hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt lehet tudni a környezetvédelmitermékdíj-bevallás frissített formanyomtatványáról

  • adozona.hu

Frissült a múlt héten az a NAV-os formanyomtatvány (23KTBEV), amely a környezetvédelmitermékdíj-bevallás benyújtására szolgál. A nyomtatvány már tartalmazza a 2023. július 1-jétől hatályos jogszabályi változásokat a kiterjesztett gyártói felelősséggel (EPR) kapcsolatban. Az EPR-szabályok megjelenése óta kérdés volt, hogy a termékdíjbevallás milyen technikai megoldással biztosítja majd az EPR-díjak termékdíj-kötelezettséggel szembeni beszámítását – írja közleményében az Andersen.

Az EPR rendszerben az első jelentéstétel alá eső negyedéves időszak szeptemberrel véget ért, így közeleg a 2023. október 20-i adatszolgáltatási határidő. A rendkívül magas EPR-díjak miatt sokan az EPR adatszolgáltatás kialakításával vannak elfoglalva ezekben a napokban, de érdemes ezzel párhuzamosan a környezetvédelmi termékdíjjal is foglalkozni, hiszen az új termékdíjbevallást is ugyanezen napig kell benyújtani a NAV-hoz. Az adóhatóság a múlt hét folyamán frissítette a honlapján a termékdíjbevallás formanyomtatványát, amelyet górcső alá véve már a gyakorlatban is lehet tesztelni az EPR és a termékdíj beszámítási mechanizmusát.

Az Adózóna „EPR-kötelezettség: közeledik az első bevallás” című webináriumának videófelvételét itt rendelheti meg.

Mit mond a jogszabály?

A termékdíjtörvény (2011. évi LXXXV. törvény) szerint a termékdíj-kötelezettséget az adott termék- vagy anyagáramra vonatkozó, a termékdíj-megállapítási időszak első napján hatályos EPR-díjjal, míg csomagolószer esetén az abból előállított csomagolás után fizetendő EPR-díjjal kell csökkenteni (természetesen feltételezve a kollektív teljesítést és azt, hogy az adott termék az EPR és a termékdíj rendszerében egyaránt kötelezetti termék).

A jogszabály szövege tehát általánosságban követeli meg a beszámítást tekintet nélkül arra, hogy az EPR-díjat korábban megfizették-e vagy sem a koncessziós társaságnak. A jogszabályi célkitűzés teljesen világos: az EPR ellenőrzése nem az adóhatóság feladata, hanem a hulladékgazdálkodási hatóságé, az adóhatóságnak nincs eszköze arra, hogy az EPR kötelezettség megelőző megfizetését ellenőrizhesse. Ezért elegendő, ha a termékdíj-kötelezettséget a mindenkor hatályos EPR-díjjal csökkentjük.

Mit látunk a termékdíjbevallásban?

Az adóhatóság által a múlt héten közzétett bevallástervezet a fenti általános és egyszerűsítő megközelítéshez képest egy csavart tartalmaz: az adózónak a bevallásban ugyanis a KT/CsK kódok megadásakor ki kell jelölni, hogy a bevallását a rendes termékdíjtételek alapján kívánja benyújtani és eszerint rendezni a fizetési kötelezettségét, vagy a termékdíj-kötelezettségét nulla forintban szeretné megállapítani.

A termékdíjbevallás kitöltési útmutatója szűkszavúan magyarázza a fenti fordulatot, úgy fogalmaz, hogy a kiválasztandó KT és CsK kódok listája az egyes kódokhoz tartozó megnevezés mellett a fizetendő termékdíj tételt is tartalmazza. „A kódot annak megfelelően kell kiválasztani, hogy a kiterjesztett gyártói felelősségi díj (EPR-díj) megfizetésre került-e vagy sem. […] Ha belföldi forgalomba hozatal címén keletkezik a kötelezettség és az EPR-díjat a kötelezett megfizette, akkor a 0 Ft fizetési kötelezettséget tartalmazó kódot kell kiválasztani.”

A fenti megfogalmazásból úgy tűnik tehát, hogy a termékdíjbevallás a termékkörök átfedése esetén sem rendeli automatikusan alkalmazni a nulla forintos termékdíjtételt, az adózóknak pedig esetről-esetre egyenként vizsgálni kell a megfizetettségi feltétel teljesülését.

A megoldás ráadásul további kérdéseket is felvet: az EPR-díj megfizetését miként tudja garantálni az adózó, ha az adott időszaki EPR-díj megfizetési határideje későbbi időpontra esik, mint a termékdíjé, és nem egy esetben (például a csomagolószerek kapcsán) más személy a fizetésre kötelezett az EPR és a termékdíj rendszerében?

A fentiekre tekintettel az Andersen mindenkinek javasolja, hogy körültekintően határozza meg a saját EPR és termékdíj-pozícióját, illetve különösen nagy odafigyeléssel nyújtsa be az EPR adatszolgáltatását és a termékdíjbevallását. A bevallástervezet formája alapján jól látszik, hogy utóbbi kitöltésére több időt érdemes szánni a szokásosnál – írja az Andersen.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink