hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az adóhatóság általános végrehajtó lesz

  • MTI

A végrehajtások gyorsabbá és hatékonyabbá tételével, ugyanakkor az adósok érdekeinek védelmével is indokolta az adóhatóság által foganatosítandó eljárások körét tartalmazó előterjesztést expozéjában a nemzetgazdasági tárca államtitkára.

Tállai András közölte: az adminisztrációcsökkentésre vonatkozó elvárásoknak megfelelően az adóhatóság a végrehajtási eljárásokat egységes szabályrendszer alapján folytatja majd le.

Hangsúlyozta: jövőre, de 2019-ben is bővül azon végrehajtandó követelések köre, amelyeket az adóhatóság folytathat le, vagyis sokrétűbb lesz a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) feladata. A NAV az új általános közigazgatási rendtartási törvénynek megfelelően általános végrehajtó szervvé válik a közigazgatásban.

Olyan döntéseket is végre kell majd hajtania, amelyekhez jelenleg nincs engedélye vagy eszköze, szakértelme. Ezek igénybevételének lehetőségét teremti meg a jogszabály.

A törvényszéki végrehajtás feladatait is átveszi a hatóság – tette hozzá.

Az adóhatóságoknak egymástól jogcímeiktől is eltérő tartozásokat kell majd behajtania – mutatott rá –, a javaslat pedig ezeket egységesen kezeli, biztosítva, hogy az ügyféllel szemben egyszerre csak egy végrehajtási eljárás legyen folyamatban.

Így az ügyfeleknek is elegendő lesz a végrehajtással kapcsolatban egyetlen
kérelmet beadniuk.

Az adós jogos érdekét védő szabályok is kerültek a javaslatba, például, hogy nincs helye ingatlan végrehajtásnak az adós és családtagja lakhatását szolgáló ingatlan esetében akkor, ha a tartozás nem haladja meg az 500 ezer forintot.

A lakástulajdon csak akkor értékesíthető, ha a végrehajtás más formái nem vezettek eredményre – közölte az államtitkár, hozzátéve: a vállalkozások zavartalan működését biztosítja a gépjárművek lefoglalhatóságának korlátok közé szorítása.

A változtatás törvényi szinte emeli azt a már élő gyakorlatot, hogy ingóságokat, ingatlant csak elektronikus árverésen lehet értékesíteni – közölte.

Galambos Dénes (Fidesz) elmondta, hogy a végrehajtás szünetelésének eseteit is újraszabályozzák, ezentúl kizárólag a tartozás esedékességét követő nyolc napon belül benyújtott fizetési kedvezményi kérelem esetén szünetel a végrehajtás. Adósnak nem minősülő személyt is meg lehet bírságolni, abban az esetben, ha nem az adós, hanem valamelyik hozzátartozója akadályozza meg a végrehajtást – emelte ki.

A javaslat tovább gyorsítja a végrehajtási eljárásokat, csökkenti a bürokráciát és a költségeket, miközben segítséget jelenthet az adósoknak is – foglalta össze meglátásait.

Staudt Gábor (Jobbik) úgy fogalmazott: szépen hangzik, hogy egy kézbe kerüljön a végrehajtás, és a NAV-ot bízzák meg ezekkel a feladatokkal, de egyáltalán nem biztos, hogy a gyakorlatban ez így fog érvényesülni. Az sem biztos, hogy az
államnak meg fogja érni az új rendszer – tette hozzá.

A politikus ezután az indítványt azzal állította párhuzamba, hogy augusztus 11-én született egy kormányhatározat arról, hogy a törvényszéki végrehajtási feladatokat a NAV-hoz delegálják és erre 4,8 milliárd forintot hagytak jóvá a hatóság számára. Véleménye szerint az a határozat kétharmados jogszabályokat is érintett, ezért írásbeli kérdést tett fel az ügyben. Szavai szerint az igazságügyi miniszter válasza nem volt megnyugtató, mert abban tényként kezelték, hogy a kormány döntését a parlament is megerősíti majd. A határozatot több ponton is bíráló képviselő hozzátette, a döntés indokát sem sikerült megtudnia.

A Ház előtt fekvő törvényjavaslatról azt mondta, hogy a szakemberek szerint a változtatások olyan vállalkozások jogorvoslati lehetőségeit is csorbíthatják, akik egyébként nem szeretnének rosszhiszeműen eljárni.

A politikus összegzésként közölte, hogy a javaslat még közel sem tökéletes, ezért azt kérte a készítőitől, hogy azt gondolják újra.

Az adózás rendjének 2018-as változásairól, és annak az adóellenőrzésre gyakorolt hatásáról bővebben olvashat a 2018. februárjában megjelent kiadványunkban, amelyet a HVG Kiadó webshopjában kiadói kedvezménnyel vásárolhat meg.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Menedzserszűrés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Kkv-kedvezmény és kivabelépés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink