hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Miből lehet, miből nem? Nézzük meg a családi járulékkedvezmény alkalmazásának szabályait!

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A családi járulékkedvezmény intézményét 2014-ben vezették be azzal a céllal, hogy azok az adózók, akik jövedelmük nagysága vagy egyéb adókedvezményeik miatt nem tudnak élni az szja-törvény szerinti családi kedvezménnyel, a „kihasználatlan” kedvezményt az általuk fizetett járulékkal szemben érvényesíthessék.

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 34. § (1) bekezdés ennek rögzíti, hogy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) szerinti családi kedvezmény érvényesítésére jogosult biztosított és – a családi kedvezményt megosztással érvényesítő – biztosított házastársa, élettársa jogosult családi járulékkedvezményre.

Olvassa el az Adózóna „ Családi adókedvezmény: kinek, mikor jár? Példákkal”, „Családi adókedvezmény év közben hazatelepülőnél” és a „A nap kérdése: milyen változások várhatók július elsejétől a letiltásokkal kapcsolatban?” című írását!

A lehetőséggel tehát kizárólag biztosított (a Tbj. 6. §-a szerinti biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban álló) személy élhet, az általa fizetendő társadalombiztosítási vagy nyugdíjjárulék csökkentése révén.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, a Tbj. szerint mennyi (maximum) a családi járulékkedvezmény összege, mely jövedelem után lehet, és melyik után nem érvényesíteni a járulékkedvezményt!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed – több munkáltató

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

3 gyermekes anya gyes utáni szabadsága

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Gyet melletti egyéni vállalkozó

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink