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Véleményem szerint első és legfontosabb teendő – amennyiben lehetséges – annak bizonyítása, hogy a cégek megfelelő személyi és tárgyi feltételekkel rendelkeztek. Továbbá bizonyítani kell, hogy teljesítés történt, például igazolással, szállítólevéllel a megbízott ügyletek tekintetében.

Amennyiben azt a NAV nem fogadja el, akkor lényegében „fiktív” számla alapján nem vonható le az áfa, azaz a korábban levont áfát vissza kell fizetni. Nem azért, mert a partner nem fizette be az áfát, hanem azért, mert nem valós ügylethez kibocsátott számla alapján jogosulatlanul került levonásra az áfa, annak ellenére, hogy a partner jóhiszeműen járt el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Ennyi információból nem deríthető ki, hogy a számlabefogadó tudta, vagy tudhatta, hogy adóelkerülésben vett részt. A NAV igyekszik visszaszerezni a levonható áfát, ebben nincs semmi meglepő, de a számlabefogadó hibát követ el, ha az adóhatóság nem tudja a fenti bizonyítást lefolytatni és csak kétségeket fogalmaz meg.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink